Skocz do zawartości

Problemy z obrazami reflektora


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam problem z obrazami pokazywanymi przez moją Syntę. Obrazy Jowisza nie były do końca ostre, a epsilony nie zostały rozdzielone (wyglądały jak każde inne gwiazdy) :Cry: Krążki dyfrakcyjne tworzą przed i za ogniskiem elipsy poziome i pionowe.

 

Na forum przeczytałem że może być to astygmatyzm, ale za nic nie mogę znaleźć co to dokładnie jest i jak temu przeciwdziałać. Dodam, że nie mam kolimatora laserowego, a kolimacje wykonywałem w sposób zalecany w instrukcji, czyli przy pomocy pojemniczka na kliszę fotograficzną.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie możliwości:

1. Najbardziej prawdopodobne - teleskop jest źle skolimowany i nie ma to nic wspólnego z astygmatyzmem. Kolimacja Newtona nie jest trudna. Spróuj uzyskać symetryczny obraz zw. głównego i wtórnego po wyjęciu okulara. Jeśli to nie pomoże to znaczy, że wadliwa jest optyka

2. Mniej prawdopodobne jest, że zwierciadło główne ma astygmatyzm. W tym wypadku zwróć się do sprzedawcy z reklamacją. Jeśli okres gwarancyjny już upłynął to konieczna pędzie ponowna figuryzacja zwierciadła i jego napylenie.

3. Możliwe też, że wadliwe jest zwierciadło wtórne. Pełno ich na rynku i nie są drogie.

 

Pozdrawiam i życzę miłej kolimacji. Przy Newtonie i tak trzeba się tego nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niemasz przypadkiem astygmatyzmu w oczach? :roll: czy elipsy są zawsze poziome np niezależnie z której strony okularu patrzysz? czy zostaja jakgdyby stałe i nie przesuwaja się wraz z kątem patrzenia?

 

[ Add: 28 Lip 2004 16:06 ]

nie nosisz okularów cylindrycznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Add: 28 Lip 2004 16:06 ]

nie nosisz okularów cylindrycznych?

Noszę :shock:

Nie wiedziałem, że może to mieć jakieś znaczenie.

A niemasz przypadkiem astygmatyzmu w oczach?  :roll: czy elipsy są zawsze poziome np niezależnie z której strony okularu patrzysz? czy zostaja jakgdyby stałe i nie przesuwaja się wraz z kątem patrzenia?

 

Dzisiaj w nocy postaram sie to sprawdzić, ale coś mi sie przypomina, że są stałe. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzypas w moim sprzęcie 17cm innej firmy jest dokładnie to samo. Krążki dyfrakcyjne tworzą przed i za ogniskiem elipsy poziome i pionowe. Astygmatyzmu nie mam - badałem u okulisty. Wina musi być gdzie indziej. Kolimowałem juz z 5 razy i zawsze jest to samo. Laserka nie mam. Moje lustreko wtórne siedzi w oprawce "na tzw. wcisk", może się uginać i dawać taki efekt elipsy. Słyszałem też poradę żeby koniecznie sprawdzić czy lustro główne nie jest zbyt ściśnięte w oprawie. Ale u mnie jest całkiem luźno i jeszcze w dodatku leży na piance 3mm.

 

Na samym końcu podejżewałbym dopiero o złe wykonanie powierzchni parabolicznej lustra.

 

Epsilonki ciężko jest rozdzielić w słabych warunkach, słabszymi okularami za ok. 100 zł i przy powerach mniejszych niż ok. 130x. Ja rozdzielam tylko tę szerszą parkę przy 140x, (wstyd się przyznać :oops: -> z okna w mieście). Na polu jeszcze nie próbowałem, bo zawsze seeing miałem kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrazy Jowisza nie były do końca ostre, a epsilony nie zostały rozdzielone (wyglądały jak każde inne gwiazdy)

A kiedy oglądałeś tego Jowisza??? Bo teraz to nie ma co nawet patrzeć bo jest za nisko nad horyzontem żeby uzyskać ostry obraz i dojrzeć jakiekolwiek detale. A poza tym to rozdzielenie Epsilonów bardzo zależy od seeingu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisza oglądałem jakiś miesiąc temu i faktycznie był nisko. A epsilonki to cztery razy próbowałem rozdzielić bez rezultatu.

 

[ Add: Sro Lip 28, 2004 22:52 ]

Próbowałem na żywca na gwiazdach kolimować tak, żeby krążki nie były elipsami i udało się. Teraz tworzą ładne kółeczka. :mrgreen:

Ide oglądać dalej bo ciemno sie już robi. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe co mówisz Skrzypas. KOlimacji na gwieździe jeszcze nie próbowałem. Ale i tak szukam przyczyn w moim pająku, bo zależnie od temperatury zjawisko elips się nasila lub zmniejsza dość znacznie w moim sprzęcie.

 

No ale spróbuję tej "STARKOLIMACJI"

 

Pomęcz trochę te epsilony w większych powerach 200-250x i gdzieś na otwartym polu. Są teraz wysoko i nie ma rady żeby nie rozdzielić ich takim sprzętem. Przynajmniej tej szerszej pary. A radochy z ich rozdzielenia jest nie mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.