Skocz do zawartości

Tworzenie mozaiki - jak prawidłowo zorientować aparat.


daniel4g

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę o radę. Zgłębiam temat tworzenia mozajek ze zdjęć wykonanych lustrzanką podpiętą do ogniska głównego telesklepu Newtona i natknąłem się na rady, które w praktyce zupełnie nie działają.

Chodzi o to aby aparat zamocować w osi wyciągu pod takim kątem, żeby po przesunięciu teleskopu programem EQMosaic kolejne zdjęcia były do siebie równoległe lub prostopadłe.

 

 

Krótko mówiąc: chodzi oto, żeby pole widzenia aparatu było równoległe do osi RA lub DEC. Na angielsko języcznych stronach spotkałem się z radami, że aby to osiągnąć wystarczy aby aparat ustawić równolegle lub prostopadle do osi tuby optycznej. Niestety w praktyce w moim przypadku daje to kadry nie równoległe do siebie, ale nachylone pod dużym kątem co powoduje konieczność zwiększenia zakładek niezbędnych do prawidłowego połączenia zdjęć.

 

Powinno być tak.

imager_alignment_01.png

 

A nie tak:

imager_alignment_03.png


A tu sposób ustawienia, który "podobno" powinien działać ale w praktyce jest zupełnie inaczej:

post-8732-0-18308200-1381111033.jpg

 

I teraz pytanie: Czy z moim teleskopem jest coś nie tak, czy ustawienie aparatu równolegle/prostopadle do osi teleskopu po prostu nie może dać oczekiwanego rezultatu i jest inny sposób aby to osiągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem tutaj jest prawdopodobnie sposób ułożenia tuby względem montażu. Chodzi mi o to, jak masz obróconą tubę w obręczach. Jeśli wyciąg okularowy masz skierowany do góry, będziesz miał o 90 stopni obrócony widok w porównaniu do przypadku, gdy masz ustawiony tak, jak na obrazku wyżej.

 

Myślę, że możesz spróbować na dwa sposoby:

- robisz zdjęcia dwóch gwiazd o tej samej deklinacji w taki sposób, żeby znajdowały się dosłownie na krawędzi kadru - jeśli odległość nie jest taka sama, obracasz aparat w wyciągu tak, aby potem dopasować

- kierujesz teleskop na południowy lub północny horyzont i ustawiasz tubę tak, aby krajobraz był równoległy z jednym z brzegów kadru (musisz mieć płaski horyzont)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał LibMar - kadr w Newtonie zależy od ustawienia aparatu w wyciągu i od ustawienia tuby w obejmach. Jeśli ustawisz tubę tak by oś wyciągu była równoległa do którejś osi montażu to ustawienie aparatu będzie jak na Twoim rysunku (równolegle/prostopadle do osi tuby), jeśli nie masz tak (bo jest np niewygodnie) to obserwując dowolną gwiazdę w aparacie tak go ustawić/obrócić by przesunięcie montażu w osi Ra lub Dec dawało ruch gwiazdy w pionie lub w poziomie w wizjerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rzeczywiście jest tak, że obrót teleskopu wokół własnej osi w obejmach powoduje rotacje obrazu na matrycy aparatu to faktycznie na pewno z tego wynika mój problem, dzięki za wskazówkę. Bo już przyszło mi do głowy, że to może być jakiś problem z moim teleskopem.

Jeśli chodzi o poradzenie sobie z prawidłowym ustawieniem aparatu przyszło mi do głowy jeszcze jedno rozwiązanie: jeśli skieruję teleskop na księżyc lub jasną gwiazdę, włączę live view w aparacie a następnie obracając montaż w osi RA lub DEC i obserwując obraz na ekranie obrócę aparat aż do pozycji w której obraz w kadrze będzie przesuwał się równolegle do jego krawędzi to wtedy aparat będzie ustawiony prawidłowo. Jeśli gdzieś jest błąd w moim toku myślenia oczywiście proszę o zwrócenie uwagi :)

Jeśli rzeczywiście jest tak, że obrót teleskopu wokół własnej osi w obejmach powoduje rotacje obrazu na matrycy aparatu to faktycznie na pewno z tego wynika mój problem, dzięki za wskazówkę. Bo już przyszło mi do głowy, że to może być jakiś problem z moim teleskopem.

Jeśli chodzi o poradzenie sobie z prawidłowym ustawieniem aparatu przyszło mi do głowy jeszcze jedno rozwiązanie: jeśli skieruję teleskop na księżyc lub jasną gwiazdę, włączę live view w aparacie a następnie obracając montaż w osi RA lub DEC i obserwując obraz na ekranie obrócę aparat aż do pozycji w której obraz w kadrze będzie przesuwał się równolegle do jego krawędzi to wtedy aparat będzie ustawiony prawidłowo. Jeśli gdzieś jest błąd w moim toku myślenia oczywiście proszę o zwrócenie uwagi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał LibMar - kadr w Newtonie zależy od ustawienia aparatu w wyciągu i od ustawienia tuby w obejmach. Jeśli ustawisz tubę tak by oś wyciągu była równoległa do którejś osi montażu to ustawienie aparatu będzie jak na Twoim rysunku (równolegle/prostopadle do osi tuby), jeśli nie masz tak (bo jest np niewygodnie) to obserwując dowolną gwiazdę w aparacie tak go ustawić/obrócić by przesunięcie montażu w osi Ra lub Dec dawało ruch gwiazdy w pionie lub w poziomie w wizjerze.

 

Napisałem powyższą odpowiedź zanim przeczytałem Twój post. Dzięki za potwierdzenie! Jednym słowem zagadka rozwiązana :)

Edytowane przez daniel4g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.