Skocz do zawartości

Pojechane gwiazdy


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

 

no i "koleboce" w osi RA. Wg mnie za dużo,gdyż jest to ewidentny ruch,przeskok czy jak to zwał inaczej. W sumie to pierwszy raz się z czymś takim spotykam w montażu,dlatego prosiłbym o jakieś linki,albo poradę jak to skasować w AZ EQ6GT,bo jak narazie,to ślepo błądzę na różnych forach i nie mogę nic konkretnego znaleść.

No to mamy winowajcę :) Tak, powinno się skasować luz podobnie, jak w NEQ6, z tym, że ustawiasz tylko przekładnię ślimakową tymi imbusikami, a nie trzeba dostrajać małych zębatek (bo ich nie ma).

Mnie zastanawia, jak to jest możliwe, że masz taki ogromny luz, skoro z RC montaż pracował dobrze?

 

Luz wyreguluj tak, aby zębatki były jak najbliżej siebie, a z drugiej strony nie dało się wyczuć wzrostu obciążenia dla silnika. Powinno się kręcić tak samo lekko, jak z luzem. Trzeba wyczuć ten moment. I sprawdź najlepiej kilkanaście/dziesiąt obrotów ślimaka, bo albo ślimak albo ślimacznica mogą być mimośrodowo - tak miałem w HEQ5. Wtedy w jednej orientacji jest ok, a w innej może być za ciasno. Tak więc dostosuj się do miejsca, gdzie jest najciaśniej - tam musi być optymalna odległość. Niestety w tych bardziej oddalonych miejscach luz będzie większy, ale nic się nie poradzi. W każdym razie po regulacji luz powinien spaść do max kilku arcsec, a biorąc pod uwagę, że są tam paski, to myślę, że powinno to być <1.5 arcsec. U mnie w NEQ6 luz po regulacji jest rzędu 2 arcsec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna możliwość: luz lustra w celi, lustro przeskakuje z jednej pozycji do drugiej co powoduje dwa ogniska gwiazd na zdjęciu i szybkie przejście pomiędzy nimi. Guider tego nie zauważy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak. Wczoraj udało mi się zaliczyć noc pod gwiazdami i z ulgą mogę powiedziedzieć,że to jednak były luzy. Przed ich skasowaniem była jeszcze krótka telekonferencja z Arturem w celu potwierdzenia i działań technicznych i od tej pory montaż chodzi jak EM200 :) Nie sądziłem,że niby tak błachy problem,może dać takie efekty.

 

 

 

Sorry, a myślałem że RC8

 

RC8 był posadzony na tym moncie jakiś czas temu i podałem go tylko jako przykład,że kiedyś montaż dobrz prowadził nawet z tą tubą. Teraz ma (miał) problem z krótkim refraktorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze w necie jak dotąd nie ma żadnego manuala rozbiórki azeq6. Chyba właśnie poza kasowaniem luzów ( jak w neq6) nikt nie pokusił sie o udokumentowanie tuningu tego montazu.

 

Ps skasowales luzy calkowicie czy tak na 95% ?

 

Sebastian

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.