Skocz do zawartości

jakie okulary


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Za takie pieniądze kupisz albo jeden okular ze średniej półki, albo 2 Plossle. Wybrałbym rozwiazanie pierwsze.

 

Sugerowałbym kupienie okularu z ogniskową w przedziale 10 do 15 mm, bo da ci to powiększenia 80 - 120x czyli użyteczne przy obserwacji większości obiektów.

 

Jaki typ? Z twoim budżetem mamy do wyboru albo szerokątne Oriona (model 15mm, 299 zł), ortoskopy Antaresa (model 12,5 mm, 295 zł) - oba w ofercie Astrokraka. Oprócz tego w Delcie Optical możesz kupić X-Cel'a 12,5mm, tyle że tutaj musisz jeszcze dozbierać 40 zł (cena 360 zł). Wybór zależy od tego, jakie obiekty chcesz obserwować i czego oczekujesz od swojego okulatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0 2,3mm nawet nie myśl. Da Ci to za duże powiększenie.

Do planet sensownie jest u Ciebie 10mm lub 5mm.

Ponieważ sam posiadam X-Cel'a 5mm chciałem zwrócić na jedną dość przykrą

wadę mojego okularu, mianowicie b.duży blackout. Chodzi o to, że musisz

bardzo precyzyjnie utrzymywać swoją gałkę oczną na osi optycznej, bo inaczej

NIC nie zobaczysz. Jest to tymbardziej nie wygodne przy montażu Dobsona

o ilekroć będziesz chciał skorygować widok na planete prawdopodobnie pojawi się

wspomniany blackout.

Z tego co słyszałem X-Cele mają beznadziejnie dobrane długości muszli ocznej.

Np. w okularze 5mm maogłaby być nieco dłuższa. Międy innymi właśnie to powoduje

powstanie blackout'ów.

Możesz się dowiedzieć czy konkurencyjne ED Soligora mają lepsze muszle oczne.

To taka mała przestroga, sam okular prezentuje się bardzo solidnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam lantany Soligor jak w stopce i patrzyłem przez "substytut" ED Celestron, muszę powiedzieć że jak już to bym jednak brał lantana nawet za tę stówkę - dwie więcej jak już. Lantan to lantan - "ostatnia instancja" przy krótkim ognisku, ostrość po krawędź, idealnie wymierzona muszla etc. - same zalety. Choćby te denerwujące źle wymierzone muszle oczne w tych ED i pojawiające się "blackouts" dla mnie przesądzają sprawę na korzyść lantana który od razu ma wszystko "dopieszczone" perfect.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ZOOM jest walnięty, bo muszla może pasować dobrze tylko do jednego ustawienia :lol:

 

Cha cha niezły żart... znany wszem i wobec klasyk Soligor 8-24 zoom "walnięty"....dobre sobie. Jakoś sobie jednak Japończycy, którzy na zlecenie Soligora robili lantany - bo lantan 5,2 jak i zoom mają wygrawerowane na metalu "JAPAN" - sprytnie z tym poradzili i utrafili jak trza ze wszystkim... jedyna "wada" tego klasycznego zooma to małe pole wizualne AFOV przy 24mm (niezmiernie się rozszerzające przy "zoomowaniu" do 8mm), ale wszystkie zoomy na świecie "tak mają" choćby Vixena za setki $$$...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A ja polecam planetarnego ortoskopa ,ktorego kupisz w firmie Astrokrak :salu:

Mialem lantana zomm Soligor/to jednak naprawde made in China /sprawdzalem to dzwoniac do roznych renowoanych firm Astro jak APM i rozmawialem z Markusem odnsnie

ich jakosci itp.

Zoom to dobre udogodnienie bo masz pare okularow w jednym,ale zakladajac ze jest to dobry 7 -czy 8 soczewkowy okular w porownaniu z dobrym 4 elementowym okularem Orto. ma wieksze straty.

Pzbylem sie zooma soligora ,gdyz ten dawal gorsze obrazy "pasow Jowisza" niz 25mm rosyjski plosll,nabylem 6mm ortoskop gdzie wysuniecie zrenicy jest 4,7mm :Cry:

ale jakosc obrazow niporownywalnie lepsza.

Uwazam ze zoom-y okulary tak jak i lornetki zoom maja duzy spadek ostrosci obrazu,obraz jest przyciemniony i nie tak klarowny jak staloogniskowy okular.

Byc moze staloogniskowy lantan bedzie dawal takie samej jakosci obrazy jak orto.a byc moze troche slabsze,ale dla wielu duze wysunicie zrenicy ocznej w lantach da przewage nawet kosztem jakosci obrazu.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może Soligor ZOOM 8-24mm jest "made in China" bo nie ma na nim tak wyraźnego znaku, ale jednak obstawałbym za tym że oryginalny stałoogniskowy lantan Soligor HP 5,2mm (jaki mam) jest jednak oryginalny "JAPAN" jak głosi wyraźny wygrawerowany na metalu napis.

 

Wydaje mi się że jednak małe pole ortoskopa 6mm i kiepskie niewygodne LER 4,7mm przesądza raczej sprawę na korzyść lantana z większym polem i komfortowym 20mm LER... w każdym razie nie zamieniłbym lantana na ortoskopa.

Aha i ortoskop jest wyraźnie tańszy od lantana...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obserwcji Planet bierz Orto. to chyba najlepszy okular w tym temacie,no chyba ze kupisz Zeiss-a ABBE . poczytaj na roznych forum jak: cloudynights itp. do obserwcji planet sa polecana glownie:,

1 drogi okulary z najwyzszej polki.

2 Orto.

3 bardzo dobrej jakosci zwykle Plossle.

Ilosc soczewek w danym okularz ma b.istotna role,a wiec z tego powodu nie czesto uslyszych o Lantanach jako wysokiej klasy okular do obserwcji Planet,zreszt gdyby tak bylo ,ze Lantan jako dodatkowa soczewka nie zmienia jakosci obrazu UNIVERSAL OPTICS ,ktory chyba jako jedyny monopolista okularow Orto.przeznaczonych do obserwacji Planet,dodal by dodatkowa soczewke lantanowa podnoszac komfort obserwcji ,zwiekszajac tym samym LER np. z 3,4mm na 20mm,dlaczego tego nie robia???

zdecydowanie polecam orto. nie zamienil bym go na zadnego lantana mimo roznicy cen.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.