Skocz do zawartości

oznaczenie na lornetkach


mrkubi

Rekomendowane odpowiedzi

To oznaczenie przedstawia pole widzenia w postaci liniowej

 

[ Add: Nie 22 Sie, 2004 ]

A dokładnie to dzięki tym liczbom mozesz obliczyć pole widzenia twojej lornetki w stopniach

tak to:

dla twoich danych 126/1000

 

126/1000=0,126

arc sin0,126=7,2 stopnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oznaczenie przedstawia pole widzenia w postaci liniowej

 

[ Add: Nie 22 Sie, 2004 ]

A dokładnie to dzięki tym liczbom mozesz obliczyć pole widzenia twojej lornetki w stopniach  

tak to:

dla twoich danych 126/1000

 

126/1000=0,126

arc sin0,126=7,2 stopnia

 

Może ja czegoś nie rozumiem (i tak prawdopodobnie jest) ale wydaje mi się, że to jest arctg((126/2)/1000)*2 = 7.2097 stopnia. Jeśli zaś liczyć wg Twojego wzoru to wychodzi arcsin(126/1000) = 7.2385. To, że wyniki są podobne wynika z faktu, że obliczany kąt jest stsunkowo mały.

 

PS Nie bijcie, jeśli źle rozumuję. Wtedy poproszę o wyjaśnienie jaki błąd popełniam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z kolei po co w tym wzorze te dwie liczby /2 i *2 przecież one sie upraszczają

 

Niestety ale 2*arctg(x/2) NIE JEST tym samym co arctg(x)!

 

Sprawdzmy: arctg (100) = 1.5608, zaś 2*arctg(100/2) = 3.1016 (wyniki w radianach). Mówiąc krótko nie można upraszczać w ten sposób drogi Szymku, gdyż rozumując podobnie dalej można by napisć, że sin(x)/x = sin(1) dla dowolnego x. Łatwo sprawdzić, że tak nie jest.

 

Dlatego wydaje mi się, że jednak moje obliczenia są ok. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale ty nie napisałeś tego w tej postaci:

2*arc ctg(x/2)

tylko w tej:

arc ctg (x/2)*2

 

a to przecież nie jest to samo

 

OK. Po prostu potraktowałem, że to co w nawiasach to argument funcji a co poza to już nie, inaczej oczywiście nie miałoby to sensu :) Aby więc ostatecznie rozstrzygnąć, pole (wg mnie) wynosi 2*arctg((126/2)/1000) = 7.2097* czyli 7*12'35''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Po prostu potraktowałem, że to co w nawiasach to argument funcji a co poza to już nie, inaczej oczywiście nie miałoby to sensu :) Aby więc ostatecznie rozstrzygnąć, pole (wg mnie) wynosi 2*arctg((126/2)/1000) = 7.2097* czyli 7*12'35''.

Oczywiście. No i jeszcze "drobiazg": przecież zapis "arc ctg" to troszkę co innego niż "arctg". Ale ta dyskusja to chyba do forum MATEMATYCZNEGO!

 

Ja proponuję rozszerzenie pytania początkowego:

 

Co oznacza napis na lornetce 20 x 50, bo przecież powiększenie liniowe nie jest dwudziestokrotne (piszę, bo widzę jakie jest)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza napis na lornetce 20 x 50, bo przecież powiększenie liniowe nie jest dwudziestokrotne (piszę, bo widzę jakie jest)!

 

No właśnie. Dobre pytanie, bo łatwo zaobserwować np. w lornetce 7x50 lub 10x50 patrząc jednym okiem przez lornetkę (najlepiej na księżyc) a drugim bez, że w lornetce, rozmiary liniowe obiektu wcale nie wzrastają te n razy. Czy chodzi tu o rozmiary kątowe? Czyli, że w lornetce 10x50 księżyc wydaje się taki jak by wyglądał gołym okiem mając rozmiary na niebie 5* a nie 30'? Najlepiej niech wypowie sie ktoś kto się zna, np. Janusz lub Watteau. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie mylcie pojęcia powiększenia kątowego opisanego na lornetce z potocznym i niewłaściwym terminem jakim jest przybliżenie bo jak widać z geometrii to nie jest to samo :shock:

Większość dalekowschodnich lornetek ma oszukane parametry powiększenia i średnicy obiektywu co można zmierzyć suwmiarką (obiektyw) i lupką pomiarową (rozmiar źrenicy wyjściowej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.