Jump to content

SYNTA/Antares


Guest Paweł Schmidt
 Share

Recommended Posts

Guest Paweł Schmidt

Witam!

 

Prosił bym o porównanie SYNTY 200mm z Antaresem 230mm AstroKrak. Najlepiej by było gdyby ktoś kto lukał przez obydwa się wypowiedział. Z góry THX!

Link to comment
Share on other sites

Co chcesz obserwowac? I czy to ma byc sprzet przenosny, czy stacjonarny?

 

Obydwa teleskopy doskonale nadają się do obserwacji obiektów mgławicowych jednak Antares jest 9 kg cięższy ale za to jasniejszy. Gdybyś potrzabowal teleskopu stacjonarnego to Antares a bardziej przenosnego to Synta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

Dzięki Wam bardzo za odpowiedzi, jednak chodzi mi tu o dawane obrazy. Przez Synte lukałem i są super co do Antaresa to nie wiem. Np. jak porównacie widoki M13?? A Radek co to miało być za pytanie: "co chcesz obserwować?" skoro mają te sme ogniskowe i przybliżone apertury? :| Co do tego czy przenośny czy stacionarny to dlamnie bez różnicy.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Wam bardzo za odpowiedzi, jednak chodzi mi tu o dawane obrazy. Przez Synte lukałem i są super co do Antaresa to nie wiem. Np. jak porównacie widoki M13?? A Radek co to miało być za pytanie: "co chcesz obserwować?" skoro mają te sme ogniskowe i przybliżone apertury?  :| Co do tego czy przenośny czy stacionarny to dlamnie bez różnicy.

 

Skoro wielkość i ciężar nie robią różnicy brałbym antaresa. Jednak nie bierz sobie moich słow zbytnio do serca bo nie posiadam żadnego z wymienionych teleskopów i nie wiem jakie daja obrazy. Moge tylko przypuszczać że oba teleskopy maja optyke bardzo dobrą bo cieszą się dużą popularnością a w takim przypadku wiadomo- im wiekszy tym lepszy.

Link to comment
Share on other sites

A Radek co to miało być za pytanie: "co chcesz obserwować?" skoro mają te sme ogniskowe i przybliżone apertury?  :|
Antares bedzie mial wieksza obstrukcje centralna i przez to bedzie raczej dawal gorsze obrazy planet od Synty.
Link to comment
Share on other sites

A Radek co to miało być za pytanie: "co chcesz obserwować?" skoro mają te sme ogniskowe i przybliżone apertury?  :|
Antares bedzie mial wieksza obstrukcje centralna i przez to bedzie raczej dawal gorsze obrazy planet od Synty.

 

Racja, synta jest bardziej uniwersalna. Ale nie ukrywajmy że ktos wybierający między dwoma duzymi jasnymi rurami na dobsonach myśli głównie o obiektach mgławicowych.

Link to comment
Share on other sites

Guest Paweł Schmidt

Tak jest, myśle głownie o obiektach "rozmytych". Wiem oczywiście że apertura jest tu najważniejsza jednak przez Synte lukałem na DSy i widok mnie powalał. Tak więc jeśli moim zdaniem DSy w SYNCIE są powalacjące a obrazy planet będą też bardzo dobre to chyba będe skłonny ku SYNCIE. Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Tak jest, myśle głownie o obiektach "rozmytych". Wiem oczywiście że apertura jest tu najważniejsza jednak przez Synte lukałem na DSy i widok mnie powalał. Tak więc jeśli moim zdaniem DSy w SYNCIE są powalacjące  a obrazy planet będą też bardzo dobre to chyba będe skłonny ku SYNCIE. Co o tym sądzicie?

Dobry wybór. Synta jest o wiele tańsza od Antaresa. Zaoszczędzisz troche kasy na dodatkowe okulary.

Link to comment
Share on other sites

Bierz Syntę. Różnica w obrazach będzie minimalna jeśli chodzi o jasność, Synta z opinii jest bardziej uniwersalna jesli chodzi o planety i nie wiadomo ile będziesz czekał na Antaresa, bo różnie z tym bywa.

Link to comment
Share on other sites

Sam mam Syntę i wielokrotnie się (pozytywnie) wypowiadałem, wg mnie jedynie jej światłosiła f/6 mogłaby być deko "szybsza" skoro nie obserwuję nią planetek czy Księżyca...

 

Właśnie do DS ostatnio na Kudłaczach od Janusza do niej dokupiłem duży szerokokątny dobry okular 2" Erfla modyf. (Antares) 30 mm 74° z dużym 2" filtrem szerokopasmowym APL Antares made in Japan - myślę że warto w Syntę inwestować...

Link to comment
Share on other sites

Witam.Temat ciekawy tym bardziej że mam Antaresa a tydzien temu spotkałem się kolegami by skrzyżować oba telepy!Powiem krótko: jest to sprzęt tej samej klasy obrazy dają identyczne.To oczywiście moje zdanie. Ja kiedyś miałem podobny problem,i zdecydowałem się na Antaresa! Dlaczego?Wykonanie.Synta jest ok ale dla mnie zbyt delikatna.Zrobisz co zechcesz.Odnośnie czekania na sprzęt.Ja czekałem na Antka 7 tygodni ale było warto.Galaktyczne pozdrowionka

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...
Guest Paweł Schmidt

Dzięki Wam za pomoc!~:)

Wezmę jednak jak już wcześniej powiedziałem SYNTE, dobsonik w Niej był super stabilny jak na mój (i nie tylko) gust, nawet przy średnim wietrze zero drgań. :) Możę Marvas było coś krzywo ustawione z tym dobsonem?A jak nie to w morde podziwiam dobsony z AstroKraka! Jeszce raz dzięki Wam drodzy Forumowicze za pomoc! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.