Skocz do zawartości

Co lepsze


Michał Bukowski

Rekomendowane odpowiedzi

lepsza jest luneta Zrt przerobiona z poworem 45x nie 18x :twisted:

czy może telekop http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...97c9afb12ef926c

 

co lepsze a może jakaś lornetka w tych cenach może np.

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...97c9afb12ef926c i do niej statyw co lepsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli masz dobre warunki obserwacyjne w miejscu zamieszkania i spory taras obserwcyjny to zdecydowanie teleskop a jeśli chcesz ze sprzętem być mobilny i obserwować poza domem to zdecydowanie ZRT z Upgreadem jako typowy traweler :salu:

Do ZRT przymocujesz obecnie nawet gwintową lustrzankę na co teleskop tej klasy raczej nie pozwoli bez odpowiednich i daleko idących przeróbek wyciągu i wymiany lustra wtórnego :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 5 stron udowadniałem z Mcartim że ZRT nie ma szans z 114mm zwierciadłem Newtona, nie będę sie powtarzać.

 

Tu masz opis co widać w takim teleskopie

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...id=2078;start=0

a z tego co czytałem to przy np obserwacjach Marsa posiadacze ZRT cieszą sia jak widzą czapy polarne i Syrtis Majoris a w 114mm wiedac dyżo więcej subtelności podobnie jest z Jowiszem. Który posiadacz ZRT widział najjasniejsze gwiazdki w M15 ? który wymienione w recenzji księżyce Saturna ? wymienione galaktyki w Lwie, można by tak mnozyć w nieskończoność.

 

Teleskop nie posiada aberracji chromatycznej obrazu co jest ważne przy planetach, posiada montaz paralaktyczny tak wygodny i przydalny przy obserwacjach.

Sam wybieraj Panie Michale :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie - leciutka niedługa 1,2kg ZRT jest w tym nie do przebicia, można ją zabrać w wygodnym firmowym futerale dosłownie wszędzie...ma zamkniętą soczewkową konstrukcję i zanieczyszczenia jej niestraszne jak "otwartemu" reflektorkowi 114mm. Bardzo tę mobilność ZRT sobie chwalę jak i jej niziutką cenę w stosunku do możliwości. Zawsze taka mała lunetka się przyda. A sprzedać potem 114mm lustro to chyba za 1/2 - 1/3 ceny bo teraz większość osób z luster bierze od razu zalecane > 150mm np. nawet 8" na Dobsonie...

Vide też:

http://allegro.pl/show_item.php?item=29235877

http://allegro.pl/show_item.php?item=29099767

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma zamkniętą soczewkową konstrukcję i zanieczyszczenia jej niestraszne jak "otwartemu" reflektorkowi 114mm

 

ZRT ma wystawiony na uszkodzenia zewnętrzy obiektyw w przeciwieństwie do głęboko schowanego obiektywu Newtona :lol: :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Twoje Maksutowy także McArti a mimo wszystko nie tłuczesz ich jakoś, szkło w ZRT chroni solidny aluminiowy odrośnik :salu:

 

Widziałem już tak wyobijaną i zmasakrowaną w trudnym terenie przez zapalonego ptakoluba przerobioną ZRT a obiektyw w niej był nadal cały pomimo licznych wgnieceń obudowy i ubytków w prostowanym w terenie na kamieniu odrośniku i nadal dawała piękne obrazy, pokaż mi Newtona który przeszedł by cało choć 1/10 tych kolizji z gruntem i kamieniami co przeszła ta ZRT :salu:

 

Hamalu drogi, może powiesz najpierw koledze ile żeczy wymieniłeś i ile przerobiłeś w swoim Newtonie 114mm zanim zaczałeś nim robić fajne fotki, nie każdy ma zacięcie ala Adam Słodowy :roll:

 

Ps. Sam jak widzę McArti jesteś zdecydowanym zwolennikiem instrumentów kompaktowych a kolegę chcesz wpuścić w maliny w długiego Newtona :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałem pokazac marcinkowi :wink: ile jest warte jego rozumowanie odnośnie zanieczyszczenia :lol:

 

nieda się ukryć, że zestaw newtona jest możliwościowo i cenowo lepszym .

 

chyba, że zaczniesz Januszu sprzedawać zestawy ZRT z kątówkami i dwoma okularami na EQ1 za 800zł :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamalu drogi, może powiesz najpierw koledze ile żeczy wymieniłeś i ile przerobiłeś w swoim Newtonie 114mm zanim zaczałeś nim robić fajne fotki, nie każdy ma zacięcie ala Adam Słodowy :roll:

 

Do jasnej ciasnej :| no pytam się ile rzeczy wymieniłem ? Lusterko kątowe bo było do d... a ja zakładam ze jak kupujemy sprzęt to jest on w stanie dobrym a ja miałem pecha. Pozostałe przeróbki to udoskonalenia mechaniki a nie optyki(napędy,motofokus,sterowanie, i jakieś inne pierdoły) co nie zmienia faktu że miłośnicy ZRT muszą oddać lepsze możliwości obserwacyjne Newtonowi 114mm :salu:

Yukon20-50x50 WA też jest bardzo kompaktowy :mrgreen:

 

Co do ceny ZRT po totalnych przeróbkach jakim Janusz musi ją poddać aby działala w miarę poprawnie kosztuje tyle co 114mm zwierciadła a nie ma nawet montazu paralaktycznego.

Nie wiem co ma do to rzeczy tu wytrzymałość ? Będziemy gwoździe wbijać danym sprzętem czy jak? :roll: Mój gówniany Optisan przeszedł ze nmą w plecaku dzięsiatki kilometrów (na podusiach go nie kładłem) i nic mu się jakoś nie stało a wypadków tez nie uniknął.

 

Kochajcie sobie Swoje ZRT ale nie polecajcie ich człowiekowi który chce coś naprawde zobaczyć na niebie, już lepiej odradzić Mu 114mm na rzecz 150mm.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chesz astrofotać?

 

BO do DS to nie nadaje się za bardzo ani jedno ani drugie :salu:

Astrofoto to nie jesta taka prosta sprawa jak Ci się wydaje ale jeśli już to konieczny jest do tego montaż paralaktyczny a co na nim powiesisz to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że astrofoto jest trudne ale czegoś się naucze

 

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jak bardzo :|

 

 

a mam takie pytania dajmy na to że robie fote marsa i ustawie czaś ekspozycj 45 min to bedzie widać więcej szczegułuw nić przy 10 min

 

Takich czasów używa się do mgławic a nie do planet.

Jak widać musisz jeszcze duzo poczytac forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mam takie pytania dajmy na to że robie fote marsa i ustawie czaś ekspozycj 45 min to bedzie widać więcej szczegułuw nić przy 10 min

Takich czasów używa się do mgławic a nie do planet.

Jak widać musisz jeszcze duzo poczytac forum.

Warto tez poczytac jakies ksiazki z podstawami optyki i fotografii. Polecam np "Astrofotografie" Wieslawa Skorzynskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a powiedz, które dokładnie obiekty chcesz zfotografować, czym i jaki będziesz potrzebował czas naświetlania, jaka do niech będzie potrzebna jakość prowadzenia, czy będzie potrzebna luneta prowadząca i co będzie lunetą prowadzącą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.