Skocz do zawartości

Test, opinie fokuser AtlasFLI


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do was pytanie ...
Czy fokuser ATLAS-FLI , opierając się na internetowych bullshit ... że ma nosność 11,5 Kg...
blabla... (Maximum Payload: 25lbs) , czy to tak naprawde jest ...
Mam problem z oagiem tzn , firma która mi to projektowała powiedziała , że specjalnie dali Oag dalej od kaemry żeby odciążyć Atlasa (bo jego nośność jest juz przekroczona) ... ja skolei , twierdze , że był to błąd i zaniast przytwierdzić go jak najbliżej (foto), popełnili błąd . Teraz cień ze zbyt oddalonego pryzmatu pada na kamere i nie pozwala robić idealnych , wykorzystujących matrycę fotografii LRGB ...........

Od Atlasa do złaczki mam 9cm ........

 

 

P.S

fajnie jak by sie wypowiedział Adam ... bo za jego namową wziełem atlasa jako produkt przyszłościowy , a teraz inna firma mówi mi że to shit........ i przy około 5 kg Atlas wymięka ... które mam teraz na teleskopie.........

 

Policzmy > kamera 2,2 kolo z 1,7 + złączki 1kg + oag 1kg ... czyli mamy maxxxx 6 kg , na 9 cm ... gdzie max wytrzymałość jest 11,5 ... czy znów ktoś chce swoją odpowiedzialność zwalić na oboby , nie znające sie w temacie ...???

 

Prosze o waszą opinie !

 

 

 

1.jpg

Besreibung.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że ten maximum payload: 25lbs podawany przez producenta jest maksymalnym obciążeniem, lecz bez wpływu momentu obrotowego, czyli w miejscu mocowania, albo raczej w położeniu osi toru optycznego - pionowo.

Żeby sprawdzić to dokładniej, powinieneś zważyć wszystko co trzyma focuser i wyznaczyć jego środek ciężkości - to będzie ramię działania siły, które działa na Atlasa.

A tak z grubsza, licząc ten moment obrotowy, czyli:

1. Twój setup: 6 kg x 0,09 m = 0,54 kgm

2. FLI z ulotki: 2,5 kg x 0,25 m = 0,625 kgm

to Twój stanowi mniejsze obciążenie dla Atlasa, niż ten z filmu FLI (Proline na 10 calowym ramieniu)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek, mam Atlasa i ponad rok doświadczeń. Nie mam natomiast OAGA.

Złączka na której wisi ATLAS ( od strony teleskopu, a więc nieruchoma) ma 60 mm właśnie po to, aby od strony ruchomego elementu focusera ramię było jak najmniejsze. W tej chwili wisi na nim 5 kg - kamera STL plus 1.5 kg wyważenia.

I w uproszczeniu powiem - nie wiem co to focuser, po prostu go nie zauważam. Uruchamiam FocusMaxa i tyle mogę powiedzieć o focuserze. Mój setup jest bardzo wrażliwy na wszelkie odchylenia osi optycznej więc gdyby takowe występowały to bym zauważył. Trochę nie przemawia do mnie bajka o przeciążeniu ATLASA ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel , Sumas - dzięki ... ja tez poddaje tą teorię pod wątpliwość , - tylko jak im to wytłumaczyć ? pokazuję ulotki , linki o atlasie a oni mnie słowem , że jest już przeciążony i w trosce o to aby jeszcze bardziej nie pogorszyć sprawy , tak to zrobili . Ja również nie zauważyłem jakiśkolwiek nieprawidłowości w działaniu ... A mam też opcję z AP, gdzie siedzi jeszcze więcej i też nie widzę jakichkolwiek dolegliwości .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, teraz to chyba możesz im co najwyżej zagrozić, że publicznie opublikujesz nazwę tej firmy.

Bo szkoda, że nie przesłali Ci projektu zanim wykonali te złączki. Z resztą, to przecież nie jest skomplikowany projekt. Na stronie Astrodona jest schemat:

 

MMOAGMath.jpg

 

wystarczy wrysować stożek światła swojego teleskopu i tak wyznaczyć maksymalną odległość osi guidera od płaszczyzny ogniskowania kamery (na rys. wartość B,) by pryzmat mmoag'a łapał się w krążku światła, ale nie zasłaniał matrycy.

A z drugiej strony, czemu nie nabyłeś gotowych złączek?

 

moag12-l.jpg

 

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto w ogóle używa takiej kwantyfikacji, jak "shit"? Rynek uważa ten wyciąg za najlepszy na świecie, znam bardzo wielu właścicieli, którzy przeszli przez wiele wyciągów i na Atlasie właśnie skończyli swoją podróż, bo to jedyny, który działał, szczególnie z jasnymi teleskopami, gdzie mikrougięcia oznaczają tragedię (albo focus shift). Oczywiście, jak każde precyzyjne urządzenie wymaga spełnienia jego wymagań obciążeniowych. Producent wyraźnie podaje ten parametr w odniesieniu do odległości (masa od Atlasa). Jeżeli się w niej mieścisz to powinno działać. Ja wieszałem na nim znacznie więcej niż wspomniane 5 kg i to dosyć daleko od środka (szczególnie przy newtonie Oriona z korektorem). Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów.

 

Tu przykład ostatniego mojego zestawu: http://astropolis.pl/topic/21373-aao-astropolis-astronomical-observatory-dziennik-budowy-by-jesion/?p=480350

 

http://www.jesion.pl/blog/2011/09/24/modyfikacja-astrografu-orion-optics-ag12-zakonczona/

 

a tu już ekstremalnie: http://www.jesion.pl/blog/wp-content/uploads/2011/05/Picture-20.jpg

 

http://astropolis.pl/uploads/post-158-0-60437600-1304272519.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na twój setup to w ogóle argumentacja o słabym atlasie zalatuje żartem. Jeżeli mielibyśmy uznać ten argument i przy okazji odciążyć atlasa, to tam trzeba było zrobić zupełnie inaczej. OAG dać przy samej kamerze, zaś sam OAG zaraz za Atlasem, a całość (Atlas) odsunąć adapterem/extenderem od tyłu teleskopu. Od razy zmniejszyła by się też odległość Atik Titan od środka osi optycznej, bo teraz wygląda to dosyć egzotycznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam właśnie takie rozwiazanie jak opisał Adam. Żadnych przedłuźek zbędnych między Atlasem a kamerą. Cały nadmiar backfocusa wygubiony na precyzyjnie wymierzonej przedłuźce pomiędzy Atlasem i teleskopem. Udalo mi się to obliczyć na tyle dokładnie , że ostrość mam w okolicy 50 000 na Atlasie, czyli prawie dokładnie w połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Może żeby zakończyć ten wątek ... i w ramach wyjaśnienia... Adam dzięki za linki i opinie ... moźe trochę przesadziłem z tym >

A kto w ogóle używa takiej kwantyfikacji, jak "shit"?

 

ale to była mała prowokacja ... sorry. Ale ciężko się rozmawia z "profi" w sprawie reklamacjami, jak się jest amatorem...

 

Wessel z mojej strony , też mogę to potwierdzić ... atlasFLI - wymiatająca sprawa i ja również nie miałem z nim żadnego problemu ...

 

Reasumując ... Teleskop wraca właśnie do hameryki ... wada konstrukcyjna... nie jest przystosowany do tak dużego obciążenia i nie byłem w stanie go poprawnie skolminować , po dokręceniu śrub ... TEC zobligował się do rozwiązania tego problemu na 99%, ale jeżeli nie, to w najgorszym wypadku zmiana na planwave14" , szczerze ... którego bym nie chciał ....Ale bądźmy dobrej myśli ... obydwie firmy staneły na wysokości zadania i zajeły się tym problemem , jak i również winietowaniem Oaga ...

Napiszę przy kolejnych testach , jak się to wszystko zakończyło ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.