Skocz do zawartości

Co to za lornetki?


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Przeszedłem się po targu oglądając lornetki.

Widzę mnóstwo lornetek jakby radzieckich pod firmą BREAKER, mają 8cm obiektywy.

Trudno mi znaleźć w sieci jakieś szczegóły.

Czy możecie mi podpowiedzieć jakieś linki?

Interesuje mnie to do lookania nieba, mam newtona jak w podpisie i małą lorneteczkę Zeissa, chyba 6 x 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegam przed tym "ustrojstwem", tym bardziej jeżeli warstwy antyodblaskowe są barwy rubinowej. Obraz uzyskiwany jest przekłamany - zniebieszczony. O rozpoznaniu obserwowanych właściwych barw obiektów "można zapomnieć". Gwiazdy jaśniejsze roziskrzone na full, w miarę dobrze widoczne jedynie gwiazdki poniżej 6 wielk. gwiazdowej (te nie są roziskrzone).

Jeszcze od biedy "to, to" może służyć w dzień do obserwacji terenu ale raczej nic poza tym.

Mam coś takiego o parametrach 12x60WA i całe szczęście, że nie daje jeszcze podwójnego obrazu - to by dopiero było. :wink:

Kosztowało mnie to ze dwa lata temu - 120 zł, czyli pieniądze też żadne.

Może kiedyś przerobię to sobie na dwa szukacze albo jeszcze cuś innego.

Na razie rozglądam się za jakąś porządną lornetką podobnych parametrów jak w/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam chyba jakiś "odrzut z eksportu" :), bo jestem ze swojego Breakera 12x60 nawet zadowolony. Barwy gwiazd są owszem trochę zakłamane dzięki tym czerwonym powłokom, ale bardzo dobrze mi się w tym ogląda DS-y. Co do roziskrzenia, to jest zauważalne tylko dla gwiazd jaśniejszych od 1 mag. Księżyc też jest niezły, tyle że na skraju pola widzenia robią się odblaski. Owszem, nie kupiłbym sobie takiej lornetki, ja ją dostałem w prezencie :) Ale ogólnie rzecz biorąc po tym, jak kiedyś ją porównałem z BPC, to nie polecam Breakera w ogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Noooo z czerwonych DS'ów brachu to na tych rubinkach tracisz spokojnie ponad połowę światła tak więc rozbawiłeś mnie do rozpuku stwierdzeniem zę DS wyglądają NIE-ŹLE czyli zapewne tragicznie :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na nic nie jesteś skazany, bierz sprawy w swoje łapy, lunij to szybko i kup sobie coś lepszego, szkoda oczu niszczyć tymi rubinkami, chyba że jestes robotem i masz tanie części zamienne :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ponoś sobie przez kilka lat takie szpnerskie Lenonki z czerwoną warstwą a tak rozbalansujesz sobie barwne widzenie dzienne że i okulista potem nie wiele pomoże na nabytą wadę wzroku :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victory?

 

W każdym razie jak wynika z testu Arka Olecha w Pentaxach V przegięto zbytnio ograniczając pole widzenia dla ostrości niby po brzeg. Po takim renomowanym producencie oczekiwałoby się raczej dobrych okularów z dużym wizualnym polem pozornym AFOV "apparent field of view" a nie obcięcia pola po najmniejszej linii oporu.

Vide:

http://lornetki.camk.edu.pl/l_Pentax_20x60...60_PCF_WP.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pentaxy testowane przez Arka są z popularnej lini a nie ekskluzif więc niewielkie ale w pełni ostre pole widzenia w tej klasie cenowo-jakościowej jest jak najbardziej na miejscu w przeciwieństwie do niewielkiego i nie ostrego pola na brzegu innych lornetkopodobnych wynalazków w plastiku zalewających nasz rynek i rozmydlających pojęcie jakości optyki lornetkowej :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, zgoda, tylko w Pentaxach chyba przesadzono z tym obcięciem pola dla ostrości po brzeg, a pole w astro to też podstawa - Arek wprost pisze wręcz:

POLE WIDZENIA Zmierzone przez nas 2.19 +- 0.02 stopnia było idealnie zgodne ze specyfikacjami. Najmniejsze pole widzenia w swojej klasie 3.0/8.0

Brzydko to pisać, ale 40 stopniowe pole widzenia mają kiepskiej jakości dwuelementowe okulary Huygensa i Ramsdena. Pentax natomiast wyposaża swoją lornetkę w 5 elementowy okular, który też ma pole widzenia 40 stopni. Dlaczego firma, która robi jedne z najlepszych na świecie okularów do zastosowań astronomicznych o polach widzenia nawet 70 stopni wyposaża swoje lornetki w okulary o tak małym polu, pozostaje dla nas zagadką.

http://lornetki.camk.edu.pl/l_Pentax_20x60...60_PCF_WP.shtml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie czytasz moich postów czy wręcz ich nie rozumiesz to lornetki klasy popularnej a nie górna półeczka jakościowa, tej dystrybutor nie dał do testów zapewne w obawie o uszkodzenia cennego i drogiego sprzętu jak poczytał o testach na spójność konstrukcji i trzeczczenie obudowy :wink: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu, czytam, czytam i bardzo sobie Twoje posty cenię.

 

Producent dając lornetkę do testów może nawet przewidzieć spisanie jej "na straty", a naprawdę pole najmniejsze w swej klasie to już chyba raczej porażka. Poza tym, w testach nie chodziło o lornetki za tysiące dolarów ale właśnie o econo - widać że można znaleźć lepsze do astro, lepiej rozwiązane i z większym polem niż rzeczone Pentaxy. Wg mnie Pentax jednak się nie popisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.