Skocz do zawartości

Zaćmienie Księżyca z OSC


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o częściowe zaćmienia, to zjawisko jest bardzo dynamiczne. Przychodzą mi do głowy następujące sposoby:

1) Robisz Canonem około 50-100 zdjęć całego Księżyca (ewentualnie na 2-3 fragmenty, jeśli się nie zmieści) i je stackujesz. Jeśli zdjęcia będą zbyt duże, dzielisz je na części (np. zamiast jednego 5184x3456 (jak u mnie) to wiele mniejszych kawałków jak 1800x1200) i łączysz w Photoshopie. Robienie zdjęć zajmie Ci 1-3 minuty, a przez ten czas faza zmieni się nieznacznie.

2) Jeśli zależy Ci na avikowaniu z dużej ogniskowej, to robisz krótkie aviki Księżyca. Dokładnie tego fragmentu, gdzie znajduje się granica cienia. Masz czas do 3 minut, aby faza zaćmienia nie zmieniła się znacznie. A potem robisz aviki pozostałych fragmentów Księżyca, które jeszcze są widoczne. Raczej odradzam, gdyż robienie wielu paneli może Ci zająć nawet 20 minut. A przez ten czas można zrobić więcej sensownych fotek przedstawiających postępującą fazę.

3) Robisz aviki pełnego Księżyca 30 minut przed rozpoczęciem zaćmienia. A następnie, jak będzie trwało częściowe zaćmienie, to avikujesz granicę cienia Ziemi na Księżycu (i masz też na to do 3 minut). Potem doklejasz te części do ogólnego pełnego Księżyca i powinno wyjść. W tym przypadku musisz znać trochę metod obróbki, gdyż w czasie zaćmienia Księżyc okaże się nieco ciemniejszy. I najważniejsze, żeby były robione dość niedawno (ze względu na postępującą librację).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy... zależy jakich wyników oczekujesz. Coś łatwiejszego? Coś mniej obciążającego aparat? Z 500mm możesz spokojnie zrobić niezłe fotki (a nie weźmiesz 600mm ze stopki?). Przy niskim ISO wychodzą fajne gładkie zdjęcia i robię tak od wielu sesji. Wyniki są zadowalające.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

APT robi mi 1 zdjecie naswitlane 5s w czasie ok 20s (pobieranie dlugo trwa). czyli w 3min wyjdzie ok 10szt. Do stacka ok 10szt to troche malo....

Pliki zapisuje jako RAW do PC, moze z opcją zapisu w Canonie bedzie szybciej?

 

W czasie pelnego zacmienia szykuje sie na czasy ok 5-15s (nie za malo??) i prowadzenie w eqmod na Ksiezycowe, wiec w w/w minutach bedzie o wiele mniej zdjec....

 

Na jakie czasy naswietlania mam sie nastawic (faza 100%) przy zalozmy ISO 200, bo wiecej ISO wydaje mi sie ze nie warto przez ziarno.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.