Skocz do zawartości

Czy tym czymś zobaczę M31


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

mam Newtona 76/700, czy da się takim sprzętem dostrzec M31. Narazie patrząc w stronę Andromedy widzę nieostry obraz i mogę się domyślać że to jest to :? Jeśli nie to mogę zobaczyć równie interesujące obiekty?? Proszę pomóżcie, to mój pierwszy teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest t o przypadkiem reflektor :?:

 

Przeciez napisal, ze to newton :|

 

Niestety Bugs, sprzet o tych parametrach po prostu nie nadaje sie do DS. Jest po pierwsze za maly, po drugie za ciemny, i nic wiecej niz nieostra plamka w nim raczej nie zobaczysz :Cry: Powinien sie jednak nadac do Ksiezyca i planet, jezeli ma dobra optyke.

Ale jezeli obserwujesz z Katowic, to sie nie przejmuj, ze nic nie widzisz, tam nawet duzy teleskop nie pomoze :wink:

 

[ Add: Pią Lip 30, 2004 13:41 ]

Napisz cos wiecej, jaki to dokladnie teleskop i skad obserwujesz, to bedzie mozna cos wiecej powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Newtona 76/700, czy da się takim sprzętem dostrzec M31. Narazie patrząc w stronę Andromedy widzę nieostry obraz i mogę się domyślać że to jest to :? Jeśli nie to mogę zobaczyć równie interesujące obiekty?? Proszę pomóżcie, to mój pierwszy teleskop.

 

Aby Andromeda odkryła swoje prawdziwe oblicze potrzebne jest naprawdę ciemne niebo i jak małe powiększenie. Ciekawymi obiektami dla małych teleskopów są gromady otwarte ( M11, M39, 884 i 869...). Możesz spróbować odnaleźć takie mgławice planetarne jak M57, M27, NGC 6765, ale rewelacji sie nie spodziewaj. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas większości obserwacji wizualnych Andromeda zawsze będzie wyglądała jak rozmyta, rozciągnięta plamka. Nie da rady, aby zobaczył piękne, rozbudowane ramiona spiralne rodem ze zdjęć z teleskopu Hubbla - te fotografie to wynik długich naświetleń sprzętem zupełnie z innej bajki. Podczas obserwacji przez okular często będziesz musiał się naprawdę długo wpatrywać, aby zobaczyć jakieś szczegóły.

 

Efektowne i dobrze widzoczne obiekty (nawet przez sprzęt twojej klasy) to:

- gromady otwarte: h i chi w Perseuszu, M39 w Łabędziu, M 11 Dzika Kaczka, Plejady (wschodzą teraz ok. północy), Preasepe i inne

- gromady zamknięte (ale tu do rozdzielenia gwiadek potrzebne będzie większe powiększenie): M13 w Herkulesie, M15 w Pegazie i wiele, wiele innych

- gwiazdki podwójne: Mizar, piękna Albireo...

 

Nie przejmuj się, że nie wszystko wygląda jak na fotkach w atlasach, poznawaj powoli niebo a niedługo naprawdę docenisz jego piękno. I nie poddawaj się zniechęceniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- gromady zamknięte (ale tu do rozdzielenia gwiadek potrzebne będzie większe powiększenie): M13 w Herkulesie, M15 w Pegazie i wiele, wiele innych

 

 

Kupiłem sobie okular Plössl 10 mm 52° czyli wychodzi gdzieś 70x :x da radę zobaczyć :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam programu WinStars. Jak mam to odnaleźć

- gromady otwarte: h i chi w Perseuszu

Perseusza mam ale nic pozatym :(

 

Jakie okulary proponujecie zakupić, lub w co zainwestować żeby go trochę ulepszyć :?: Pomijająć zakup teleskopu (narazie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam programu WinStars. Jak mam to odnaleźć
- gromady otwarte: h i chi w Perseuszu

Perseusza mam ale nic pozatym :(

 

Poszukaj ich w pobliżu Kasjopeii, a dokładniej po lini prostej gwiazd 27 i 37 Cas.

Dokładne pozycje to:

 

2h19m06.00s DE:+57°08'00.0"

2h22m30.00s DE:+57°09'00.0"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem sobie okular Plössl 10 mm  52°   czyli wychodzi gdzieś 70x  :x   da radę zobaczyć :?:

 

Nie da rady zobaczyć nic poza jądrem. Powiększenie 70 razy to nie na M-31. Na Andromedę najlepsza duża lornetka. Albo jakiś krótkoogniskowy APO z Naglerkiem 31mm :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to widziałem

- gwiazdki podwójne: Mizar, piękna Albireo...

 

ale tego znaleźć nie mogłem za nic -

gromady otwarte: h i chi w Perseuszu, M39 w Łabędziu, M 11 Dzika Kaczka, Plejady (wschodzą teraz ok. północy), Preasepe i inne  

- gromady zamknięte (ale tu do rozdzielenia gwiadek potrzebne będzie większe powiększenie): M13 w Herkulesie, M15 w Pegazie i wiele, wiele innych

 

NIestety dzisiaj trochęza duże światło rzucał księżyc :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BugsBunny - obiekty, które wymieniłem, są stosunkowo łatwe do odnalezienia. Poniżej masz parę mapek, które, mam nadzieję, pomogą ci w ich odnalezieniu.

 

Nie uwzględniłem M11 Dzikiej Kaczki, ponieważ przez księżyc w pełni na południowym niebie jest teraz praktycznie nie do odnalezienia.

 

Plejady znaleźć bardzo łatwo - są bardzo jasne i dobrze widocznie na wschodniej stronie nieba już od ok. 24.00. A Preasepe latem są niewidoczne.

 

cygnus.gif

 

herkules.gif

 

perseusz.gif

 

pegaz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BugsBunny - obiekty, które wymieniłem, są stosunkowo  łatwe do odnalezienia. Poniżej masz parę mapek, które, mam nadzieję, pomogą ci w ich odnalezieniu.  

herkules.gif  

 

Na tej mapce widać u góry jeszcze jedną dość łatwą do odnalezienia gromadę kulistą. To M92 w Herkulesie, jest ledwie o 1 mag. słabsza od M13, a widać ją nieźle w byle lornetce (w 8x30 widać tyle, że to nie jest gwiazda, 12x60 pokazuje już ładną kulkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki dzięki za pomoc :D  BARDZO SIĘ PRZYDAŁO :D  :D  :D  :D  :D

Tu masz jeszcze trochę:

 

Messiery:

http://www.davidpaulgreen.com/TUMOL/tumol31.pdf

 

110 najładniejszych obiektów NGC:

http://www.saguaroastro.org/content/db/Boo...k110BestNGC.pdf

 

Oba zawierają mapki ;-)

 

To co podałeś jest świetne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.