Skocz do zawartości

IC1805


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Drugie zdjęcie HalphaRGB

 

Wciąż kombinuję z kolorystyką tych składaków.

 

15 klatek po 10 min Halpha i 20 klatek po 10 min RGB.

 

QHY8L, IDAS LP, NEQ-6 TS APO 80Q.

 

Cały czas odnoszę wrażenie, że moje zdjęcia są lekko nie ostre. Może to być wina ustawienia ostrości, prowadzenia montażu, podmiejskiego seeingu, a może kamera OSC tak już ma. Co o tym sądzicie?

 

Planuję powalczyć z tym w przyszłości.

IC1805 smalljpg.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie to zdjęcia robione jest z obserwatorium na poddaszu, jednak do tej pory (zrobiłem 2 zdjęcia) nie zauważyłem różnicy pomiędzy zdjęciami z miejscówki na polance a tym z obserwatorium.

 

Może to kwestia rozdzielczości kamer OSC.

 

Może termika poddasza, jeśli pomieszczenie jest cieplejsze niż na zewnątrz może być problem.

A zdjęcie niezłe, jedynie tyci przyciemne na dole.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy są owszem punktowe (choć nigdy nie mam 100% pewności podczas ostrzenia, że nie mogą być mniejsze - seeing utrudnia ostrzenie), ale kiedy porównuję moje zdjęcia z tymi z kamer mono, to odnoszę wrażenie, że szczegóły mgławic są jakby rozmyte (region Mel 15 jest mocno rozmyty, ledwo widać szczegóły).

 

Stąd moje wrażenie nieostrości. To tak jakbym widział, że piksel jest większy w porównaniu z mono.

 

Zdjęcia siedzi w czerni, ponieważ chciałem nadać mu dynamiki.

 

W załączeniu wersja jaśniejsza.

IC1805 ver 2 small jpg.jpg

Edytowane przez Łukasz K
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale kiedy porównuję moje zdjęcia z tymi z kamer mono, to odnoszę wrażenie, że szczegóły mgławic są jakby rozmyte

I będą bo pamiętaj że w kamerze OSC jedynie 1/4 pixeli jest czerwona a to oznacza że 3/4 kanału czerwonego jest zmyślona przez interpolację.

 

tak fragment Twojej mgławicy w kanale czerwonym (m.in. Ha) widzi kamerka mono

A1.jpg

 

a tak twoja kamerka

 

A2.jpg

 

resztę musi zmyśle(i)ć interpolacja. Dlatego potem każda najmniejsza gwiazdka jest krzyżykiem a nie jak w mono jednym pixelem. Różnice zacierają się dopiero w dużej skali, jak u mnie, gdzie pracujesz na granicy rozdzielczości i seeingu.

 

Myślę też że wiele możesz nadrobić obróbką, kilka iteracji dobranej dekonwolucji i będzie przynajmniej z gwiazdkami dużo lepiej.

 

post-211161411676347.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.