Skocz do zawartości

Pilot napędu EQ3-2


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Czy pilot napędu w jednej osi EQ3-2 mógł się uszkodzić jeśli podałem na niego napięcie 12v zamiast 6v ?. Zaświeciła się dioda na czerwono a po chwili zgasła i zero reakcji . Teraz po podłączeniu zasilania 6V za każdym razem zaświeca się dioda na czerwono i gaśnie po kilku sekundach a silniczek ani drgnie.

Oczywiście jeśli pilot padł to jest jakaś szansa naprawić go , czy już rozglądać się za nowym :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dokładnie ten sam błąd około stycznia tego roku.

Na sąsiednim forum astromaniak.pl jest forumowicz kaczor_ks, który potrafi naprawić taki pilot w kosztach praktycznie tylko za części i coś na piwko:) - ale to już odsyłam do niego.

Naprawiony pilot do teraz bez problemu użytkuję:) Polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zabija procesor, to wymiana stabilizatora na 78L05 po fakcie nic nie da. To w końcu co zabija? Procesor czy stabilizator?

OK sprostuję - tam nie ma stabilizatora napięcia - takie jakie podasz na wejście idzie od razu na czipa. Dołożenie stabilizatora po fakcie uchroni Cię przed następnym takim razem, a dodatkowo pozwala na bezproblemowe zasilanie napięciem 12V np z akumulatora o które jest łatwiej niż o owe 6V. To taki upgrade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Prawie, bo nie znam poza wersjami HV Microchipa uC zasilanych powyżej 5V. Tym bardziej nie wiem jak ww. kaczor_ks naprawia w ten sposób uszkodzony układ "za piwo" :) Wkłada tam procek ze swoim wsadem? Czy może wsad jest ogólnodostępny, tudzież procek to nie procek tylko jakaś standardowa kość?

 

-> Altair - zrobisz fotę? Chętnie zobaczyłbym te bebechy..

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maniaku był chyba jego wątek dotyczący naprawy i chyba udostępniony wsad na ATTiny2313. Oryginalnie tam jest coś 90C...(?) - trzeba inaczej podpiąć reset, zaprogramować i wszystko "bangla". Ja też naprawiałem swój (bo tak samo go załatwiłem) i mam program w bascomie w minimalnej funkcjonalności (bez obsługi diodek).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na maniaku był chyba jego wątek dotyczący naprawy i chyba udostępniony wsad na ATTiny2313. Oryginalnie tam jest coś 90C...(?) - trzeba inaczej podpiąć reset, zaprogramować i wszystko "bangla". Ja też naprawiałem swój (bo tak samo go załatwiłem) i mam program w bascomie w minimalnej funkcjonalności (bez obsługi diodek).

Mhm, więc skoro wsadzają tam Tiny2313 to pewnie siedzi tam jego poprzednik AT90S2313 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.