Skocz do zawartości

Okulary, filtry czyli jak zredukowac zanieczyszczenia i uzyskac optymalne powiekszenie w Syncie 5"


Rosette

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatm,

Po niespełna rocznej przygodzie z pierwszym teleskopem marki Sky watcher 130/900 na montażu paralaktycznym i zestawem standardowych okularów w komplecie: 25mm, 10mm i barlow x2 myślę, że nadszedł czas na zakup dodatkowych akcesoriów, które pozwolą na "czystsze" doświadczenia na miejskim niebie i tutaj zwracam się z prośbą o pomoc, wskazówki w wybraniu dodatkowych okularów i filtrów, które uprzyjemnią czas spędzany na owych obserwacjach. Muszę przyznać, że moja niewielka wiedza opiera się na czytaniu opinii na przeróżnych forach co sprawia, że jestem jeszcze bardziej zdezorientowana. Głównym aspektem będą warunki czyli jednak ogród, miasto i wszędobylskie latarnie. Druga sprawa to obiekty na których sie skupiam, przede wszystkim są to planety chociaż obserwacje DSO, które również mnie interesują limituje ze względu na panujące warunki i bardzo słaby uzyskiwany obraz ( Andromeda wygląda jak mała rozmyta plamka na lustrze głównym, dodam, ze lustro jest czyste! ). Jedynym chyba wartym uwagi w tej chwili obiektem jest Nebula w Orionie, ale to chyba nie wszystko co uda mi sie "wycisnąć" z mojej małej synty? Rozumiem, że mała apertura nie pozwoli na dokladne obserwacje odległych mgławic, ale może chociaż uda sie pozbyć nieczystości jakie towarszyszą słabo wykonanym okularom z zestawu? Filtry pomogą zredukować też miejskie światło i wyostrzyć słabe nebule. Nie spodziewam się jendak widoku jak z Hubble'a! :)

Dodam również, iż w niedalekiej przyszłości planuje zamienić mojego "malucha" na dobsona rzędu 8" czy 10" więc zakupione teraz akcesoria chciałabym móc wykorzystać przy nowym sprzęcie, chociaż ten zakup nie nastąpi za szybko.

 

Do tej pory z uzyskanych info mam kilku kandydatów:

 

Meade 6.4 Super Plossl seria 400

Celestron 32mm Omni Plossl

 

Oraz filtry:

 

Baader Moon&SkyGlow

Astronomik CLS filter

 

Poza tym filtr słoneczny i inne przydatne szkiełka?

 

Proszę was o opinie oraz wyrozumiałość w nieznajmości tematu. Za wszystkie odp z góry dziękuję.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okularów - kandydatów to się nie wypowiem bo nigdy ich nie używałem, ale uważam że lepiej kupić jeden okular z wyższej półki niż dwa słabe. Zaczaj się na giełdzie na ES 82*, to posłuży Ci również w dużo jaśniejszym teleskopie (10" SW ma światłosiłe f/4.7).

 

To samo oba filtry. Nie dość że w podobnym stopniu ściemnią tło (M&SG jest nieco jaśniejszy), to nie za wiele wniosą do obserwowanego obrazu. Tutaj zdecydowanie celuj w Oriona UltraBlock, który pozwoli z powodzeniem obserwować kilkanaście najjaśniejszych mgławic pod miejskim niebem.

 

Jeśli chodzi o obiekty DSO do obserwacji z miasta, to nie nastawiaj się głownie na galaktyki, bo to są obiekty, które wymagają dość ciemnego nieba. Do obserwacji z ogrodu polecałbym głównie gromady otwarte i asteryzymy. Jest ich naprawdę dużo, szczególnie w okresie letnio-jesiennym, a w 13cm lustrze będą się prezentowały bardzo efektownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie dość że w podobnym stopniu ściemnią tło (M&SG jest nieco jaśniejszy), to nie za wiele wniosą do obserwowanego obrazu

Marek_N ale to chyba właśnie o to chodzi aby filtr ściemnił tło.

@Rosette Plossl, a nawet Super Plossl przy takiej małej ogniskowej okularu daje bardzo krótki ER (odstęp oka od szkła). Niestety ale jeżeli chcesz tak krótki okular to trzeba szukać wśród bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jaki ? Sam dla siebie się do dzisiaj zastanawiam ale z tego co czytam przekonuję się do ES.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES nie łatwo dostać w UK, może warto poszperać na US stronach chociaż nie wiem czy opłaca sie zamawiać zza oceanu.

Martwił mnie eye relief w tych plosslach, ale poza tym chwali się ich zastosowanie, może przy większym fl efekt jest zadowalający, a rzęsa nie zostaje na okularze, nie zaprzecze, ze b atrakcyjna cena rownież wpłynęła na "kandydaturę".

 

Zapomniałam dodać, ze gromady bardzo często i z przyjemnością obserwuje nawet za pomocą tego co w tej chwili posiadam, no cóż jak sie nie ma co się lubi... Plejady, hiady, podwójna gromada w Perseuszu, M35 i trio woźnicy na moim "podwórku" obejrzane z każdej strony ;)

Czasem ruszę na piękne wzgórza jakie mamy za miastem ( zdecydowanie za żadko! ).

Dodam rownież, iż cenilabym porady dotyczące sprzętu, który niekoniecznie mnie zrujnuje ;)

Moze taniej kupić z polskich giełd, w UK ceny masakrują. Tylko na ile takie zakupy używanych okularów przez neta są bezpieczne?

 

Dzięki bardzo za poświęcony czas na wasze odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli że te filtry są sobie równoważne. Oba nalezą do grupy filtrów ALP (anti light pollution). Dlatego zaproponowałem coś co bardziej ściemni tło i mocniej skontrastuje mgławice - czyli filtr pasmowy typu UHC, w tym przypadku Orion UltraBlock.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES nie łatwo dostać w UK, może warto poszperać na US stronach chociaż nie wiem czy opłaca sie zamawiać zza oceanu.

(...)

Moze taniej kupić z polskich giełd, w UK ceny masakrują. Tylko na ile takie zakupy używanych okularów przez neta są bezpieczne?

 

Wbrew pozorom angielski ebay jest całkiem fajnym źródełkiem używanego sprzętu w fajnych cenach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powiecie o szkielkach do planet? Czy TMB 58* 2 jest w ogóle wart uwagi? Moze macie inne typy w podobny przedziale cenowym?

 

Zdecyduje sie na pewno na filtr orion UB.

 

Jakieś inne opcje w temacie mgławic?

 

Z góry b. dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.