Skocz do zawartości

Bresser EQ-SKY przekładnie - materiał


Koziołrogacz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś wie z jakiego materiału wykonane są przekładnie montażu Bresser EQ-SKY takiego jak na zdjęciu https://i.ytimg.com/vi/B2a8-6lmA7c/maxresdefault.jpg

Krąży w sieci informacja jakoby ślimak i ślimacznica były wykonane z plastiku i bardzo szybko się ścierały. Może ktoś z Was zetknął się z tym montażem, ewentualnie go rozbierał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten montaz i uzywalem go dotychczas ze Skyluxem, a od kilku miesiecy ze SW 90/910mm, jako montaz tymczasowy, od roku 2006 i jak dotychczas nic sie nie dzieje, Ale nigdy go nie demontowalem, wiec nie wiem z jakiego materialu sa wykonane slimaki i slimacznice. To odpowiednik EQ2 wiec powinien byc zbudowany podobnie. Ale teraz pytanie; jak zbudowany jest EQ2....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ2 ma przekładnię na wierzchu, więc widać że wykonana jest z metalu, choć jakość wykonania, no cóż - jaki jest koń każdy widzi :(

EQ SKY ma przekładnię zabudowaną, a znam go tylko ze zdjęć, stąd moje pytanie. Trochę mnie zdziwiła ta informacja o plastikowej ślimacznicy, ale skoro piszesz, że u Ciebie nic się nie dzieje, to może to tylko miejska legenda?

No nic, może ktoś dokonywał autopsji tego ustrojstwa i ma namacalne dowody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiscie, to nie wyobrazam sobie przekladni slimakowych z tworzywa, gdzie montaz musi jeszcze uniesc te kilka kilogramow. Na tym montazu wieszalem tez Newtona kolegi 114/900mm, bardzo juz drgalo, ale slimaki to wytrzymaly. Na tym montazu tez fotografuje niebo, z ogniskowymi max. 200mm i gwiazdy sa punktowe. Ale prawda moze byc inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bresser również sprzedaje ten montaż w zestawie z Newtonem 114/900.

Ja zastanawiałem się nad zakupem tego montażu właśnie pod kątem fotografii, ale raczej dla ogniskowych max. 50 mm. Chodzi mi głównie o mobilność, a na korzyść EQ SKY w stosunku do EQ2 przemawiają właśnie osłonięte przekładnie, co daje możliwość ewentualnego zastosowania smaru, tylko nie bardzo miałem ochotę wpakować się na minę typu plastikowe trybiki.

Dzięki za odpowiedź, uspokoiłeś mnie trochę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary model (jak ten ponizej) ślimacznice miał z jakiegoś miękkiego i kruchego metalu (aluminium?) - łatwo było wyłamać zęby, wiem bo go rozbierałem. Ślimaki były z twardego metalu. Niestety ten który miałem był dość nieudany - miał jakiś mimośród czy cos... poza tym ma plastkiowe pierścienie zaciskowe wewnątrz na osiach, które łatwo pękały (musiałem je owijać taśmą izolacyjną i jakoś działało ;) ) - na zdjęciach z postu powyzej widac jak ktos wymieniał te plastkikowe pierscienie na mosiężne.

Astro3.jpg

 

Nowy (taki jak ten https://i.ytimg.com/vi/B2a8-6lmA7c/maxresdefault.jpg) też mam i jeszcze nie było potrzeby go rozbierać :). A mam go już ładnych parę lat. Chodzi wyśmiecie, lekko, precyzyjnie, zero luzów i pełen zakres obrotu. Nie wiem czy mi sie taki trafił, ale bardzo polecam! Ślimaki i ślimacznice pewnie sa takie jak w starym... ale jak wszystko jest dobrze złożone to jak widać dobrze chodzi. :)

 

PS Bresser wiesza na nim nawet Newtona 130/650 http://www.bresser.de/out/pictures/master/product/1/5a31cb683f606a5bd289aeb31c1a8cf6_9069000_m.jpg

 

PS2 Ten nowy to się chyba też zwie "ASTRO 3"

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.