Skocz do zawartości

Parę pytań od McGoris'a :)


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

Mam parę pytań, które mnie korcą:

 

1. Czy przez teleskop można zobaczyć pulsary? Bo w Stellarium jak się doda wtyczkę z pulsarami to jest ich sporo na niebie. Ile mag mają takie pulsary?

2. Czy mogę dostrzec przez Syntę 8" kwazar 3C 273 w gwiazdozbiorze Panny? 12,9 mag ma, powinien być widoczny jako słaba gwiazda?

3. Gdzie mogę znaleźć mapkę z obiektami Abell/Sharpless?

4. Czy można dostrzec Plutona pod bardzo ciemnym niebem przez 8"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy przez teleskop można zobaczyć pulsary? Bo w Stellarium jak się doda wtyczkę z pulsarami to jest ich sporo na niebie. Ile mag mają takie pulsary?

 

Przez bardzo duży teleskop zapewne można. O ile się nie mylę, najjaśniejszy z pulsarów znajduje się w mgławicy Krab (M1) a jego jasność to 16,5 mag. Gdyby nie znajdował się w środku mgławicy, na bardzo ciemnym niebie dałoby się go zapewne złapać w teleskopie o średnicy 35 - 40 cm. Ze względu, że jest wewnątrz mgławicy, potrzeba do tego zapewne czegoś o średnicy 60 cm, a może i większej. Inna sprawa, że zmiany jego jasności są na tyle szybkie, że oko raczej ich nie wychwyci.

 

 

2. Czy mogę dostrzec przez Syntę 8" kwazar 3C 273 w gwiazdozbiorze Panny? 12,9 mag ma, powinien być widoczny jako słaba gwiazda?

 

Tak, w przyzwoitych warunkach bez najmniejszego problemu. Z obrzeży niedużego miasta (Krosna, 50 tysięcy mieszkańców) widziałem go kilka razy zarówno w 20 cm jak i 15 cm teleskopie.

 

 

 

3. Gdzie mogę znaleźć mapkę z obiektami Abell/Sharpless?

 

Do Abelli możesz kupić to: http://www.faintfuzzies.com/AbellGuide2.html.

 

Możesz też wydrukować sobie sam mapki z jakiegoś programu typu "planetarium".

 

 

4. Czy można dostrzec Plutona pod bardzo ciemnym niebem przez 8"?

Jest szansa, choć jest to trudne wyzwanie, zwłaszcza teraz, kiedy Pluton jest już dość daleko od Słońca, przez co jest słabszy od 14 mag, co więcej, u nas wznosi się na nie więcej niz 20 stopni nad horyzont. Aby móc go dostrzec musiałbyś obserwować w jakimś bardzo ciemnym miejscu w noc ze świetną przejrzystością.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Gdzie mogę znaleźć mapkę z obiektami Abell/Sharpless

 

Tutaj masz PDF do obiektów z katalogu Abella:

http://www.reinervogel.net/index.html?/Abell_PN/Abell_PN_e.html

Bez dobrego nieba, apertury, filtra OIII nie podchodź :)

 

Sharplessa:

http://www.reinervogel.net/index.html?/Sharpless/Sharpless.html

Potrzebna jest apertura, ciemne niebo, okular dający źrenicę 5 - 6mm i filtr H-beta

 

Hicksona:

http://www.reinervogel.net/index_e.html?/Hickson/hickson_e.html

Apertura, ciemne niebo i bardzo dobre warunki przejrzystości powietrza.

 

Przy pomocy "ósemki" możesz zobaczyć po kilka najjaśnieszych obiektów z w/w katalogów pod warunkiem dostępności naprawdę ciemnego nieba.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez rokita
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuj - przez 8" A21 nie obserwowałem - z filtrem "typu UHC" lub OIII pewnie dasz radę - nie spodziewaj się jednak detalu, najwyżej pojasnienia tła o "umownym" kształcie rogala. Daj sobie szansę na kilka podejść, poczekaj na dobre warunki pogodowe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję Abell 21 i 36 przez Syntę 8" :)

 

Jeśli masz filtr O-III i ciemne niebo z dala od miast, to mgławicę Abell 21 powinieneś zobaczyć, choć musisz zdawać sobie sprawę z tego, że będzie ona obiektem całkiem słabym. W ubiegłym roku oglądaliśmy ją z Koskowej Góry m.in. Syntą 8".

 

Z mgławicą Abell 36 będzie znacznie trudniej, bo ona u nas wznosi się tylko na 20 stopni, a do tego jest obiektem zauważalnie słabszym niż Abell 21 (zarówno pod względem jasności całkowitej jak i powierzchniowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.