Skocz do zawartości

DS


Bastian

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ostatnio pewien dylemat dotyczący doboru odpowiedniego okularu do obserwacji głównie obiektów mgławicowych (zwłaszcza rozległych) przez newtona 200/1000.

Pomyślałem o okularach szerokokątnych, ale zależnie od ich konstrukcji posiadają one różne parametry. Przy obszernym polu ok. 80 st. mogą mieć znacząco różną ogniskową i powiększenia. Do tego typu obiektów stosowałem małe powiększenia, ale okazuje się, że takie samo pole mogę uzyskać przy większych. Nie wiem co jest w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem. Czy powinienem również pomyśleć o filtrze "mgławicowym" do np. okularu szerokokątnego przy lustrze 200 mm ?

Będę wdzięczny za radę bardziej doświadczonych kolegów w temacie doboru optymalnego okularu do obserwacji mgławicowych i DS (o dobrym stosunku jakości do ceny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do teleskopu tego typu trzeba dobrać okular 2" o możliwie największym polu widzenia i źrenicy wyjściowej z przedziału 5-7mm.

Taki 2" okular warto zaopatrzyć w filtr mgławicowy co niejako podwoi średnicę teleskopu jeśli chodzi o wrażenia obserwacyjne :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzuce swoje 3 gr. Ten okular, o ktorym mowi Janusz, bedzie idealny do dyzych mglawic, natomiast do mniejszych DS, jak mniejsze galaktyki itp polecam cos szerokokatnego, co da powiekszenie 120-150x. Zwiekszysz wyraznie zasieg i zobaczysz wiecej szczegolow.

Jesli chodzi o filtr mglawicowy, to OIII niby ujdzie, ale przy tej srednicy teleskopu lepszy wynik uzyskasz z filtrem o szerszym pasmie, jak UHC, albo ALP.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole ok. 80 st. mogę uzyskać zarówno przy powiększeniu 25 x, jak i 125 x, (w przypadku okularów szerokokątnych) czy w związku z tym dobierając odpowiedni okular dający powiększenie 125 x nie zapewni on, w przypadku newtona 200/1000, możliwości obserwacji zarówno rozległych mgławic, jak i galaktyk ? Czy byłoby to takie "dwa w jednym" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie duże pole???? :? :roll: :wink: To o czym mówisz to jest raczej pole widzenia okularu a chcąc obliczyć pole widzenia teleskopu np. 200/1000 i z okularem np. F=32mm i polu widzenia np. 80 stopni musisz skorzystac z wzoru. W takim przypadku z powyższym okularem uzyskujesz powiekszenie 31x i pole widzenia 2,5 stopnia. Pamiętaj pole widzenia okularu to nie to samo co pole widzenia teleskopu. Pole widzenia teleskopu liczy się z poniższego wzoru:

 

W=w/P

gdzie:

W-pole widzenia teleskopu

w-pole widzenia okularu

P-powiększenie z danym okularem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Waszym zdaniem jest sens obserwacji obiektów "zwartych" jak galaktyki okularami szerokokątnymi ? Efekt wizualny jest pewnie gorszy, ale doskonałe efekty można w tym przypadku osiągnąć bez zwiększonego pola. Czy w okulary szerokokątne warto zainwestować głównie w przypadku rozległych obiektów mgławicowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozległych Ds'ów napewno warto ze wzgledu na to że zwykłym okularem nie bedziesz mógł podziwiać całego obiektu w polu widzenia a szerokokątne okulary własnie na to pozwalają, dzięki nim w pełni możesz rozkoszować sie widokami rozległych DS

Z kolei nawet zwarte obiekty lepiej przezntują się w szerokąkątnym okularze niż w zwykłym plosslu czy kelnerze, ze wzgledu na to że szerokokatne maja lepszą optykę. Po prostu płacisz za duże pole i b. dobrą jakość obrazów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.