Skocz do zawartości

PHD - RA calibration failed star did not move enough


Szymoff

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Powiedzcie co robię źle. Chcę użyć programu PHD do prowadzenia montażu NEQ-6 SynScan za pomocą kamery Atik 16IC z portem ST-4. Wykonuję następujące czynności:

 

1) Łączę kamerkę z laptopem za pomocą kabla USB

2) łaczę kamerkę z montażem kablem ST-4

3) w programie PHD wybieram kamerę Atik 16IC i połączenie z montażem "on-camera"

4) po wybraniu gwiazdy rozpoczyna sie kalibracja. Po czym pokazuje się komunikat "RA calibration failed star did not move enough"
Zwiększałem parametry ale to też nic nie zmieniło. Faktycznie gwiazdka nie przesuwała się zbytnio podczas kalibracji.

Chciałem sprawdzić czy może kabel ST-4 nie łączy więc wybrałem "manula guiding" i po kiklukrotnym wciśnięciu przycisków kierunków gwiazda zaczynała się przemieszczać.

 

W ustawieniach pilota nic nie zmieniałem. Nie ustawiałem go w żaden z trybów?

Nie instalowałem też sterownika do montażu bo używam portu ST-4. Może w tym jest problem?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz, czy w pilocie auto guide speed jest na 0,5x (to wartosc domyslna, raczej odpowiednia). Zwieksz parametr calibration step w PHD. Ile on teraz wynosi? Jaka jest skala twojego guidera?

 

 

Autoguide speed nie zmieniałem ale sprawdzę jaka wartość tam widnieje i najwyżej poprawię. Calibration step zwiększałem na max (już nie pamiętam wartości). Co do guidera to na razie robiłem tylko testy na newtonie 200/1000 (jeżeli o to chodzi).

 

Testy robiłem na gwiazdce w pobliżu galaktyki M82.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przy 10s program nie widzi ruchu, to coś jest bardzo nie tak. Jesteś na 100% pewien, że przy manual guidingu gwiazda się ruszała? Ile sekund na to potrzebowała? Jeśli kamerka go guidingu była wpięta do tuby 8", to ruch gwiazdy powinien być bardzo wyraźny (szybki).

Jest pewne prawdopodobieństwo, że Twoje problemy wynikają ze złego ustawienia na biegun. Osobiście miałem sytuację, że chcąc focić właśnie M81 i M82 (które są dość blisko bieguna) guiding mi wariował. Co prawda przechodził kalibrację, ale ruch gwiazdy następował w zasadzie tylko w jednym kierunku (w drugim prawie stała w miejscu) w osi RA. Z tego powodu gubił gwiazdkę bardzo szybko. Okazało się, że podczas dnia, gdy teleskop stał zaparkowany roztapiał się śnieg pod nogami montażu i w efekcie perfekcyjnie ustawiona polarna pierwszej nocy drugiej była już dobre kilka stopni przesunięta. Przy takim błędzie ustawienia na polarną i focieniu na dużej deklinacji mogą sie dziać takie dziwne rzeczy. Także, gdybyś przypadkiem miał polarną przekoszoną jakieś > 3 st, to może to byc przyczyna. Ale myślę, że to mało prawdopodobna teoria.

Najbardziej obstaję przy tym, że montaż nie reaguje jednak na sygnały z ST4 i gwiazda faktycznie się nie przesuwa. Przez 10 s, to powinna ona przy tej skali pokonać znaczącą część pola widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też najbardziej podejrzane wydaje mi się to połączenie ST4. Jeżeli chodzi o manual guiding to przy kilku lub kilkunastu kliknięciach gwiazda się przesuwała (ale były to już dość duże przesunięcia). Nie wiem czy to wina blacklash czy może właśnie kabel raz łączy a raz nie. Tym razem mało czasu poświęciłem na testy ale następnym razem skupię się na tym i porobię jakieś screeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale reakcja była od razu na każde klikniecie, czy kilka z nich nie dawało efektu, a dopiero kolejne powodowały ruch? Klikanie na przyciski w manual guide powoduje wysłanie sygnału o długości takiej, jak calibration step. Czyli, jak masz tam ustawione 10s, to wysyłasz wszystkie korekty 10s. Przy czym przycisk jest nieaktywny, dopuki korekta się nie wyśle, więc przez te 10s program nie reaguje na klikanie. Tak więc mogłeś klikać 10x w czasie tych 10s, a program wysłał tylko jedną korektę 10s. Dlatego mogło ci się wydawać, że dopiero za którymś razem była reakcja - bo reakcja nastąpiła dopiero po 10s. Ustaw calibration step na 1 - 3 s i wtedy testuj. Twój zestaw nie powinien wymagać większej wartości. Testu najlepiej bliżej równika niebieskiego - tam ruch gwiazd w RA jest szybszy.

Jeśli chodzi o luz, to w osi RA nie ma on znaczenia (no w sensownych granicach). Tutaj silnik zawsze kręci się w jedną stronę, a jedynie zmienia prędkość. Nigdy nie zmienia kierunku i nie musi pokonywać luzu (co innego w Dec).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie pisałem wcześniej ale po tych nieudanych próbach przyjrzałem się bliżej kabelkowi. Sprzedawca dorzucił mi go gratisowo do kamerki więc założyłem że jest ok. Okazało się , że ma tylko 4 piny. Przed świętami zakupiłem dedykowany kabelek i w tym tygodniu udało mi się wreszcie go przetestować. Teraz wszystko już działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.