Skocz do zawartości

Dobson 8


Enceladus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

Zakupiłam teleskop Teleskop Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8" PYREX. Chciałam prosić was o pomoc w doborze dodatków do tego teleskopu. Chciałabym robić zdjęcia bezpośrdenio dla oglądanych obiektów, gdzię i jaki mam kupić uchwyt ? Interesuje mnie również jakaś lepsza soczewka, chciałabym lepiej widzieć planety i może jakiś ciekawy filtr ?

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Jeśli chodzi o robienie zdjęć, to będziesz mogła uwiecznić tylko Księżyc i planety, nic więcej. Co do "uchwytu" (adaptera), to wszystko zależy od tego, jaki masz aparat. Lustrzanka, kompakt? Możesz podać model.

 

Co do dodatków- jeśli interesują Cię planety, najlepiej sprawdzi się okular krótkoogniskowy, np. 6mm. Jest ich sporo, więc będziesz musiała zrobić małe rozeznanie jeśli chodzi o marki. Ja używałem w Syncie 8" okularu Vixen NLV 6mm. Ale nie jest to jedyna firma produkująca taki sprzęt. Jeśli masz trochę więcej do wydania, możesz się zainteresować okularami produkowanymi np. przez Tele Vue.

 

Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy też właśnie jaki masz budżet do wydania ;)

Bo już sam Vixen NLV 6mm kosztuje mniej więcej 650zł.. (oczywiście są tańsze np. TMB 6 mm za około 200zł).

A co do planet... kiedy będziesz używała dużego powiększenia to obiekt będzie ci dość szybko uciekał z pola widzenia okularu i o dobre zdjęcia będzie niełatwo :( Do DSów będzie ci obowiązkowo potrzebny montaż paralaktyczny i jakiś napęd, bo dobson się nie sprawdzi (ogólnie mówiąc: synta na dobsonie służy bardziej do obserwacji wizualnych, a zdjęcia to tak jak przedmówca powiedział do księżyca i ewentualnie do niektórych planet ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ale zdajesz sobie sprawę, że "fotek" oglądanych szarych plamek (obiektów głębokiego nieba) nie zrobisz na Dobsonie? To jest zestaw stricte obserwacyjny. Można robić zdjęcia księżyca i ew. nakręcić planety.

Chcesz robić zdjęcia jak te?: http://astropolis.pl/forum/5-galeria-gleboki-kosmos/

 

Potrzebujesz złączki T2 ring na bagnet canona np: https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/t-ring-canon-eos,d755.html

ta złączka nie nada się do robienia zdjęć w projekcji afokalnej (przez okular).

 

Gdzie planujesz obserwacje/robienie zdjęć? Masz jakąś wiedzę dotyczącą astronomii/astrofotografii?

 

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.