Skocz do zawartości

lepsza jest 9x60 czy 8x40 ?


Mariusz.K

Rekomendowane odpowiedzi

Miło słyszeć :D

 

A Artku mozesz mi powiedzieć jakie M mogę zobaczyć :evil:

 

Pewnie wszystko jaśniejsze od 8.5 mag. Na pewno M5, M13, M27, M31, M35, M36, M42, M44 i pewnie jeszcze kilka. Miłośnicy wpatrywania się w DSy na pewno wyszukają Ci wiele innych.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz własnie wynegocjowałem pewną sumkę od mojej mamy i jak do tego dodam to co mam. To wyjdzie że mam 700zł :). I teraz nie wiem co kupić. Ale chyba kupię lunete. Bo bardziej nadaje sie do obserwacji obiektów układu słonecznego. Ale jaką to jeszce nie wiem. Moze pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No Problem Michale ale rezygnacja z PL-25 to moim skromnym zdaniem spory błąd bo power 18x70 to wspaniały wymiatacz kometarno mgławicowy i poza tym znacznie ułatwia szukanie obiektów w ZRT :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A przy powerze 70x nie zobaczysz wszystkich Galileuszowych księżyców Jowisza w jednym polu widzenia a i Łysy się nawet w całości pewnie nie zmieści :roll:

Rób kolego jak uważasz, do małych powiększeń z szerokim polem trzeba dojrzeć emocjonalnie bo widok np M31 lub Hi Ha w Perseuszu pod wakacyjnym, czarnym niebem może przyprawić o palpitację serca, tak więc przyjdzie odpowiedni czas zapewne i na Ciebie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy! Co poniektórzy zrobili Mariuszowi mętlik w głowie. Zaczął od małej lornetki, przeszedl przez lornetkę na statywie, aż doszedł do telepa. I teraz nie wie co kupić.

 

Ja kieruję się taką zasadą, żeby wywalać pieniędzy w błoto. Jak już coś kupuję, to raz a dobrze. Dlatego ideałem jest pomyśleć o swoim docelowym sprzęcie i zastanowić się co już teraz możemy z niego kupić. Warto zauważyć, że typowy zaawansowany miłośnik astronomii dysponuje średnio rzecz biorąc trzema instrumentami. Są to:

 

1) przeglądowa lornetka klasy 7x50,10x50, 8x56

2) duża lornetka typowo do astro o obiektywie 70-80mm lub mały refraktor 60-80mm tzw. traveler

3) duży teleskop o obiektywie 15-30cm

 

Każdy z tych sprzętów jest wykorzystywany, każdy w trochę innym celu i bez każdego z nich trudno się obejść. Bedąc na początku swojej drogi w astronomii amatorskiej trzeba się zastanowić, co z tych trzech punktów możemy kupić. Moim zdaniem bez sensu jest kupować tani teleskop o zwierciadle 11cm, żeby za 2 lata sprzedawać go ze stratą i kupowac coś większego.

 

Z budżetem do 1000 zł, jakim dysponuje Mariusz, wszedłbym w punk 1) lub 2)

 

Za około 700-800 zł można na Allegro kupić nową (tylko bez gwarancji) Minolte Activa 7x50 lub 10x50

albo też używanego Carl Zeiss Jena 7x50 lub 10x50. Jeszcze taniej wyjdzie w miarę solidny pentax 7x50 lub 10x50 z serii PCF. Każda z tych lornetek to sprzęt na lata i na pewno zadowoli początkującego obserwatora.

 

Budżet Mariusza starcza też na używaną lornetkę BPC25x70, BPC26x70 lub nawet nową BPC20x60. Każda z nich (w przeciwieństwie do tanich chińsich nowości w klasie 70-80mm) to sprawdzony i pancerny sprzęt. Trzeba jednak pamiętać o dokupieniu statywu.

 

ZRT jako traveler z punktu 2) to też rozsądny wybór, ale trzeba pamiętać, że koszta tutaj też rosną bo

trzeba dokupić solidny statyw i dodatkowe 1-2 okulary.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8x21...tyle co naocznie...

 

Co Ty Marcienie opowiadasz. 21mm to 3x więcej niż typowa źrenica "gołego oka" w ciemności. Ilość zbieranego

światła jest więc 9x większa, a zasięg przez to o ponad 2 mag lepszy od gołego oka!

 

Arek

 

No tak, 2mag to rzeczywiście diametralna, wręcz kolosalna różnica, mea culpa że tego nie podkreśliłem i nie "wytłuściłem". Ale obawiam się że 8x21 do astro to już ździebko za mało z aperturą 21mm. Nie widziałem lorneteczki do astro z 2cm szkiełkami...straty światła w optyce mogą być porównywalne z tym niby 9x wzrostem jasności w stosunku do oka...

 

A Twoja Arku "wyliczanka" to praktycznie "kubek w kubek" to co poprzednio pisałem. Z jedną lorneteczką świata się nie zwojuje i tu się zgadzam w 100%...

 

[ Add: Sob 07 Sie, 2004 ]

Dodam że właśnie dzisiaj jako chciwy kolekcjoner nabyłem taniutko starego dobrego Zeissa 8x30 z olbrzymim polem 146m/1000m czyli ponad 8,3* i świetnym skórzanym futerałem. Jestem szczęśliwy i pod wrażeniem jakości i solidności bez kawałeczka plastiku, ale jednak ta Zeiss 8x30 jest raczej lepsza do turystyki etc. bo to jednak już za mała zdolność zbierania światła w małej 3cm soczeweczce do zastosowań astro. I troszkę gwiazdka mi się rozdwaja (ale i tak mało) tak że minimalna korekta byłaby może pożądana - o ile w Zeissie da się tak łatwo zbieżnie wyregulować jak w BPC Januszu?

 

Porównywałem też z Zeiss CZJ 10x50 (ale nie na sprzedaż) - chyba zacznę na nią "polować" bo to jest to co tygrysy lubią najbardziej z polem praktycznie jak "w naturze oka". Tylko zakres korekcyjny na prawym okularze był o pół dioptrii dla mnie za mały w stronę - (było ok. -2,5D zamaiast jak mi trzeba -3D), a w małej Zeiss 8x30 jest dla mnie wystarczający. Czy wszystkie Zeiss CZJ 10x50 mają ograniczony tylko do ok. -2,5D?

 

[ Add: Sob 07 Sie, 2004 ]

A nawet pole w tym Zeissie 8x30 jest 148m/1000m czyli spokojnie 8,4*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zeiss przewidział w swoich wyrobach uczciwą kolimację na nieskończoność poprzez solidne mimośrody obiektywów a nie giba pryzmacikami jak dalekowschodni ekwilibrysta z plastikową marką i renomą :wink:

Z Zeissem w warszrtacie optycznym można zrobić praktycznie wszystko co potrzeba w sferze kolimacji i justowania to rasowy kawał dobrej mechaniki i zeissowskiej optyki :salu:

 

Ps. Marcinie :shock: twoje ukochane i liczne dzieci Oberwerki raczej nie wybaczą Ci tej potwornej zdrady i przesiadki na klasycznego Zeissa, ze złości ich plastiki rozsypią się w proch a szkła im zmętnieją z zazdrości :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee Januszu wielka mi zdrada, w ogóle lubię kolekcję dobrych lornetek w tym oczywiście i solidnego i full metalowego Zeissa, na razie ta malutka Zeiss 8x30 cieszy mnie niepomiernie i będzie do turystyki, lasu, sportu jako super sprzęcik z ogromnym 8,4* polem 148m/1000m wg specyfikacji na lorneteczce.

A czy Januszu Twój egzemplarz świetnego Zeissa 10x50 (na który też poluję) ma regulację korekcyjną tylko do -2,5D na prawym okularze czy przynajmniej do -3D? Czy w razie czego da to się zmodyfikować np. przez lekkie wysunięcie lewego obiektywu z soczewką - jak planuję w 22x100 (też mi dla mnie dokładnie nie łapie fokusa na obu torach optycznych równocześnie bo ma ciut za mały zakres korekcji).

 

PS. I dla równowagi (powinienem może otworzyć nowy wątek): Oberwerk wypuszcza teraz nowe dobre i solidne serie lornetek, już na ten temat dyskutuję z Kevinem Busarowem: Oberwerk Mariner Series Binoculars:

http://www.bigbinoculars.com/mseries.htm

Szczególnie interesująca wydaje się ta mała 8x40M też z ogromnym polem 145m/1000m czyli ok. 8,3* - to lubię.

"Oberwerk Mariner Series Binoculars

 

New! Oberwerk Mariner binoculars are the highest-quality hand-held binoculars we've ever offered. These extra-rugged waterproof mil-spec binoculars are ideal for birding, hunting, surveillance, astronomy, and of course nautical applications.

They are available in your choice of 8x40, 7x50, or 10x60 models. The 8x40mm has an extra-wide-angle 8.4° field of view. All air-to-glass surfaces are fully broadband multi-coated to decrease light loss due to scattering and reflections, a feature normally found only on binoculars with much higher price tags. The Oberwerk Mariner Series binoculars feature heavy-duty rubber-armored metal construction, oversize BAK4 prisms with shockproof mountings, extra-rigid and precise center-focuser, right ocular diopter adjustment, twist-up eyecups, brass 1/4-20 tripod adapter threading, hard case, caps, and our premium heavy-duty strap."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Marcinie drogi, co do Oberwerka to wiemy doskonale że papier i ekran przyjmie wszystko bez szemrania, na razie bez testów porównawczych proszę nam tu nie serwować następnej dawki niechcianej reklamy a jeśli już to w dziale producenckim gdzie jest jej miejsce :salu:

W przeciwnym wypadku będzie musiała zadziałać Siła Wyższa jak z "Kontaktu" Carla Sagana :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.