Skocz do zawartości

wyważenie EQ-6


Łukasz K

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

piszę aby Was zapytać jak radzicie sobie z wyważeniem EQ-6?

 

Mój egzemplarz jest na tyle sztywny, że po wyważeniu "z grubsza" montaż ma na tyle duży opór, że nie chce obracać się w żadną stronę. Inaczej mówiąc, aby montaż zaczął się obracać wskazując niewyważenie, to niewyważenie musi być bardzo duże.

 

To mocno utrudnia całą sztukę. staram się lekko pchać go to w jedną to w drugą stronę i oceniać niewyważenie po prędkości z jaką się zatrzymuje po pchnięciu. Nie jest to jednak dokładna metoda i wiem, po tym w jaki sposób montaż prowadzi w różnych położeniach tuby, że mój zestaw nie jest idealnie wyważony.

 

Czy Wy też tak macie? Jak sobie radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

a propos luzowania łożysk. Nie chcąc zakładać nowego tematu (chyba, że nie znajdę tu odpowiedzi) chciałbym się dowiedzieć jak poluzować łożyska na ślimaku w montażu azeq6? Do łozyską w osi RA nie można się dobrać bo zasłania go taki talerzyk jak na zdjęciu. Myslałe m że zrobie tak jak na stronce astro-baby.com a tu zonk. W osi DEC nie ma trudności z dostępem.

 

 

s2.JPG

s1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

piszę aby Was zapytać jak radzicie sobie z wyważeniem EQ-6?

 

Mój egzemplarz jest na tyle sztywny, że po wyważeniu "z grubsza" montaż ma na tyle duży opór, że nie chce obracać się w żadną stronę. Inaczej mówiąc, aby montaż zaczął się obracać wskazując niewyważenie, to niewyważenie musi być bardzo duże.

 

To mocno utrudnia całą sztukę. staram się lekko pchać go to w jedną to w drugą stronę i oceniać niewyważenie po prędkości z jaką się zatrzymuje po pchnięciu. Nie jest to jednak dokładna metoda i wiem, po tym w jaki sposób montaż prowadzi w różnych położeniach tuby, że mój zestaw nie jest idealnie wyważony.

 

Czy Wy też tak macie? Jak sobie radzicie?

Też się nad tym zastanawiałem. Robię tak jak ty. Ostatnio żeby uzyskać większą dokładność naciągałem gumkę o pręt przeciwwagi i patrzyłem ile trzeba naciągnąć gumkę w obu kierunkach żeby montaż się ruszył. Ciekaw jestem metod jakie stosują inni. Czy może faktycznie konieczne jest luzowanie łożysk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.