Skocz do zawartości

Marzenia i troski polskich planeciarzy


Rekomendowane odpowiedzi

I jestem po próbie z ledem. Test udany i co ciekawe seeing doskonały ;). Tylko jest jedno ale. Led jest za mocny na tą odległość. SCT mogłem zjechać z ostrością tylko w jedną stronę. Kolejna próba to zrobienie nakładki z dziurką. Poniżej fotki z dzisiejszej próby. Fotka 1 jest z Powermate 2,5x a fotka 11, z ogniskowej 2350 mm.

 

Jako ciekawostkę dodam, że krążki pięknie się rysują na podglądzie (byłem sceptycznie nastawiony do tego) ale trzeba mocno rozogniskować, lecz to już nie mieści się całe w podglądzie. Uważam, że warto iść w tym kierunku, niż robić to na prawdziwej gwieździe. Bardzo wygodna taka metoda, zero stresu, że trzeba zdążyć przed chmurami, itp.

1.jpg

11.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą skończyłem robić nakładkę, z dziurką od szpilki, na leda. Nakładka to gumowa podkładka, na którą nałożyłem folię kuchenną alu. I zrobiłem w niej jedno nakłucie szpilką. Dzisiaj drugie podejście. Ciekawe czy uda się tym razem zrobić test przed ogniskiem i za? Odległość od teleskopu to około 40m, dzisiaj policzyłem krokami. Wczoraj podałem, że to 20m. Poniżej fotka leda z nakładką.

S1150003.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po drugim teście na sztuczną gwiazdę. Test w pełni udany. Trzeba było trochę powiększyć otworek w folii alu, ponieważ światła było za mało. I jednak z jednej strony jeszcze trochę brakowało do zadowalającego rozogniskowania, wystarczyło tylko trochę wyciągnąć Powermate z wyciągu i jest w porządku.

Poniżej fotki z testu. Fotki z nr 1 to bez Powermate 2,5x. Z nr 2 z Powermate 2,5x.

 

Nie sądziłem, że te testy będą nadawać się na inny wątek. Proszę o przeniesienie post nr 24, 27, 28, 29 i wszystkie kolejne, które się pojawią do tego tematu, do nowego wątku o tytule " Sztuczna gwiazda z ogrodowej lampki". Do działu ATM. A te tutaj posty proszę usunąć. Dziękuję.

1 (1).jpg

1 (2).jpg

1 (3).jpg

2 (1).jpg

2 (2).jpg

2 (3).jpg

2 (4).jpg

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większą dokładność. Lepiej widać czy kolimacja jest poprawna. Ale fakt obraz znacznie gorszy. Teleskop nie był wystarczająco wystudzony kiedy robiłem test. To też miało wpływ na obraz. Ale tu mi chodziło tylko o to czy dobrze widać tą sztuczną gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.