Skocz do zawartości

Triplet Leo


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

To moje w zasadzie 2 zdjęcie z "prawdziwego" ccd, trochę wstyd to wrzucać, na szczęście mamy ten dział na forum :)

Sesja kompletnie nieudana, po 3 godzinach walki ze złożeniem setupu w całość po niecałej godzinie od początku focenia

gwiazdozbiór schował się za drzewa, a przestawiać setupu już nie miałem siły...(psychicznie...;)

Tak naprawdę dopiero wczoraj zapoznałem się dokładniej z zasadami pracy w maxim DL (świetne tutoriale kol. Jolo).

Fotka zawiera wszystkie możliwe błędy od "pojechanych gwiazdek" począwszy (750mm przy pixelu w KAF8300 to chyba

był hurraoptymizm na początek nauki). Ostrość ustawiana z pilota (co widać...;)

Cóż, mam nadzieję, że im dalej w las tym będzie lepiej, na razie walczę z kilkunastoma problemami niejako "naraz".

Jednak już widzę, że raczej będę zmierzał w stronę większych rozdzielczości, w załączeniu fotka samej NGC3628,

ten direct raczej...

m6620150516.png

LEOPART.png

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem jest dla mnie uzyskanie punktowych gwiazd. Przesunięcia są zbliżone na wszystkich klatkach w całym polu czyli korektor komy działa prawidłowo. Mam nadzieję, że to niedokładności ustawienia montażu lub zbyt "wolne" ustawienie guidingu.

Budżetowego SW 6" usztywniłem dodatkową obejmą w rejonie mocowania wyciągu, z dodatkowym dovetailem, tubus jest teraz w czymś w rodzaju "klatki". Zestaw guidera jest dość solidnie zamocowany, ale sam wyciąg - do wymiany, może i pewnie powoduje ugięcia. Drugi problem to ustawienie ogniskowania. Nie udało mi się "ręcznie" zejść poniżej 3,5 FWHM pomimo żmudnych prób.

 

Jedna z klatek naświetliła się "dwupozycyjnie", trzeba chyba kabelki pospinać następnym razem...;)

Być może również powinienem mocniej zbalansować setup dla strony wyciągu...

 

Najmniej się obawiam spraw softowych, samo wygenerowanie surowej klatki w maxim dla luminancji wydaje się prostsze od tego z czym borykamy się w astrofoto planetarnym, maxim jest genialnie zautomatyzowany. Muszę też zająć się flatami następnym razem, darki i biasy wykonałem po sesji następnego dnia, zdejmując kamerkę i nie zaznaczając jej pozycji w wyciągu.

 

Chcę też napisać, że sugerowane przez producenta napięcie zasilania dla Atik 383L można spokojnie sobie darować, zasilacz 13,7V daje lepszy, równomierny darkframe z mniejszą ilością hotpixeli.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę też napisać, że sugerowane przez producenta napięcie zasilania dla Atik 383L można spokojnie sobie darować, zasilacz 13,7V daje lepszy, równomierny darkframe z mniejszą ilością hotpixeli.

Masz rację, a na ten temat był cały wątek kolego Jolo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.