Skocz do zawartości

Link do recenzji "Atlasu Księżyca" autorstwa Sylwii Substyk


Rekomendowane odpowiedzi

No to, żeby nie było za słodko, podepnę się ze swoją minirecenzją po półtorarocznym użytkowaniu atlasu.

 

Sam pomysł na atlas w takiej formie jest ciekawy a jego wykonanie jest na dobrym poziomie. Uwagę zwraca bardzo dobra rozdzielczość zdjęć - można by spokojnie zwiększyć skalę odwzorowania bez szkody dla jakości. Dużo dodatkowych informacji w dodatku tabelarycznym na końcu atlasu często przydaje się do określenia rozmiarów poszczególnych kraterów i innych tworów na tarczy Księżyca. Bardzo ciekawy pomysł z powiększeniem okolic Platona i zaznaczeniem wielkości kraterów o średnicy powyżej 1km - do określania zdolności rozdzielczej teleskopu.

 

Wady:

- trochę nie leży mi dobrana trzcionka, nie mówiąc już o specyficznych strzałkach w formie "->",

- brak skali map, która ułatwiłaby szybkie określenie wielkości kraterów bez zerkania do tabelki na końcu; w swoim egzemplarzu poradziłem sobie z tym problemem tak:

SKALA ATLASU.jpg

 

- w zestawieniu tworów księżycowych brakuje "kopuł" / "lunar dome"

- w zestawieniu tworów księżycowych brakuje tabeli z najwyższymi szczytami poszczególnych pasm górskich, ewentualnie wysokimi szczytami w środku kraterów

- brakuje mi "powiększeń" 20-30 najbardziej charakterystycznych fragmentów tarczy księżycowej z dokładniejszym opisem - tak jak dla okolic krateru Plato.

 

Generalnie w moim wypadku idealnym byłby atlas w skali 1:2.000.000 a nawet 1:1.000.000 :icon_cool: , w formacie A3, z opisanymi wszystkimi nazwanymi tworami widocznej strony Srebrnego Globu.

 

Jestem też ciekawy opinii posiadaczy mapy Księżyca w formie plakatu 150x150cm, produkcji również Astro CD: http://www.astrocd.pl/products-page/kategoria-mapy/mapa-ksiezyca-150cm/

Jak z czytelnością tej mapy? Jak z jakością druku? Czy mapa/plakat jest dostarczana zrolowana w tubie, czy na płasko w ochronnej ramce?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.