Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 2,000 PLN dla początkującego


karolbstokwwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

przejrzałem podobne tematy, ale zdaje się moja sytuacja jest na tyle wyjątkowa, iż zdecydowałe się założyć nowy temat.

 

Fundusze- najlepiej do 2,000 PLN, ale jestem w stanie wyłożyć za coś wartego ceny 2,500, maksymalnie 3,000.
Cel- obserwacja planet, gwiazd oraz galaktyk. Wstępnie wydaje mi się, że najbardziej interesowałyby mnie odległe obiekty, ale jak zgaduję o to ciężej w takim budżecie.

Miejsce obserwacji- małe zanieczyszczenie światłem, ewentualnie wyjazd na kompletne pustkowie.

 

Używany czy nowy? Być może przy nowym udałoby mi się odpisać VAT oraz dochodowy (do przedyskutowania z księgową), więc cena byłaby bardziej przystępna.

 

Jaki zestaw byłby łatwy w użyciu oraz przy odpowiednich szkłach pozwalał obserwować dalsze obiekty? Jakie szkła powinienem kupić na początek?

No i w końcu- jaki model?

 

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi,

Karol

Edytowane przez karolbstokwwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tayson, widzisz, że to pierwszy post kolegi Karola. Nawet nie powiesz mu cześć?

 

Karol,

witamy na forum astropolis :-)

 

Zacznijmy od tego, że gwiazd się nie obserwuje, nie ważne w jakim powiększeniu będą to punkty... Do obserwacji planet raczej wskazana jest długa ogniskowa.

Można by polecić słynną, niezniszczalną i ponadczasową Syntę 8" lub 10" - są to teleskopy w systemie Newtona (lustrzane) na montażu dobsona (porusza się w liniach azymutu i wysokości).

 

Najłatwiej by było gdybyś skontaktował się z kimś z Twojej okolicy (mapa tutaj: http://astropolis.pl/membermap/)i umówił się na wspólne obserwacje lub przyjechał na jakiś zlot - tam mógłbyś popatrzeć przez różne teleskopy.

Do tego musisz poznać niebo - żeby wiedzieć co możesz obserwować a co nie (vide obserwacje gwiazd).

 

Jeżeli już bardzo chcesz kupić to na pewno nie inwestuj w okulary na początku, lepiej kupić teleskop z jak największą aperturą (średnicą)... potem nauczyć się obserwować kitowymi okularami (są dodawane).

 

Paweł

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z goto czy bez? Tzn znasz niebo czy nie?

 

Jak nie zna to pozna, gotowiec w wizualu jest dla leni :P

 

ale zdaje się moja sytuacja jest na tyle wyjątkowa, iż założyłem się założyć nowy temat.

 

Według mnie jest na tyle typowa, że pojawi się tradycyjny zestaw odpowiedzi:

 

1. Wybierz się do sklepu/znajdź kogoś w swojej okolicy żeby zobaczyć, pomacać i ogólnie zapoznać się z możliwościami sprzętu.

2. Prawdopodobnie Dobson 10-12" będzie najlepszy ;)

 

 

Edit: Paweł wyprzedził :D

 

Edytowane przez Paether
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim raz jeszcze.

Myślę, że moja aktywna przygoda z astronomią nie będzie krótkotrwała, bo pasywna trwa już dobre kilka lat. Nieba nie znam, ale nie boję się wyzwań, także krótkotrwałe drogi na skróty mnie nie interesują. :)

W podobnych tematach założonych wcześniej także polecany był Dobson- wybór wydaje się oczywisty.

O ile kalendarz pozwoli pojawię się na najbliższe zloty i oczywiście otwarty jestem na spotkania, gdyby któryś z Was był tak miły i pokazał laikowi co z czym się je.

Pav, Tyson- mieszkamy w jednej aglomeracji. Jeżeli tylko macie czas jestem otwarty na spotkanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.