Skocz do zawartości

Centrowanie lustra w MTO


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Janusz sorry ze wchodze na twoja dzialke ale chce pomoc koledze.

 

Przede nwszystkim poluzowac - pewnie ma zbyt mocno scisniete w oprawie. Proponuje przygotowac czyste miejsce do pracy i ... tzw. sówmiarke, ktor dobrze sprawdza sie przy odkrecaniu gwintow optycznych (uwazaj zeby nie porysowac optyki!!!).

 

Trzeba poluzowac trzy elementy:

1) menisk - leciutko odkrecasz pierscien mocujacy

2) lustro - musisz zdjac tylna czesc obudowy, najpierw wykrec wkretakiem zegarmistrzowskim malutka srobke blokujaca a potem odkrec caly "zad" MTO, pod spodem bedzie alu pierscien z dwoma otworkami

3) korektor pola - pierscien mocujacy dostepny pod zaslepka "wyjscia"

 

W kazdym wypadku wystarczy poluzowanie pierscienia mocujacego tak abys poczul ze optyka moze sie delikatnie przesuwac, zadnych duzych luzow.

 

Jezeli nie pomoze, pewnie i tak wyladujesz u Janusza Pleszki w firmie Astrokrak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dobrze rzeczesz PTL ale to zwykle nie całkiem pomaga i jest to dopiero wstęp do prawidłowej kolimacji i kończymy na centrycznym podtoczeniu oprawy lustra głównego a za to już nie radzę się absolutnie brać samemu bez specjalistycznego oprzyżądowania :o:( >:(

Trzeba bardzo przy tym uważać przy demontażu i ponownym montażu optyki aby nie dotknąć palcami szkła bo warstwy na menisku są delikatne a i lustra jako schowane w systemie Maksutowa nie są tam jawyższej twardości 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem w moim MTO, to średnica lustra jest o około 0,2-0,4 mm mniejsza niż średnica gniazda, w którym to lustro spoczywa. Stąd wniosek, że lustro ma teoretycznie luz na boki. Ale jest jeszcze inny ciekawy wątek. Obwód lustra w trzech miejcach, rozstawionych co 120 stopni okleiłem taśmą klejącą, tak, by lustro nie miało luzu. Okazuje się , że rurka z korektorem optycznym nie jest dokładnie w środku otworu w w lustrze :-[

Co w związku z tym?

Aha, i jeszcze jedno pytanie: lustro do oprawy dociśnięte jest przez pierścień, który z kolei dociskany jest innym pierścniem z gwintem. Ten pierwszy pierścień dotyka lustra trzema "wypustkami", nie zawsze symetrycznie. Odwrócenie tego pierścienia powoduje, że nacisk na lustro przekazyany jest nie w trzech punktach, ale calym obwodem. Czy to może coś poprawić??

A ile kosztuje kolimacja przez miłościwie nam panującego Janusza P.?? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To zależy ile roboty jest z danym MTO i jak bardzo jest rozjustowane, za składaki nie biorę się ostatnio wcale bo zajmuję to masę czasu i nie ma wcale gwarancji pełnego powodzenia operacji ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie, poza wyluzowaniem wszystkiego, wyjmij i

wyrzuc te sprezysta podkladke z trzema wypustkami,

a lustro docisnij lekko tym pierscieniem odwrociwszy

go kryza do lustra. Pod te kryze wloz papierowa podkladke z kartonu w ksztalcie pierscienia. Usun tez

te podkladki z tasmy klejacej na bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Po pierwsze jestem z Łodzi (tzn z miasta Łodzi) :(

Po drugie w niedzielę miałem słoneczną pogodę i trochę czasu, więc do roboty. ;)Rolę "sztucznej gwiazdy" pełniło odbicie Słońca w kulce od łożyska, obserwowałem obrazy pozaogniskowe i wkońcu doszełem do idealnie okrągłych krążków dyfrakcyjnych. Jest super!! ;D Ze 100 metrów z okularem Celestrona Plossl 6 mm rozdzielam dwa punkty oddalone o 1 mm ;D. To blisko rozdzielczości teoretycznej.

Kontrast też OK.

Już nie mogę się doczekać, by w sobotę rano poszaleć na Mazurach przy zaćmieniu - jadę nad Wigry.

A wy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nno to masz szczęście że trafiłeś tylko na naprężony egzemplarz ;D

Papieru nigdzie tam nie pchaj bo rozwija sie na nim pleśń przy nawet śladach wilgoci 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.