Jump to content

DS


Bastian
 Share

Recommended Posts

Mam ostatnio pewien dylemat dotyczący doboru odpowiedniego okularu do obserwacji głównie obiektów mgławicowych (zwłaszcza rozległych) przez newtona 200/1000.

Pomyślałem o okularach szerokokątnych, ale zależnie od ich konstrukcji posiadają one różne parametry. Przy obszernym polu ok. 80 st. mogą mieć znacząco różną ogniskową i powiększenia. Do tego typu obiektów stosowałem małe powiększenia, ale okazuje się, że takie samo pole mogę uzyskać przy większych. Nie wiem co jest w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem. Czy powinienem również pomyśleć o filtrze "mgławicowym" do np. okularu szerokokątnego przy lustrze 200 mm ?

Będę wdzięczny za radę bardziej doświadczonych kolegów w temacie doboru optymalnego okularu do obserwacji mgławicowych i DS (o dobrym stosunku jakości do ceny).

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Do teleskopu tego typu trzeba dobrać okular 2" o możliwie największym polu widzenia i źrenicy wyjściowej z przedziału 5-7mm.

Taki 2" okular warto zaopatrzyć w filtr mgławicowy co niejako podwoi średnicę teleskopu jeśli chodzi o wrażenia obserwacyjne :salu:

Link to comment
Share on other sites

Taki 2" okular warto zaopatrzyć w filtr mgławicowy co niejako podwoi średnicę teleskopu jeśli chodzi o wrażenia obserwacyjne  :salu:

 

Czyli mogę zrobić tanim kosztem z Atliona 60 cm Newtona? 8)

Link to comment
Share on other sites

To ja dorzuce swoje 3 gr. Ten okular, o ktorym mowi Janusz, bedzie idealny do dyzych mglawic, natomiast do mniejszych DS, jak mniejsze galaktyki itp polecam cos szerokokatnego, co da powiekszenie 120-150x. Zwiekszysz wyraznie zasieg i zobaczysz wiecej szczegolow.

Jesli chodzi o filtr mglawicowy, to OIII niby ujdzie, ale przy tej srednicy teleskopu lepszy wynik uzyskasz z filtrem o szerszym pasmie, jak UHC, albo ALP.

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Pole ok. 80 st. mogę uzyskać zarówno przy powiększeniu 25 x, jak i 125 x, (w przypadku okularów szerokokątnych) czy w związku z tym dobierając odpowiedni okular dający powiększenie 125 x nie zapewni on, w przypadku newtona 200/1000, możliwości obserwacji zarówno rozległych mgławic, jak i galaktyk ? Czy byłoby to takie "dwa w jednym" ?

Link to comment
Share on other sites

Takie duże pole???? :? :roll: :wink: To o czym mówisz to jest raczej pole widzenia okularu a chcąc obliczyć pole widzenia teleskopu np. 200/1000 i z okularem np. F=32mm i polu widzenia np. 80 stopni musisz skorzystac z wzoru. W takim przypadku z powyższym okularem uzyskujesz powiekszenie 31x i pole widzenia 2,5 stopnia. Pamiętaj pole widzenia okularu to nie to samo co pole widzenia teleskopu. Pole widzenia teleskopu liczy się z poniższego wzoru:

 

W=w/P

gdzie:

W-pole widzenia teleskopu

w-pole widzenia okularu

P-powiększenie z danym okularem

Link to comment
Share on other sites

Czy Waszym zdaniem jest sens obserwacji obiektów "zwartych" jak galaktyki okularami szerokokątnymi ? Efekt wizualny jest pewnie gorszy, ale doskonałe efekty można w tym przypadku osiągnąć bez zwiększonego pola. Czy w okulary szerokokątne warto zainwestować głównie w przypadku rozległych obiektów mgławicowych ?

Link to comment
Share on other sites

Co do rozległych Ds'ów napewno warto ze wzgledu na to że zwykłym okularem nie bedziesz mógł podziwiać całego obiektu w polu widzenia a szerokokątne okulary własnie na to pozwalają, dzięki nim w pełni możesz rozkoszować sie widokami rozległych DS

Z kolei nawet zwarte obiekty lepiej przezntują się w szerokąkątnym okularze niż w zwykłym plosslu czy kelnerze, ze wzgledu na to że szerokokatne maja lepszą optykę. Po prostu płacisz za duże pole i b. dobrą jakość obrazów

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.