Skocz do zawartości

Jestem poczatkujacy.Pomocy.


Łukas

Rekomendowane odpowiedzi

Ja kiedyś widziałem pierścienie Saturna gołym okiem, przez idealnie dopasowane okulary z zielonymi powłokami, przy idealnym seeingu na wysokości 3,000m npm, po bardzo długim wpatrywaniu się. No dobra, żartuję  :wink:

 

Już prędzej uwierzę, że widziałeś księżyce Jowisza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś widziałem pierścienie Saturna gołym okiem, przez idealnie dopasowane okulary z zielonymi powłokami, przy idealnym seeingu na wysokości 3,000m npm, po bardzo długim wpatrywaniu się. No dobra, żartuję :wink:

 

Ale gołym okiem przy doskonałych warunkach zobaczysz http://www.serifone.de/messierne.htm To mało? ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ludzie co to za przyjemność oglądanie planet przy powiększeniu x40. Co z tego że widać (ledwo) dwa pasy na Jowiszu i nic poza tym podobnie jest z Saturnem. Może dla początkującego to jakieś przeżycie ale nudzi się to bardzo szybko i człowiek szybko chciał by co najmniej x120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie, jak zauwazyles dla poczatkujacego to jakies przezycie. I to nie jakies, ale calkiem spore. Pamietam, jak pierwszy raz zobaczylem tarcze Jowisza z ksiezycami przez 7x35, albo pierscienie Saturna przez 20x50. Nagle przestaje to byc abstrakcyjna gwiazdka na niebie, wiesz ze naprawde patrzysz na planete i czujesz jakbys byl nie wiadomo jak wyruzniony. A jak zobaczylem pierwsza komete (to byl Brorsen-Metcalf w 1989), to az mi serce walilo z przejecia :wink: A ze apetyt rosnie w miare jedzenia, to jasna sprawa :D

 

[ Add: Czw Lip 29, 2004 20:38 ]

Ale gołym okiem przy doskonałych warunkach zobaczysz http://www.serifone.de/messierne.htm To mało? ;-)

 

To jeszcze nic, kiedys w okulniku AAVSO czytalem wspomnienia goscia z Kanady. Po przejsciu frontu chlodnego niebo zrobilo sie niemal granatowe w srodku dnia i juz wiedzial, ze to nie bedzie normalna noc. Pojechal daleko za miasto, wlazl na gorke i zaczal okreslac zasieg. Najpierw 6.5, potem 7, 7.5. Az w koncu dobrze sie przypatrzyl i dostrzegl SS Cygni, ktora wtedy byla w maksimum jasnosci, 8.2 mag :shock: To musi byc rekord swiata. A ze to byl doswiadczony obserwator, to nie ma powodu, by mu nie wierzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi byc rekord swiata.

 

Eeee.. ;)

http://www.astronomy-chat.com/astronomy/Na...mit_641332.html

Bardzo dużo zależy zresztą od umiejętności i indywidualnych cech wzroku obserwatora, tu jest bardzo ciekawy artykuł we wspólnym:

http://www.fortunecity.com/roswell/borley/...y/49/visual.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim

Mam jeszcze jedno pytanie-czy w takim razie zamiast kupowac tego malego refraktorka 80mm nie lepiej jest jednak kupic yukona 6-100x-100 do ktorego nie musze dokupowac zadnego ukularu azeby uzyskac pow 100x.Szczegolnie biorac pod uwage ze cena jest prawie ta sama a nawet nizsza?

 

[ Add: Pią 30 Lip, 2004 ]

Ps.Skoro przez ten malutki refraktorem uzyskam max pow.80x to nie lepiej tego Tala1?To dla mnie naprawde wazne.Poniewaz juz nie wiem co robic :( powiedzcie co w takim razie bedzie dla mnie lepsze(sprzetu narazie nie bede mogl zmieniac wiec dosyc dlugo pozostanie w takim stanie w jakim go kupie-wiec moze nawet yukon)?

Dziekuje za cierpliwosc i wyrozumialosc

Pozdrawiam

 

[ Add: Pią 30 Lip, 2004 ]

A co sadzicie o tym : Refraktor 100mm/1000 Sky Watter nowy tuba optyczna + okular 10mm, z³¹czka

k¹towa, szukacz, wyci¹g 2" cena 900 z³ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze za te same pieniądze co "Tał 1" drugi "Tał 120" o średnicy zwierciadła 120 mm i takiej samej ogniskowej 805 mm. Powiększenia masz tu 32x, 54x, 96x i 162x.

Optyka Tała jest dobra. Obraz dawany przez ten sprzęt powinien Cię zadowolić.

Do Ciebie teraz należy wybór, czy kupisz refraktorek czy teleskopik zwierciadlany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro przez ten malutki refraktorem uzyskam max pow.80x to nie lepiej tego Tala1?

Zastanawiam się po diabła się tak starałem z wyszukaniem linków, skoro, leniu, nawet ich nie czytasz? Choćby tego:

" And at 120x (6mm Orthoscopic, 2x Barlow), MUCH detail was on display. Including, by 1 a.m.--could it be?--the Great Red Spot!"

"Epsilon Lyrae was resolved at 63x and fairly well split at 156x."

 

To dla mnie naprawde wazne.

I tak noce, przy których używanie powyżej 200x do planet ma sens, zdarzają się rzadko.. Jeśli chcesz, w każdym teleskopie z wymienną optyką możesz podnosić powiększenia do jakichś absurdalnych wartości - i w tym Orionie czy MTO mozesz mieć i 1000x. rzecz w tym, że powyżej <> 2D (2x średnica obiektywu) nie zobaczysz żadnych nowych szczegółów, a w dodatku musisz mieć przy takich powiększeniach naprawdę dobry montaż ;)

Poza tym się zdecyduj - to w końcu komety czy planety? Bo do planet to taki mały refraktorek się nadaje tak, jak MTO do komet ;)

 

powiedzcie co w takim razie bedzie dla mnie lepsze

Wróżka ma dziś wolne ;-)

 

A co sadzicie o tym : Refraktor 100mm/1000 Sky Watter nowy tuba optyczna + okular 10mm, z³¹czka

k¹towa, szukacz, wyci¹g 2" cena 900 z³ ?

Dolicz pieniądze na montaż (parę stów za ekwatorialny), długi i średni okular (minimum dwie stówy za dwa tanie Plossle). Pomysł dobry - ale pomyśl co z tą tubą zrobisz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dla mnie naprawde wazne.Poniewaz juz nie wiem co robic  :( powiedzcie co w takim razie bedzie dla mnie lepsze(sprzetu narazie nie bede mogl zmieniac wiec dosyc dlugo pozostanie w takim stanie w jakim go kupie-wiec moze nawet yukon)?

 

Skoro chcesz zeby myslec za Ciebie to prosze, oto rada: idz do mamy/wujka/dziadka i powiedz, ze to dla Ciebie strasznie wazne, ze to ma byc na dlugie lata itd, ale brakuje 500zl. Jak juz uzbierasz 1,400zl to kup Tala 120 (np. w DeltaOptical). Tym sposobem bedziesz mial calkiem solidny teleskop i do planet i do komet, razem z montazem, statywem i dwoma okularami :salu: Nic wiecej nie potrafie Ci doradzic.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki

Czy moze to byc okular 5-6mm i 2x Barlow?

 

Lepiej 10mm i 2x barlowa. Da Ci to powiekszenie 40x i 80x. Na początek wystarczy.

 

..tym bardziej, że w komplecie z Oriona jest chyba Plossl 25mm. Jeśli to ten sam Sirius, jakiego miałem razem ze swoim 100mm, to to bardzo zacny okular. Da powiększenie 16x i pole widzenia jakieś 3 stopnie z hakiem. I hajda na Plejady/ chi+ha/ Hiady/ Mel20/ Coathangera/ M31.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.