Skocz do zawartości

Porada i opinie o Telepie BresserN130/1000


Wesoły Roger

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy więc od razu sory jeśli ten temat nie tu albo już coś takiego było omawiane. Jestem total amator i potrzebuję porady - na samym początku stałem się posiadaczem chińczyka Spinor Optics 114/1000 EQ1( i to w krótkim tubusie - to się chyba KATADRIOPTYK nazywa?) - wiem wiem, większość tutaj nigdy by czegoś takiego nie kupiła ale ja chciałem sprawdzić co się z czym je, dlatego na początek padł wybór na coś, co w razie zniechęcenia bez żalu bym się pozbył - cena odegrała tu dużą rolę. Jednak "wciągło" - na razie same obserwację księżyca - "bo duży i łatwiej go znaleźć:)" Nawet udało się zrobić kilka fajnych fotek księżyca - wiem wiem - ...py nie urywa ale dla amatora, który robi pierwsze zdjęcia nawet Księżyca ( i to już dla niego samego fotki robią wrażenie!) jest coś. Ostatnio trafiła się okazja - Bresser Messier 130/1000 ( w metrowej "rurze" na lepszym EQ3MON2) i tu moje pytanko - CO TYM sprzętem można poobserwować - chodzi mi głównie o planety - czy ten bresserek sobie możliwie z tym poradzi - i jakie optymalnie dobrać do niego okulary ( w zestawie były tylko kitowce Kellner 10mm, 20mm i 25mm) , chodzi mi głównie o okulary planetarne ( w granicach rozsądku - tzn. żeby okular nie przewyższył ceną samego telepa:)). Sam ostatnio zakupiłem Super Plossl 6mm - ale obraz jest w nim dosyć ciemny i nieostry!?. Oczywiście telep ma służyć do nauki tj. znaleźć, poeksperymentować z przybliżeniem - okulary, nacieszyć się widokiem , przygotować dobrze do przyszłego zakupu czegoś większego:). Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Myślę że to w miarę dobry sprzęt planetarny. Jego światłosiła f/7,7 dla newtona jest jak najbardziej do planet i Księżyca. 130mm to spore lustro. Co nim zobaczysz? Księżyc to rzecz oczywista że pięknie go pokaże. Wenus w teleskopie podobną do sierpu Księżyca gołym okiem. Saturna bez problemu rozdzieli kulkę od pierścieni, a jak dobrze skolimowany to i przerwa Cassiniego zamajaczy w kitowych okularach z zestawu. Niestety Saturna to na wiosnę pięknego zobaczysz podczas opozycji, obecnie jest nisko wieczorem na południowym zachodzie i słabo się prezentuje. Na Jowiszu bez problemu zauważysz przynajmniej dwa pasy na tarczy plus jego cztery Księżyce które już w lornetce widać. Jowisz jest na wschodzie rano od ok. godziny 4.00. Dalsze planety Urana Neptuna to tylko małe tarczki wpadające w błękit.

Sama planety to nie wszystko, niebo jest ogromne i pełne gromad otwartych i kulistych gwiazd i mgławic. Kilkadziesiąt obiektów ładne pokaże ten teleskop.

W tym Bresserku martwi mnie montaż paralaktyczny. Celował bym w teleskop na montażu Dobsona np. Newtona 6'' z ogniskową 1200. Sam takiego mam i jestem bardzo zadowolony z obrazów planet jakie pokazuje. Ale jak się przyzwyczaisz do prowadzenia wymienionego teleskopu za obiektem to też się da.

Co do okularów do planet najlepsze są według mnie lantanowe np. seria Vixen LVW, a Pentaxy XW, XL to potęga w obserwacji każdego rodzaju obiektu. Z tańszych na każdą kieszeń to Ortho 6, da w Bresserku 130 powiększenie 167x. Do planet optymalne powiększenie to 150x Z bardziej komfortowych dla oka i kieszeni polecam serię TMB Planetary. Pisałeś że w Super Plosslu 6 masz nieostry obraz. Możliwe że ten teleskop z którym go używałeś nie radził sobie z tym powiększeniem. Wina może być też po stronie samego okularu bo to słaby okular.

Do szerokich widoków potrzebny jest jeszcze długoogniskowy okular z polem chociaż 70 stopni.

Jest sporo wątków na forum, co do wyboru sprzętu, zachęcam do długiej lektury :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Proszę o jeszcze jedną poradę - Bresser o który się pytałem spoczywa na taki montażu - zaznaczam iż jestem amator więc mam prośbę o zidentyfikowanie tego montażu , teleskop zakupiony bez żadnych instrukcji, pudełek, okularów - golutki. Ponoć jest to montaż EQ3 , choć słyszałem opinie iż jest to QE3 MON1 lub MON2, a ostatnio zaprzyjaźniony expert stwierdził iż to QE5. Proszę o pomoc - co to w końcu za montaż?

pozdro

post-26119-0-34832400-1411485679_thumb.jpg

post-26119-0-45960900-1411485720_thumb.jpg

post-26119-0-36577800-1411485728_thumb.jpg

post-26119-0-52557000-1411485733_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu ciekawostka - ten telep stał przez wiele lat jako ekspozycja w jednym z większych powiedzmy , sklepów hipermarketowych - bez okularów, przeciwwagi, nawet chyba dekle nie są od niego, bez pudła, bez instrukcji......, sama obsługa sklepu nie za bardzo wiedziała co to jest , i skąd się wzięło:), Ja natomiast zdawałem sobie sprawę iż Bresser jest dość porządnym i dobrze ocenianym producentem w Polsce i że ten montaż jest o wiele wiele lepszy niż mój poprzednik EQ1, więc była tylko kwestia negocjacji ceny:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt, sprawdzałem w sklepach internetowych - ten Bresser jest na montażu EQ3MON1, wydaje się że ten mój był zlepką montaż od innego, sam telep z innego zestawu. Grunt że nie był ( oprócz brakujących wymienionych elementów ) uszkodzony. No i cena odegrała duuużą rolę!, dostałem spoooory rabat - cena na tubusie 1300 zł - cena po negocjacji - 350 zł!! - trafiło się ślepej....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też byłem lekko zaskoczony że stało i nikt go nie chciał w takiej cenie! - tym bardziej że od przypadkowego odkrycia go do negocjacji ceny minął tydzień i telep był dwa razy wystawiany w sieci po cenie promocyjnej i stopniowo obniżali cenkę średnio co dwa dni o 200 zł!!, miałem fart i do duuuuży jak na początek przygody z astro!:). Co do napędu na pewno go "zelektryzuję" i dzięki za porady!.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.