Skocz do zawartości

Piggy-back ATM do AZ4 na zaćmienie Księżyca, Tair 3S


matpio7

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Przedstawiam moje wykonanie piggybacka dla montażu SW AZ-4. Projekt powstał, ponieważ obawiałem się wytrzymałości mocowania aparatu z boku obejm (jak to przewidział producent). Sposób taki może i wystarczy do malutkiego kompaktu, jednak mój Pentax wraz z TAIRem 3S waży ponad 2,2kg!
To chyba za dużo na jedną cienką śrubę statywową.

 

Szynę mocującą wykonałem z kątownika aluminiowego. Zostały w nim wywierocna dziura 7mm na śrubę statywową (oryginalna z zestawu Sky-Watchera) oraz otwory mocujące do obejm. Otwór do przedniej obejmy został wykonany w formie podłużnej prowadnicy służącej do ustawienia osiowości z teleskopem w płaszczyźnie pionowej. Tylny otwór mocujący jest zwykłym otworem :icon_smile:

 

Obiektyw jest obrócony o jakieś 60* ze względu na dupiatą przejściówkę M42/Pentax K. Jednak w tym przypadku jest to zaletą, pokrętło ostrości jest na górze.

 

Po dosztukowaniu odpowiedniej tulei na śrubę statywową i skręceniu całości uzyskałem niemalże idealną równoległość osi optycznych obiektywu i teleskopu. Niestety aluminiowy kątownik wyginał się wokół własnej osi. Z pomocą przyszły zipy oraz kawałeczek karimaty, który miał zmniejszyć ruchomość obiektywu i tłumić jego drgania. Całość jest w miarę stabilna i sztywna, drgania samego aparatu wygaszają się po jakiś 0,5s. Zdjęcia i tak będę robił z samowyzwalaczem 2s (nie mam wężyka spustowego).

 

Całość została wyważona dla wysokości 20*, czyli maksymalnej fazy zbliżającego się zaćmienia Księżyca

Teraz czas na kilka fotek. Więcej zrobię przy okazji rozkręcania sprzętu (co trochę zajmuje). Chyba, że ktoś więcej fotek potrzebuje, to wrzucę prędzej ;)

IMG_3077.JPG

 

IMG_3078.JPG

 

IMG_3088.JPG

 

IMG_3079.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt powstał, ponieważ obawiałem się wytrzymałości mocowania aparatu z boku obejm (jak to przewidział producent). Sposób taki może i wystarczy do malutkiego kompaktu, jednak mój Pentax wraz z TAIRem 3S waży ponad 2,2kg!

To chyba za dużo na jedną cienką śrubę statywową.

Taka "jedna cienka śruba statywowa" utrzymuje nawet taaki obiektyw:

51maqcxh80L._SL1276_.jpg

który sam waży 6 kg, więc o to się martwić nie musisz :) Jednak mocowanie aparatu klasycznie na piggibacku jest beznadziejne, bo nie ma możliwości zgrania aparatu z teleskopem i jego orientacja jest losowa (czyli zła).

 

W Twoim rozwiązaniu obawiałbym się tylko o sztywność całości, choć Księżyc raczej nie wymaga cudów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama śruba wytrzyma, ale obejmy i body aparatu niekoniecznie. Proszę zauważyć, że w AZ-4 gwinty na śrubę statywową w obejmach są ustawione poziomo (co widać na trzecim zdjęciu). Wtedy na lichą (chyba plastikową) obudowę aparatu działałby dość spory moment siły. Wolałem nie sprawdzać wytrzymałości lustrzanki, tym bardziej, że nie jest moja :icon_wink:

 

Do Księżyca cudów nie potrzebuję, 1/40s powinna wystarczyć. Sztywność jest lepsza niż mojego statywu fotograficznego za 50zł. Po prostu szukałem czegoś lepszego niż mam, wyszło bardzo dobrze. Zipy nigdy nie zawodzą!

W moim rozwiązaniu zgranie z teleskopem i szukaczem jest (jak na mój gust) idealne. Teleskop przy powerze 100x pokazuje dokładnie to, co jest na zdjęciu w samym środku kadru. Mocowanie było robione z myślą tylko i wyłącznie o najbliższym zaćmieniu. Zacząłem dziś, więc na nic bardziej estetycznego nie było czasu.

 

Wrzucam więcej fotek mocowania, bo akurat sprzęt rozebrałem.

 

1. Zbliżenie przedniego otworu mocującego, służy do ustawiania osiowości w pionie (zdjęcie oczywiście do góry nogami).

 

IMG_3092.JPG

 

2. Tylny otwór mocujący do śruby z obejmy oraz śruba z tuleją mocująca body.

 

IMG_3093.JPG

 

3. Zbliżenie na śrubę wraz z tuleją (sama tuleja wykonana została ze starego zawiasu okiennego)

 

IMG_3094.JPG

 

4. Zdjęta tuleja

 

IMG_3095.JPG

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pokrętło do ustawiania ostrości obiektywu Tair 3S
Normalnie jest ono na samym dole, jednak przez moją chińską przejściówkę wypadło na górze.

http://forum.mflenses.com/userpix/20115/big_4077_ko3_1.jpg Tutaj z widoczną skalą odległości, ustawione na nieskończoność. Obiektyw ten pochodzi z zestawu zenit fotosnajper, dlatego pierścień ostrzenia jest tak ustawiony (a nie klasycznie wokół obiektywu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pokrętło do ustawiania ostrości obiektywu Tair 3S

Normalnie jest ono na samym dole, jednak przez moją chińską przejściówkę wypadło na górze.

 

W obiektywie na pierścieniu z gwintem, który wkręcasz do przejściówki są po obwodzie 3 śrubeczki (co 120 stopni). Jak je popuścisz to będziesz mógł obrócić aparat żebyś miał spasowany tak żeby mieć mocowanie statywowe na dole tak jak ma być. Oczywiście obracaj z przykręconym aparatem żeby mieć pewność że ustawiasz dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.