Skocz do zawartości

SYNTA/Antares


Gość Paweł Schmidt

Rekomendowane odpowiedzi

Co chcesz obserwowac? I czy to ma byc sprzet przenosny, czy stacjonarny?

 

Obydwa teleskopy doskonale nadają się do obserwacji obiektów mgławicowych jednak Antares jest 9 kg cięższy ale za to jasniejszy. Gdybyś potrzabowal teleskopu stacjonarnego to Antares a bardziej przenosnego to Synta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Dzięki Wam bardzo za odpowiedzi, jednak chodzi mi tu o dawane obrazy. Przez Synte lukałem i są super co do Antaresa to nie wiem. Np. jak porównacie widoki M13?? A Radek co to miało być za pytanie: "co chcesz obserwować?" skoro mają te sme ogniskowe i przybliżone apertury? :| Co do tego czy przenośny czy stacionarny to dlamnie bez różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wam bardzo za odpowiedzi, jednak chodzi mi tu o dawane obrazy. Przez Synte lukałem i są super co do Antaresa to nie wiem. Np. jak porównacie widoki M13?? A Radek co to miało być za pytanie: "co chcesz obserwować?" skoro mają te sme ogniskowe i przybliżone apertury?  :| Co do tego czy przenośny czy stacionarny to dlamnie bez różnicy.

 

Skoro wielkość i ciężar nie robią różnicy brałbym antaresa. Jednak nie bierz sobie moich słow zbytnio do serca bo nie posiadam żadnego z wymienionych teleskopów i nie wiem jakie daja obrazy. Moge tylko przypuszczać że oba teleskopy maja optyke bardzo dobrą bo cieszą się dużą popularnością a w takim przypadku wiadomo- im wiekszy tym lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Radek co to miało być za pytanie: "co chcesz obserwować?" skoro mają te sme ogniskowe i przybliżone apertury?  :|
Antares bedzie mial wieksza obstrukcje centralna i przez to bedzie raczej dawal gorsze obrazy planet od Synty.

 

Racja, synta jest bardziej uniwersalna. Ale nie ukrywajmy że ktos wybierający między dwoma duzymi jasnymi rurami na dobsonach myśli głównie o obiektach mgławicowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Tak jest, myśle głownie o obiektach "rozmytych". Wiem oczywiście że apertura jest tu najważniejsza jednak przez Synte lukałem na DSy i widok mnie powalał. Tak więc jeśli moim zdaniem DSy w SYNCIE są powalacjące a obrazy planet będą też bardzo dobre to chyba będe skłonny ku SYNCIE. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, myśle głownie o obiektach "rozmytych". Wiem oczywiście że apertura jest tu najważniejsza jednak przez Synte lukałem na DSy i widok mnie powalał. Tak więc jeśli moim zdaniem DSy w SYNCIE są powalacjące  a obrazy planet będą też bardzo dobre to chyba będe skłonny ku SYNCIE. Co o tym sądzicie?

Dobry wybór. Synta jest o wiele tańsza od Antaresa. Zaoszczędzisz troche kasy na dodatkowe okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mam Syntę i wielokrotnie się (pozytywnie) wypowiadałem, wg mnie jedynie jej światłosiła f/6 mogłaby być deko "szybsza" skoro nie obserwuję nią planetek czy Księżyca...

 

Właśnie do DS ostatnio na Kudłaczach od Janusza do niej dokupiłem duży szerokokątny dobry okular 2" Erfla modyf. (Antares) 30 mm 74° z dużym 2" filtrem szerokopasmowym APL Antares made in Japan - myślę że warto w Syntę inwestować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Temat ciekawy tym bardziej że mam Antaresa a tydzien temu spotkałem się kolegami by skrzyżować oba telepy!Powiem krótko: jest to sprzęt tej samej klasy obrazy dają identyczne.To oczywiście moje zdanie. Ja kiedyś miałem podobny problem,i zdecydowałem się na Antaresa! Dlaczego?Wykonanie.Synta jest ok ale dla mnie zbyt delikatna.Zrobisz co zechcesz.Odnośnie czekania na sprzęt.Ja czekałem na Antka 7 tygodni ale było warto.Galaktyczne pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Paweł Schmidt

Dzięki Wam za pomoc!~:)

Wezmę jednak jak już wcześniej powiedziałem SYNTE, dobsonik w Niej był super stabilny jak na mój (i nie tylko) gust, nawet przy średnim wietrze zero drgań. :) Możę Marvas było coś krzywo ustawione z tym dobsonem?A jak nie to w morde podziwiam dobsony z AstroKraka! Jeszce raz dzięki Wam drodzy Forumowicze za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.