Skocz do zawartości

Gal NGC 7331 i Kwintet Stefana NGC 6960


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

W nocy z 23 na 24 lipca udało mi się sfotografować dwa obiekty.
Jednym była Miotła Wiedźmy a drugim Galaktyka NGC 7331 i Kwintet Stefana w Pegazie.


Kwintet Stefana to 5 galaktyk znajdujących się od nas w odległości 260 milionów ly.
Okazało się, że tylko cztery galaktyki powiązane są ze sobą grawitacyjnie.
Jedna znajduję się w bliższej odległości. Kolizja czterech galaktyk utworzy w przyszłości
dużą galaktykę eliptyczną.


Kwintet zacząłem focić około 1.30. Takiej rosy jaka wtedy była jeszcze nie pamiętam.
Krople wody wręcz ściekały po teleskopie i stoliczku.
Może gdyby nie ta rosa byłoby troszkę lepiej.

Pozdrawiam

2.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie lepiej :-) Widać, że musiałeś wyciągać ten kwintet co niestety odbiło się na tle. Spróbuj powalczyć choć trochę z kolorowym szumem.

 

Na mojej stronie jest 7331 jaką ja popełniłem http://pawel.foto-zdjecia.pl/index.php/gallery/galaxies/101-kwintet-rgb-lr-ddp-f6-c

patrząc na Twoje zdjęcie można stwierdzić, że całkiem fajnie udało Ci się wyciągnąć galaktyki kwintetu.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę być szczery i powiem, że skupiłem się na galaktyce i na tle.

Kwintet tak jak wyszedł, sam wyszedł.

W tym momęcie lepiej nie potrafię.

Jeżeli miałbym wybierać, czy poprawiawiać to zdjęcie, to powiedziałbym, że wolę nowe obiekty.

Jest ich tak dużo.

Może wrócę do niego jak będę miał nowe doświadczenie i materiał.

 

Obecnie powiem wam, że sam nie wiem.

Gdzie jest złoty środek, pomiędzy tłem, a wyciąganiem obiektu.

Z mojego skromnego doświadczenia powiem, że...

Obróbka zdjęcia, to wyciąganie, tło, ostrość i rozmycie.

Jak na którymś etapie popełnicie błąd, to należy zacząc od początku.

Ale nie jestem zwolennikiem "czarów marów", co widać, to widać.

 

Pozdrwiam.

Życzę wam, aby sprzęt dobrze działał i dobrych ciemnych nocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy "czary mary" widać co widać :-) Kwestia umiejętności posługwania się magiczną różdżką :-)

 

Zdjęcie wyszło CI bardzo fajnie, jak na te czasy i ten obiekt.

Zazwyczaj tło obrabia się oddzielnie od reszty obrazu i może oscylować w granicach 20 jednostek w Photoshopie (choć to kwestia bardzo osobista). Czarne tło jest nienaturale i bardzo często stosowane jako substytut usunięcia szumu, zbyt jasne tło jest siedliskiem szumu. Musisz samemu znaleźć jaki poziom powinno mieć tło z Twojego rejestratora.

 

Tip:

Ja robię tak, że po każdym "znaczącym" ruchu na zdjęciu robię zapis w kolejnej wersji pliku - unikam w ten sposób tego co napisałeś - cofnięcia się do początku (chociaż czasami i to jest potrzebne).

 

Reasumując - możesz usłyszeć kilka słów konstruktywnej krytyki, żeby wiedzieć w którym kierunku podążać i na co zwracać uwagę, albo usłyszeć "Fajne" - wybór należy do Ciebie :-)

 

Mi się tam to zdjęcie podoba

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.