Jump to content

Powstanie Warszawskie 1944


oskar
 Share

Recommended Posts

Dzisiaj mija 60-ta rocznica Powstania Warszawskiego. Można róznie oceniać Powstanie na podstawie kryterium politycznego czy pragmatycznego, niemniej jednak jestem pewien, że nalezy pamiętać o Tych, którzy dali najwyższą ofiarę za naszą Ojczyznę.

Link to comment
Share on other sites

PAMIĘTAMY! PAMIĘTAMY! PAMIĘTAMY!

Wreszcie w tym roku dzień ten obchodzony jest we właściwy sposób. Jakże inaczej podchodzi się do tych wydarzeń dziś, biorąc pod uwagę całe 60 lat po Powstaniu Warszawskim. Nikt nie wie, jak potoczyłaby się historia, jak wyglądałaby Warszawa, Polska, Europa gdyby nie było tego Powstania. Polacy pokazali wtedy, co to znaczy patriotyzm, którego tak dzisiaj brakuje, co to znaczy Bóg, Honor, Ojczyzna, pokazali ile można zdziałać i ile cierpień znieść, aby spełnić marzenie o wolnej Polsce.

Niestety straty w ludności były olbrzymie - mówi się o 200 tys. poległych, olbrzymie były też straty w majątku narodowym (dziś szacowane na 40 mld. $ w samej Warszawie).

Historia pokazała, że Polacy jak zwykle liczyć mogli tylko na samych siebie. Zostaliśmy zdradzeni przez naszych "sojuszników" a po wojnie dostaliśmy się w łapy wrogów.

Zmieniono naszą historię. Anglia i Stany Zjednoczone niestety przyłożyły rękę do tego, co mamy dziś. Podzielono sobie Europę na strefy wpływów tylko że My znaleźliśmy się poza normalnym światem do którego dziś z tak wielkim trudem wracamy.

W MOIM SERCU PAMIĘĆ O POLEGŁYCH I MORDOWANYCH BĘDZIE ZAWSZE ŻYWA

Link to comment
Share on other sites

Piękne słowa Krzysiu , popieram . Pewną namiastką dla młodych mogą być filmy "Kanał" i w pewnym stopniu "Zakazane piosenki" polecam te archiwalia . Oddajmy szacunek poległym rodakom :salu:

Link to comment
Share on other sites

Te wszystkie wielkie słowa o honorze i ojczyźnie nacechowane są sporymi emocjami, nie zapominajmy jednak, że zginęło oprócz powstańców 180,000 :!: Bogu ducha winnych ludzi a miasto zostało obrócone w perzynę, co można było przewidzieć mając odrobinę wyobraźni.

Oczywiste było, że siły niemieckie są przytłaczające i że pewnie wkurzą się nie na żarty, bo w tym akurat są dobrzy. A sowietom nie można ufać z założenia, zwłaszcza po Katyniu. Więc na co w ogóle liczyli nasi wspaniali dowódcy? Nie umniejszam ofiary ludzi, którzy walczyli i ginęli za wolność, ale - jak to powiedział jeden z historyków - wysyłanie młodych, pełnych zapału ludzi z kijami na stanowiska karabinów maszynowych, żeby mieli zaszczyt zdobyć sobie broń, jest najzwyklejszą zbrodnią :evil: Jak i samo wywołanie powstania, nie mającego szans na powodzenie, bez liczenia się z konsekwencjami.

Serce mi się ściska, jak widzę zdjęcia z Powstania. Na miejscu tych młodych ludzi pewnie bym się posikał ze strachu, a oni narażali i oddawali życie w naprawdę szczytnym celu. I nie o nich mówię, ale o tych, którzy podłozyli ogień. Bo władzy nigdy nie należy ufać, oni nigdy nie myślą humanistycznie, oni zawsze myślą strategicznie :?

 

PS Boga bym do wojny nie mieszał. To ma bardzo złe tradycje...

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Też się cieszę, że wreszcie coś jest mówione o tych wydarzeniach. Nasza wspaniała telewizja już przez 9 dni pokazuje różne programy i felietony związane z Powstaniem Warszawskim. No i pojawiło się dużo książek i albumów mówiących o tym. Tak trzymać!!! :salu:

Link to comment
Share on other sites

Jak ta tradycja Honor i Ojczyzna ma sie dzisiaj ? Okupacja Iraku . Czy za 60 lat pojedziemy do Iraku zlozyc hold poleglym irakijczykom w powstaniu przeciw okupantom . Nam narzucono rzad . Pol wieku dobrze sie trzymal . Tam robimy to samo . Do dzisiaj nasza wladza jest skazona i arogancka . Moze to potrwac nsp. pol wieku nim zrozumie , ze wladza jest aby nam sie zylo lepiej a nie po to aby nami pomiatac i plawic sie w luksusach . Jeszcze jak widzialem Kwasniewskiego i bylych kumpli z prawicy na pogrzebie J.Kuronia ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.