Skocz do zawartości

Filtry 1,25" czy 2" ?


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłbym prosić aby ktoś wytłumaczył jakie zasady obowiązują podczas doboru wielkości filtrów do posiadanego setupu?

Mam dylemat, jakie filtry będą odpowiednie do mojego setupu: 2" czy może wystarczą 1,25" (wiadomo: cena! ).

Czy miejsce umieszczenia filtra ma tu jakieś znaczenie?

Setup jaki używam jest w stopce (+ ASI 120 MM).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak nie podałem tej istotnej informacji..

Posiadany setup używam do astrofotografii: Canon 400D do DS, kamerka ASI120MM do Księżyca, ewent. planet.

Odpowiednio do tego chciałbym używać filtrów pasmowych do DS np. H-alpha, natomiast do kamerki zestaw filtrów LRGB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zamkniętymi oczami mogę powiedzieć, że do Canona potrzebujesz filtrów 2" (ewentualnie EOS-Clip), natomiast do ASI starczy 1,25" :) Generalnie aby określić, jaki rozmiar filtra potrzebujesz musisz sobie to rozrysować. Potrzebujesz znać rozmiar matrycy (na rysunku używasz największego wymiaru, tj przekątnej!), parametry LG, średnicę czynną filtra (uwaga - ona nie jest równa 1,25", czy 2", ale jest mniejsza!), odległość filtra od matrycy. Robisz taki rysunek i wiesz wszystko :)

całe.jpg

wycinek.jpg

Aby filtr był wystarczający, nie może obcinać światła ze skraju LG. Na tym przykładzie widać, że filtr 1,25" dla mojej konfiguracji jest minimalnie za mały. Zawsze trzeba mieć też trochę zapasu, więc ja używam filtrów 36 mm.

Widać, że im filtr bliżej matrycy, tym może być mniejszy. Im większa światłosiła, tym filtr musi być większy. Dodatkowo warto narysować sobie wszystkie newralgiczne przewężenia układu optycznego, jak w moim wypadku MPCC. Jeśli średnica czynna (dla MPCC nie jest to wcale 42 mm, tylko mniej!) będzie za mała, to skrajne promienie zostaną obcięte.

Za mała średnica, filtra lub jakiejś złączki skutkuje obcięciem odpowiedniej części światła. W wyniku tego w rogach obraz winietuje. Ile % światła w rogu tracimy, można ocenić na podstawie tego, ile % lustra "jest widoczne" z rogu matrycy.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałeś dokładnie to o co mi chodziło!

Rozrysowałem dziś dokładnie cały tor optyczny w moim refraktorze i miałeś rację:

1. Dla matrycy Canona 400D (przekątna 26,5 mm) filtr 1,25" będzie za mały,

natomiast filtr 2" (średnica użyteczna ok. 46 mm) może być zastosowany nawet przed flattenerem.

U mnie właśnie tak jest, że przed flattenerem mam tuleję z wewnętrznym gwintem na filtr 2".

Jeśli potrzeba, wkręcam tam (jedyny jaki narazie posiadam) Moon&Skyglow Neodymium-Filter.

Koła filtrowego na te 2" filtry póki co nie przewiduję.

Z rysunku wynika, że filtr umieszczony w tym miejscu daje jeszcze zapas kilka milimetrów.

2. Dla kamerki w zupełności wystarczą filtry 1,25" i powinienem je umieszczać przed kamerką.

Tu chyba przydałoby się jakieś manualne koło filtrowe na filtry LRGB (?).

 

Mateusz, bardzo dziękuję za pomoc!

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.