Skocz do zawartości

lornetka


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

temat stary ale ciągle akualny  ;D

chyba ze dwa miesiące temu zamówiłem lornetke 10x50.......dzisiaj dostałem odpowiedź że niestety jest nieosiągalna, zaproponowano mi tego samego producenta ale 7x50 lub 8x40 i tu mam dylemat czy więcej światła czy kompaktowość i wilefunkcyjność, czy ktoś może ma porównanie (znaczy się patrzył w niebo przez takie lornetki)

celowo pomijam producenta aby uniknąć dyskusji na temat wyższości optyki takiej..... nad inną  ;D ;D

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie doradzam lornetkę 7x50. Mam taką od około 15 lat i uważam, że jest to bardzo dobry i potrzebny instrument.

Miałem lornetkę o średnicy 30 mm, ale szybko ją sprzedałem i nie pamiętam powiększenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy obiektyw w astronomii to skarb ale i jakość optyki ma wiele do powiedzenia, jeśli tej samej firmy i serii to koniecznie 7x50, do miasta lepsza by była jednak 10x50  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam że nie w temacie ale mam pytanie do Janusza_P ....czy poczta to u Ciebie działa ??   ;D ;D ;D

 

M

 

Działa i wewnętrzna forumowska i mailowa bez zarzutu jak narazie ;D

 

mail:  jpleszka@astrokrak.pl

 

mail:astrokrak@astrokrak.pl

 

Janusz P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Janusz do miasta wybierz ciemniejszą ale ogólnie rzecz ujmując 7x50 ma lepsze parametry.

 

Nie wybieraj jednego dostawcy. Wątpie żeby był kłopot z lornetkami 10x50.

 

P.S. Ostatnio w Himpolu wogóle mają problemy. ;):D ;D :D;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam bo zamknęli fabrykę robiącą eksportowe 26x70 i nie wiem co jeszcze Buuuuuu :'( :'( :'(

A wszystko przez konkurencję Kitajców z ich masowymi plastikami, brekerami :P:o:( > :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz rację Martel nie ma problemu z lornetką 10x50 ale.............wybór producenta został dokonany !!!  ;D ;D

(po wielu wielu odwiedzinach sklepów i lekturach opinii)

a tu masz........ nie ma wybranego modelu.

bardzo mnie korci 8x40 (BARDZO PORĘCZNA) ale zdrowy rosądek mówi że 7x50 to lepszy wybór. osobiście zostałem zdruzgotany   :D brakiem 10x50 no ale cóż samo życie  ;D

 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zdecydowanie doradzał 10x50 - wg. mnie będzie bardziej uniwersalna. Niektóre zwarte obiekty, jak np. gromady kuliste wyglądają "gwiazdopodobnie" przy małym powiększeniu. Ja miałem ten problem nawet w 15x60, dlatego kupując ostatnio 50mm jako lżejszą i poręczniejsza alternatywę wybrałem 10x50. Wreszcie w 7x50 masz masymalna źrenicę wyjściową i zeby osiągnąć pełny zasięg, musisz mieć czas na adaptację źrenic, co może byc problematyczne przy szybkim wypadzie za miasto, żeby złapać np. kometę podczas przejaśnienia lub przed nadejściem frontu atmosferycznego, nie mówiąc o obserwacji z miasta lub zaświetlonej okolicy. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz wspominasz o lornetkach Breaker. Sam kiedyś taką miałem, strasznie się na nią napaliłem gdy dowiedziałem sie że jest to 40x70!!!!. Kupiłem ją jakiś czas temu od ruska na targu. W dzień niczego sobie ale gdy spojrzłem przez nią w nocy na niebo to natępnego dnia napisałem ogłoszenie że ją sprzedaję. Udało mi się ją sprzedać za tyle za ile ją kupiłem. Przynajmniej byłem bogatszy o doświadczenie i świadom czego nie należy kupować, do tego stopnia że śmieję się teraz gdy ktoś prubuje sprzedać Breaker'a na allegro i myślę sobię że niestety patrząc na parametry np.40x70 za 150-200 zl raczej ma szanse znależć klijenta. Niestety klijent ile to jest warte zdaje sobie sprawę dopiero gdy zapłaci za towar. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym z 2 sąsiadujących ze sobą sklepów myśliwskich w Lublinie w okolicach Orlej. W obu kosztowała 279zł, mogłem obejrzeć zatem dwa rózne egzemplarze. Wcześniej przeszedłem się po innych sklepach, szukając czegoś odpowiedniego. Generalnie, ten 10x50 Fomei wyglądem i parametrami przypomina Soligora 10x50 Advanced, tylko jest znacznie tańszy. Co ciekawe, to w egzemplarzu Soligora ogladanym w MM widziałem lekkie winietowanie na pryzmatach [ale b. nieznacznie], w Fomei-u tego nie było. Kolimacja jest O.K., [sprawdzane za dnia na budynkach], źrenice są idealnie okrągłe. Warstwy antyrefleksyjnegranatowo niebieskie, widoczne dopiero przy spojrzeniu pod kątem. Pole widzenia wg. opisu 7.0st., to b. dużo jak na 10x50, o ile sprawdzałem to mniej wiecej się zgadza. Waga 800g. Generalnie jestem zadowolony. Poważniejszych testów nie robiłem, z braku potrzeby i umiejętności, subiektywnie jestem zadowolony. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem  lornetki Fomei u nas ...to znaczy w świętokrzyskiem ale niestety nie ma.... znalazłem w necie ale w czechach i na słowacji, gdzieś przeczytałem że maja pryzmaty za szkła BaK4 ale nie pamiętam który model........a który model Ty Jarku konkretnie kupiłeś ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie o ta ostrość na brzegu pola, ale powiem szczerze, że nie sprawdzałem. Główną funkcja tej lornetki ma byc "ręczny"szukacz do współpracy z teleskopem, więc czynnik dużego pola widzenia był dla mnie jednym z zasadniczych, a jakość obrazu na brzegach tego pola była dla mnie mniej istotna. Sprawdze przy jakiejś okazji, ale może to powinien robić ktoś z bardziej normalnym wzrokiem niż moje -7D  ;D. Co do bieli, to sprawdzałem na ladzie czy ścianie w sklepie i wyglądało OK, ale to też moje subiektywne wrażenie.

Który model? Na pudełku nic nie pisze ekstra, ale sadząc po zdjęciu na stronie http://www.fomei.com w dziale lornetkowym to jest to seria POACHER. W Lublinie tylko ten model był dostępny, ewentualnie cos o mniejszym kalibrze 30-40mm, nie pamietam.

Januszu, czy będziesz w Roztokach Grn. w majowy weekend? Ja raczej tym razem ominę Roztoki, ale nigdy nic nie wiadomo, a po Bieszczadach włóczyć się będę... Nie wiem tylko, którą lornetkę wezmę do plecaka, czy tego Fomeia właśnie, czy 60-tkę Bressera. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.