Skocz do zawartości

lornetka7x50v10x50??


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

co wybraz mieszkam mw duzym miesc wiec niebo raczej jasnawe ale czesto wyjezdzam z innego sprzetu mam mto przerobiony na teleskop oraz bpc20x60 ale potrzebuje czegos mniejszego o wiekszym polu widzenia i mozliwosci uzywania bez statywu i nie wiem co wybraz czy 7x50 czy10x50 czy moze cos innego? moje fundusze sa skromne czyli wiecej niz 200-300pln nie wydam

oporocz powiekszenia waham sie jakie firmy kupic?

w himpolu praktycznie nic nie ma jest tylko jakis everest nawet bpc nie ma sa tylko z obiektywami40 np 10x40 ale to chyba za ciemne ?

wiec moge kupic albo stara bpc na bazarze albo uzywana albo cos zupelnie bazarowego co sie moze rozleciec po paru dniach nie mowiac o slabej jakosci

czytalem taki test http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/jaka.html

ale jakos nie ulatwil mi decyzji

ale dotarlem do takich lornetek firmy bilogon ktore ponoc nie sa zle a ceny nie przekraczaja200pln

http://benefit.pl/

stac mnie tez na optisana ale nie wiem co o nim sadzic?

bede bardzo wdzieczny za doradzenie w wyborze i przedstawienei wszystkich za i przeciw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałem już trochę lornetek Optisana i już coś mogę o nich powiedzieć. Przede wszystkich jeżeli chcesz lornetkę o dużym polu widzenia z dobą jakością obrazu ze względnie niską ceną, to proponuje serie Leo. Osobiście najbardziej mi się spodobała ze wszystkich i co najważniejsze nie są drogie.

AOTEC 7x50, pole widzenia 7,1°, 530 g., cena: 179,00 zł.

AOTEC 10x50, pole widzenia 6,5°, 600 g., cena: 199,00 zł.

AOTEC 12x50, pole widzenia 5,5°, 678 g., cena: 219,00 zł.

w pfercie jest także lornetka o polu widzenia 8°, ale jest to model AOTEC 8x40.

 

Lornetki Optisan oparte są na specjalnej technologi zwanej AOTEC (Aspherical Optical Technology), które w porównaniu do lornetek konwencjonalnych charakteryzują się szerszym polem widzenia, wiekszą odległością dobrego widzenia, krótszą odległością ogniskowania (wyostrzania), większymi soczewkami okularu i dodatkowo wyposażone są w pryzmat BAK-4. Dzięki odpowiedniej konstrukcji soczewek asferycznych można w nich uzyskać poprawe zniekształceń do poziomu 0,3%.

Elementy optyczne pokryte są warstwami przeciwodblaskowymi.

 

Lornetki: http://optisan.astronomia.pl/lornetki.htm

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAQ trzeba robic na temat lornetek i akcesoriów typu: żuraw, statyw konserwacja itp. bo forum bedzie zasypane podobnumi pytaniami.

"Wybór lornetki do celów ASTRO"

Adamie zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości Twojej słusznej racji i braku mylnego błędu:)

Ja osobiście też wybrałbym "10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie polecam 10x50. Ja właśnie wybrałem taką jako uzupełnienie większej i cięższej 60tki. Idealna na wyjazdy, można się obyć bez statywu, nadaje się do wspólpracy z teleskopem. 7x50 wcale nie musi mieć większego pola widzenia, a większe powiększenie jest istotne przy zwartych obiektach [gromady kuliste]. No i kwestia źrenicy wyjsciowej, o której wspominali już inni. 7x50 są optymalizowane do baardzo ciemnego otoczenia, kiedy nasze oko jest maksymalnie zaadaptowane do ciemności. Ale my przecież nie jeździmy polować noca na dziki ;D, tylko popatrzeć na gwiazdy, nie zawsze przez całą noc i nie zawsze pod superciemnym niebem. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma konsensusu ja bym brał 7x50 :) Jaśniejsza, większe pole i mniejsze powiększenie da większy komfort oglądania z ręki. 10x50 dużo wiecej nie zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za rady i opinie jednym slowem bede kupowal 10x50

ale nie bardzo wiem jakiej firmy czy raczej gdzie kupic

mam 280zlotych

i moge kupic

albo bpc10x60 w komisie lub na bazarze za okolo 150

albo bpc10x40 w himpolu minus to male obiektywy za 165

albo bilora bilogon 10x50 za182

albo optisan 10x50za180

albo cos mocno bazarowego za 100-130

i nie wiem cop wybrac

a moze sa jeszcze inne mozliwosci?

i jak jest ze sprzedarza wysylkowa ?

wolalbym zawsze sprzet obejrzec przed kupnem

a tutaj musze sie liczyc z sytuacja kiedy przywiaza mi paczke z np zle wyjustowana lornetka i pewnie nie beda chcieli jej przyjac z powrotem

czy ktos z Was kupowal juz sprzety tego typu przez internet?

bardzo prosze o rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do cen podawanych przez :

 

Marek Substyk, AstroCD

http://www.astrocd.astronomia.pl

http://optisan.astronomia.pl

e-mai: astrocd@eranet.pl, astrocd@astronomia.pl

tel. (0-32) 771-97-09, (0-604) 335-326

 

to w kazdym mediamarkt czy innym duzym sklepie te same lornetki i teleskopy sa tansze o jakies 20-30zlotych(w przypadku teleskopow duzo wiecej) tak tylko informacyjnie mowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ,właśnie miałem wysyłać dokładnie takie same zapytanie. :)

 

Też mam MTO i lornetę 26x70 i chciałbym sobie kupić jakąś10x50 lub 7x50

 

W himpolu rzeczywiście nie ma żadnej 10x50 :'(

 

Więc konkretnie jakie modele 10x50 macie i jesteście z nich zadowoleni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biorąc lornetki od dystrybutora zawsze wszystkie sprawdzam. Jak tylko widze jakąkolwiek złą od razu idzie z powrotem.

 

Co do pakowania to nie pomoże czasami nawet metrowe pudło ze styropianem. Kurier czy poczta potrafią dosłowanie wszystko zrobić z przesyłką. Jak tylko jest to możliwe i ktoś mieszka niedaleko często sam je dowożę.

 

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zakup w markecie lub innym sklepie pod warunkiem mozliwości przetestowania kilku egzemplarzy. Może też być taniej, bo supermarkety kupują ogromne ilości. Niestety biorą wszytskie jak leci.

 

Zwrócić uwagę nalezy też czy ta lornetka co na stronie www to ta sama w sklepie. Zauważyłem, że mimo tych samych oznaczeń, są różnice np w AOTEC (Aspherical Optical Technology) czy pryzmat BAK-4. Sklep może posiadać starsze zapasy i może się wyzbywać starszych modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam MTO i lornetę 26x70 i chciałbym sobie kupić jakąś10x50 lub 7x50

W himpolu rzeczywiście nie ma żadnej 10x50 :'(

Więc konkretnie jakie modele 10x50 macie i jesteście z nich zadowoleni?

 

Dla mnie Minolta Activa 10x50 na pewno warta jest swoich pieniedzy.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej klasie wybór jest spory, możesz się kierować wynikami testu Arka lub też wybrać coś w cenie 250-300zł, samemu testując lornetkę w sklepie - oczywiście nie ma mowy o porządnym teście, tylko uchroni Cię to od zakupu ewidentnego bubla z rozkolimowaną optyką, źle zamocowanymi pryzmatami lub ze sfałszowanymi parametrami optyki. Pewne rzeczy jak sprawnośc optyki, zasięg, wymagąją specjalistycznego testu lub porównania ze sprzętem "wzorcowym" o znanej jakości. Tego oczywiscie nie jesteś w stanie zrobić. Ale decydując się na zakup niedrogiej lornetki możesz wybrać sprzet, który będzie conajmniej przyzwoity, a przynajmniej nie nadający się do natychmiastowej reklamacji. Ja np. kierując sie testem Arka oraz własnymi preferencjami [maksymalizacja pola widzenia w 10x50] ostrzyłem sobie zęby na Soligora 10x50 Adanced, ale był dla mnie troche drogi, bo kosztował coś ze 370zł. W koncu kupiłem niemal identyczną pod względem gabarytów, wygladu i parametrów czeską lornetkę Fomei za niecałe 280zł, sprawdziwszy dokładnie w sklepie, czy nie ma podstawowych wad. Jest O.K., aczkolwiek nie sposób powiedzieć, gdzie na pewno znalazłaby się w Arkowym rankingu, gdyby ją przebadać. Jak za tę cene jestem z niej zadowolony i to najważniejsze. W sklepach jest sporo sprzętu po umiarkowanych cenach, który z tych czy innych względów nie mógł trafić [to w końcu technicznie niemozliwe przy tej ilości sprzętu] do tych testów a który nie musi być wcale zły. Mam z resztą nadzieje, że Arek i koledzy będą kontynuowali swe dzieło, rozszerzając je o nowe marki. Ścisłe kierowanie się danymi testów optycznych jest ważne, jeśli chcesz kupić markowy sprżęt o wysrubowanych parametrach za duże pieniądze [vide wspomniana Minolta], jeśli szukasz niedrogiego sprzętu z dolnej półki, to zwracaj przed wszystkim uwagę na brak podstawowych wad, zaś co do testów, to czy dany model nie znalazł się na dole listy, o ile był testowany. Wcale zaś nie musisz się ograniczac w wyborze do tych modeli, które brały udział w teście, bo zapewne różnice jakości za tę cene będą niewielkie z racji zbliżonych materiałow, technologii etc., pomijając ewidentne buble, które częściowo można zidentyfikować samodzielnie. Jeśli mozna skorzystać z rankingu, tym lepiej, ale wg. mnie nie jest to być albo nie być. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S. Jak sprawdzać lornetkę przy zakupie, czytaj np. w dziale FAQ "Obserwacje lornetką" na http:www.teleskopy.pl, opracowanym przez Jerzego Poruczkę, sprawdź też tutaj na forum odpowiedzi w innych wątkach "lornetkowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze ona jest zdecydowanie poza moimi mozliwosciami cenowymi co bys radzil do 300zlotych?

 

No to moze strzel od razu w Everesta 12x60? W tej klasie cenowej to moj zdecydowany fawortyt. Jesli upierasz sie przy 50mm, to u nas dobrze wypadla

Bilora Bilogon 10x50. Nie chce oczerniac tutaj tej marki, bo w tescie wypadla

zadziwiajaco dobrze, ale ja osobiscie balbym sie kupic taki sprzet. Jesli jednak

wszystkie egzemplarze Bilory prezentuja poziom to co nasz egezemplarz z testu

to za 200 zlotych jest to dobry zakup.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak z ta roznica w polu widzenia czy 12x to nie bedzie za male pole widzenia? bo jesli kupie tego everesta12x60 to to bedzie moj najbardziej szerokokatny instrument astronomiczny:) pytam bo mam juz spory metlik w glowie w ksiazkach takich jak "niebo przez lornetke" "niebo na dloni" radza 7x50 tutaj wiekszosc radzi10x50 a 12x60 to jeszcze wiecej? a na stronie Waszego testu tez zdaje sie bardziej radzicie 10x50 wiec juz sie zgubic mozna? i czy zakup w himpolu wysylka jest bezpieczny?

bardzo prosze o konkretna rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Na razie jak w profilu zeiss 10x50W i sobie chwalę jako koneser optyki jej solidność, trwałość i komfort obserwacji oraz jakość i jasność obrazu ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

everest 12x60 ma pole widzenia troche ponad 5.5 stopnia czyli srednio 0.5 stopnia

mniej niz przecietna 10x50. To niezby duzo.

 

gdybys mial do wydania 1000 zl radzilbym Ci Minolte Activa 10x50, za okolo 500

zl doradzam Pentaxa, do 300 zl, zdecydowanie Everesta 12x60 (bo niewiele

drozszy i lepszy od modelu Everest 7x50).

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.