Jump to content

jakie okulary


 Share

Recommended Posts

Za takie pieniądze kupisz albo jeden okular ze średniej półki, albo 2 Plossle. Wybrałbym rozwiazanie pierwsze.

 

Sugerowałbym kupienie okularu z ogniskową w przedziale 10 do 15 mm, bo da ci to powiększenia 80 - 120x czyli użyteczne przy obserwacji większości obiektów.

 

Jaki typ? Z twoim budżetem mamy do wyboru albo szerokątne Oriona (model 15mm, 299 zł), ortoskopy Antaresa (model 12,5 mm, 295 zł) - oba w ofercie Astrokraka. Oprócz tego w Delcie Optical możesz kupić X-Cel'a 12,5mm, tyle że tutaj musisz jeszcze dozbierać 40 zł (cena 360 zł). Wybór zależy od tego, jakie obiekty chcesz obserwować i czego oczekujesz od swojego okulatu.

Link to comment
Share on other sites

0 2,3mm nawet nie myśl. Da Ci to za duże powiększenie.

Do planet sensownie jest u Ciebie 10mm lub 5mm.

Ponieważ sam posiadam X-Cel'a 5mm chciałem zwrócić na jedną dość przykrą

wadę mojego okularu, mianowicie b.duży blackout. Chodzi o to, że musisz

bardzo precyzyjnie utrzymywać swoją gałkę oczną na osi optycznej, bo inaczej

NIC nie zobaczysz. Jest to tymbardziej nie wygodne przy montażu Dobsona

o ilekroć będziesz chciał skorygować widok na planete prawdopodobnie pojawi się

wspomniany blackout.

Z tego co słyszałem X-Cele mają beznadziejnie dobrane długości muszli ocznej.

Np. w okularze 5mm maogłaby być nieco dłuższa. Międy innymi właśnie to powoduje

powstanie blackout'ów.

Możesz się dowiedzieć czy konkurencyjne ED Soligora mają lepsze muszle oczne.

To taka mała przestroga, sam okular prezentuje się bardzo solidnie.

Link to comment
Share on other sites

Czy jakość między lantanem a np. ED będzie tak duża że warto dozbierać i kupić lantana - czy może odpuścić? Sam cały czas zbierałem na lantana już uzbierałem ale teraz nie wiem...

Link to comment
Share on other sites

Mam lantany Soligor jak w stopce i patrzyłem przez "substytut" ED Celestron, muszę powiedzieć że jak już to bym jednak brał lantana nawet za tę stówkę - dwie więcej jak już. Lantan to lantan - "ostatnia instancja" przy krótkim ognisku, ostrość po krawędź, idealnie wymierzona muszla etc. - same zalety. Choćby te denerwujące źle wymierzone muszle oczne w tych ED i pojawiające się "blackouts" dla mnie przesądzają sprawę na korzyść lantana który od razu ma wszystko "dopieszczone" perfect.

Link to comment
Share on other sites

Czyli ZOOM jest walnięty, bo muszla może pasować dobrze tylko do jednego ustawienia :lol:

 

Cha cha niezły żart... znany wszem i wobec klasyk Soligor 8-24 zoom "walnięty"....dobre sobie. Jakoś sobie jednak Japończycy, którzy na zlecenie Soligora robili lantany - bo lantan 5,2 jak i zoom mają wygrawerowane na metalu "JAPAN" - sprytnie z tym poradzili i utrafili jak trza ze wszystkim... jedyna "wada" tego klasycznego zooma to małe pole wizualne AFOV przy 24mm (niezmiernie się rozszerzające przy "zoomowaniu" do 8mm), ale wszystkie zoomy na świecie "tak mają" choćby Vixena za setki $$$...

Link to comment
Share on other sites

Witam,

A ja polecam planetarnego ortoskopa ,ktorego kupisz w firmie Astrokrak :salu:

Mialem lantana zomm Soligor/to jednak naprawde made in China /sprawdzalem to dzwoniac do roznych renowoanych firm Astro jak APM i rozmawialem z Markusem odnsnie

ich jakosci itp.

Zoom to dobre udogodnienie bo masz pare okularow w jednym,ale zakladajac ze jest to dobry 7 -czy 8 soczewkowy okular w porownaniu z dobrym 4 elementowym okularem Orto. ma wieksze straty.

Pzbylem sie zooma soligora ,gdyz ten dawal gorsze obrazy "pasow Jowisza" niz 25mm rosyjski plosll,nabylem 6mm ortoskop gdzie wysuniecie zrenicy jest 4,7mm :Cry:

ale jakosc obrazow niporownywalnie lepsza.

Uwazam ze zoom-y okulary tak jak i lornetki zoom maja duzy spadek ostrosci obrazu,obraz jest przyciemniony i nie tak klarowny jak staloogniskowy okular.

Byc moze staloogniskowy lantan bedzie dawal takie samej jakosci obrazy jak orto.a byc moze troche slabsze,ale dla wielu duze wysunicie zrenicy ocznej w lantach da przewage nawet kosztem jakosci obrazu.

pozdr

J

Link to comment
Share on other sites

Być może Soligor ZOOM 8-24mm jest "made in China" bo nie ma na nim tak wyraźnego znaku, ale jednak obstawałbym za tym że oryginalny stałoogniskowy lantan Soligor HP 5,2mm (jaki mam) jest jednak oryginalny "JAPAN" jak głosi wyraźny wygrawerowany na metalu napis.

 

Wydaje mi się że jednak małe pole ortoskopa 6mm i kiepskie niewygodne LER 4,7mm przesądza raczej sprawę na korzyść lantana z większym polem i komfortowym 20mm LER... w każdym razie nie zamieniłbym lantana na ortoskopa.

Aha i ortoskop jest wyraźnie tańszy od lantana...

Link to comment
Share on other sites

Do obserwcji Planet bierz Orto. to chyba najlepszy okular w tym temacie,no chyba ze kupisz Zeiss-a ABBE . poczytaj na roznych forum jak: cloudynights itp. do obserwcji planet sa polecana glownie:,

1 drogi okulary z najwyzszej polki.

2 Orto.

3 bardzo dobrej jakosci zwykle Plossle.

Ilosc soczewek w danym okularz ma b.istotna role,a wiec z tego powodu nie czesto uslyszych o Lantanach jako wysokiej klasy okular do obserwcji Planet,zreszt gdyby tak bylo ,ze Lantan jako dodatkowa soczewka nie zmienia jakosci obrazu UNIVERSAL OPTICS ,ktory chyba jako jedyny monopolista okularow Orto.przeznaczonych do obserwacji Planet,dodal by dodatkowa soczewke lantanowa podnoszac komfort obserwcji ,zwiekszajac tym samym LER np. z 3,4mm na 20mm,dlaczego tego nie robia???

zdecydowanie polecam orto. nie zamienil bym go na zadnego lantana mimo roznicy cen.

pozdr

J

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.