Skocz do zawartości

Kupię teleskop za +/- 1500 zł


Krzysztof Stępień

Rekomendowane odpowiedzi


Witam serdecznie , szukam teleskopu do 1500 zł .Nie ukrywam że zaczynam wchodzić dopiero w astronomie i będzie to mój pierwszy teleskop. Chciałby aby zbliżał z 300 - 400 razy , i miał możliwość podpięcia aparatu do robienia astrofoty , a jak by miał napęd to byłoby super . Nie wiem czy za tą cenę nie mam zbyt wygórowanych żądań , ale może coś się trafi , dziękuje i pozdrawiam wszystkich .

ps. kontakt - krisswaj@o2.pl , chętnie wysłucham rad zawodowców w tej dziedzinie.


Edytowane przez Krzysztof Stępień
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 

Proponuję poczytać na temat możliwości teleskopów odnośnie użytecznych Powiększeń , gdyż Twoje 300-400X jest mocno przesadzone dla apertury 150 mm i jest to użyteczne powiększenie dla apertury około 250-300 mm w doskonałych warunkach Atmosferycznych jak i z dala od miast z dużym zapyleniem i zaświetleniem.

Warunki na takie powiększenia są nie tak często , choć występują kilkanaście razy w roku lub czasem parę razy w ciągu jednej nocki obserwacyjnej.

Z teleskopu 150 mm powinieneś cieszyć się np. obrazami Planet i Księżyca przy około 150-225X z Dobrym Rezultatem.

Taka Apertura 150 mm jest już wystarczająca na początek aby zacząć przygodę z Astronomią i Miłośniczym Podziwianiem Nieba z jego Pięknymi Obiektami.

 

Pozdrawiam Krzysztof.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , w grę wchodzi również SKYWATCHER 200/1000 EQ5 z napędem w dobrej cenie do negocjacji .

 

Weź pod uwagę, że ta tuba waży ok 8kg i jest to niemal granica nośności EQ5, która wynosi ok 10kg.

Jak jeszcze podepniesz aparat, dobry szukacz i cały sprzęt do astrofoto, to zdecydowanie całość będzie przekraczać możliwości EQ5

 

Co do podanych przez ciebie powiększeń, to przy powiększeniu 400 razy obraz będzie bardzo ciemny, do tego źrenica wyjściowa będzie bardzo mała. Ogólnie rzecz biorąc nic nie zobaczysz, a przynajmniej nie zobaczysz obrazów, które oczekujesz.

Ja przy swoim refraktorze tylko raz ustawiłem 450x powiększenie, używając okularu 4mm i barlowa x2. Patrzyłem na Jowisz a obraz był bardzo niewyraźny.

 

PS. Jakie obiekty chcesz obserwować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Weź pod uwagę, że ta tuba waży ok 8kg i jest to niemal granica nośności EQ5, która wynosi ok 10kg.

Jak jeszcze podepniesz aparat, dobry szukacz i cały sprzęt do astrofoto, to zdecydowanie całość będzie przekraczać możliwości EQ5

 

Co do podanych przez ciebie powiększeń, to przy powiększeniu 400 razy obraz będzie bardzo ciemny, do tego źrenica wyjściowa będzie bardzo mała. Ogólnie rzecz biorąc nic nie zobaczysz, a przynajmniej nie zobaczysz obrazów, które oczekujesz.

Ja przy swoim refraktorze tylko raz ustawiłem 450x powiększenie, używając okularu 4mm i barlowa x2. Patrzyłem na Jowisz a obraz był bardzo niewyraźny.

 

PS. Jakie obiekty chcesz obserwować?

można by było powiedzieć tak - chciałbym jak najwięcej za jak najtaniej , ale wiadomo tak się nie da więc powiem tak co mógłbym kupić za powiedzmy

około 2000 zł żeby dało dużo przyjemności z oglądania a może już bez fotografowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

w czym dobson jest lepszy od takiego np. 200/1000 eq5 ?

bo chociażby w terenie ustawianie jest trudniejsze i mniej stabilne niż eq , tak czy nie?

 

Wszystko się rozbija o to, do czego ma służyć.

Poza tym eq5 z taką tubą będzie ważyć tyle samo co spory dobson.

 

Jeśli chodzi o stabilność, to czy ja wiem, czy eq5 z taką tubą będzie super stabilny? Na pewno używanie dobsona jest bardziej przyjemne, niż zabawa z EQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszystko się rozbija o to, do czego ma służyć.

Poza tym eq5 z taką tubą będzie ważyć tyle samo co spory dobson.

 

Jeśli chodzi o stabilność, to czy ja wiem, czy eq5 z taką tubą będzie super stabilny? Na pewno używanie dobsona jest bardziej przyjemne, niż zabawa z EQ

ok , jest na olx 8 za 700 zł tylko jest problem bo do pokonania jest jakieś 500 km w jedną stronę

http://olx.pl/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-CID767-IDckMTl.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

w czym dobson jest lepszy od takiego np. 200/1000 eq5 ?

 

Jest sporo tańszy. Za tą samą cenę dostaniesz większe lustro. Jednocześnie nie widzę szczególnych zalet EQ5 nad dobsonem jak dla początkującego.

 

 

 

bo chociażby w terenie ustawianie jest trudniejsze i mniej stabilne niż eq , tak czy nie?

 

Powiedziałbym, że szybciej i łatwiej ustawić dobsona (kawałek płaskiego terenu, dobson, tuba i gotowe). Co prawda nie miałem EQ5, ale nie sądzę, aby pod względem stabilności było lepsze (choć może i nie gorsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest sporo tańszy. Za tą samą cenę dostaniesz większe lustro. Jednocześnie nie widzę szczególnych zalet EQ5 nad dobsonem jak dla początkującego.

 

 

 

Powiedziałbym, że szybciej i łatwiej ustawić dobsona (kawałek płaskiego terenu, dobson, tuba i gotowe). Co prawda nie miałem EQ5, ale nie sądzę, aby pod względem stabilności było lepsze (choć może i nie gorsze).

było by super gdyby koś się jeszcze wypowiedział na temat eq5 i wiedział bym czego szukać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było by super gdyby koś się jeszcze wypowiedział na temat eq5 i wiedział bym czego szukać .

Ja mam montaż Exos-1, czyli tak naprawdę EQ4, jest to o klasę gorszy montaż od EQ5. Tuba którą podałeś czyli 200/1000 jest za cięzka dla EQ5, będziesz ją niepotrzebnie obciążać, natomiast jeśli 99% twoich obserwacji to będzie wizual, to nie ma najmniejszego sensu kupować paralaktyka, bo nie jest ci do niczego potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, co byś powiedział na przeniesienie tematu do działu o pierwszym sprzęcie? Kolejny temat na giełdzie mógłbyś założyć, gdy zdecydujesz się na konkretny model/typ.

 

Co do sprzętu- zgadzam się z przedmówcami, paralaktyk do wizuala to średni pomysł. Np. jeśli chciałbyś sobie "skoczyć" w trakcie obserwacji na inną część nieba, może się okazać konieczne przekręcanie tuby w obejmach, żeby okular nie celował w ziemię. Poza tym dobsona dużo łatwiej się obsługuje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, co byś powiedział na przeniesienie tematu do działu o pierwszym sprzęcie? Kolejny temat na giełdzie mógłbyś założyć, gdy zdecydujesz się na konkretny model/typ.

 

Co do sprzętu- zgadzam się z przedmówcami, paralaktyk do wizuala to średni pomysł. Np. jeśli chciałbyś sobie "skoczyć" w trakcie obserwacji na inną część nieba, może się okazać konieczne przekręcanie tuby w obejmach, żeby okular nie celował w ziemię. Poza tym dobsona dużo łatwiej się obsługuje.

 

 

ok możemy przenieść .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.