Skocz do zawartości

Moje obserwatorium


brauniack

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie, teraz to będziesz miał widok :)

W rezultacie powiększyła się sama "klapa", nie obawiasz się że przy mocniejszym wiaterku będzie z niej żagiel. Sugerując się zdjęciami, widząc proporcje boków może by te dwa zawiasy zamienić na jakąś listwę - będzie stabilniej(?)

Większość kopuł otwierana jest przez zsunięcie większej pokrywy do tyłu, bądź też przez rozsunięcie na bok.

Trzymam kciuki ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie wywal zawias i zastosuj przesunięcie klapy w bok będzie to prostsze rozwiązanie i bezpieczniejsze "wiatr"

 

czy to jest przerobiony pojemnik do segregacji śmieci? tak zwany dzwon z włókna szklanego i żywicy epoksydowej, bardzo ciekawe zastosowanie ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kolegomnza zainteresowanie tematem. Faktycznie nie wziąłem pod uwagę wiatru. Pomysle jakby wykonać system rozsuwania na bok albo do góry. Jakbyscie mieli jakiś pomysł będę wdzięczny oczywiście nie drogi bo budżet mi się kończy a prac jeszcze sporo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to jest przerobiony pojemnik do segregacji śmieci? tak zwany dzwon z włókna szklanego i żywicy epoksydowej, bardzo ciekawe zastosowanie ;)

A czy czasem z takich samych materiałów, jak ten pojemnik nie robi się "firmowych" kopuł, w przynajmniej jednej firmie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów samej kopuły to ceny biorą chyba z końca układu słonecznego. W jednej firmie za wykonanie z włókna szklanego krzykneli od 6 tys do 14 tys. Gotowy śmietnik kosztuje 2 tys z pełnym uzbrojeniem. A kopula gotowa kompletna z 25tys. Tak że coś tu nientak. Zamierzam zastosować prowadnice liniowe z wózkami jezdnymi zamontowane wewnątrz i dać napęd na łańcuchu albo lince przy szczycie kopuły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o warstwę projektową, po prostu trzeba zaprojektować i wykonać kopyto na którym robi się właściwy laminat. Jak produkcja jest jednostkowa to takie kopyto jest następnie do wywalenia - czysty śmieć. Jak robi się z tego więcej sztuk to koszta się rozkładają.

 

od biedy można samemu zrobić takie z płyty wiórowej skręcanej takie warstwice i trzeba to następnie szpachlować zapewne szpachlą samochodową plus jakaś mata z włókna szklanego aby się nie rozpadło, i na takie wyszlifowane kopyto daje się separator, następnie żelkot w odpowiednim kolorze i na żelkot idzie żywica/maty z włókna szklanego i tak w koło, do tego następnie trzeba wzmocnienia doklejać w pewnych miejscach.

 

Główna upierdliwość to wyszlifowanie kopyta, bo każda zadra czy nierówność wyjdzie następnie w odbitym pozytywie, do tego trzeba uważać na kąty ujemne formy by nam się to nie zassało, albo zastosować formę dzieloną, zrobić kopułę z kilku części.

 

Technologia laminowania jest też bardzo szkodliwa dla zdrowia - żywice epoksydowe są toksyczne, trzeba maski gazowe sporego typu ochraniacze na oczy i pełne ubranko ochronne, pył z mat i włókien szklanych czy aramidowych jest rakotwórczy jak dostanie się do płuc więc dodatkowo pre filtry przeciwpyłowe są konieczne. Praca w takim ubranku jest makabrycznie męcząca, jest gorąco, mało tlenu z człowieka się leje - ja jestem w stanie pracować w czymś takim 3h max, następnie przerwa.

 

Jednym słowem syf robota :( kosze są robione masowo, ciekawe czy u nas czy u Chinoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę sobie obejrzeć filmik jak robi się kopuły :

 

https://www.youtube.com/watch?v=vhj2OTX83Fs

 

Co do cen z kosmosu to czy kopuła kosztuje dużo czy mało decyduje to ile kto ma w kieszeni kasy , są astromaniacy dla których za kopułę 2 metrową 25 tys to sugerując się cenami na świecie - zresztą manualną i elektryczną jest prosto zrobić natomiast komputerowa to już wyższa szkoła jazdy i lata testów i projektów.

 

Ceny są adekwatne do jakości wykonania i solidności konstrukcji.

Edytowane przez Uniwersał
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie

Dziękuje za zainteresowanie budowa obserwatorium astronomicznego. Dziękuje za liczne pytania na pw i maila. Wiem że długo nic nie pisalem ale... Niestety do tanga trzeba dwojga. Moja zona zrobiła wszystko aby owe obserwatorium nie powstało i niestety dopiela celu. Praktycznie wszytko było gotowe ale tak mi umilala życie że zmuszony jestem zaprzestać prac. Nie mam juz funduszy na dokonczenie.A co najgorsze muszę sprzedać kopułę. Jest praktycznie na ukończeniu. Nie chce na niej zarobić tylko chciałbym odzyskać koszty za materiały bo naprawdę zostały wykonane jak najlepiej w firmach. Albo po prostu zamiennie się za teleskop. Proszę kochani pomozcie mi. Oczywiście potencjalnego nabywcę będę wspierał z punktu technicznego w budowie. Pozdrowienia

post-30097-0-65703900-1458163869_thumb.jpg

post-30097-0-09681500-1458163881_thumb.jpg

post-30097-0-67221400-1458163893_thumb.jpg

post-30097-0-80193400-1458163904_thumb.jpg

post-30097-0-26473400-1458163917_thumb.jpg

Edytowane przez brauniack
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo kopula miała stanąć na domku ośmiokątnym zbudowanym z belek drewnianych 80x80mm wysokich 210cm. Na ścianach zewnątrz OSB plus panele plastikowe brazowe. Dach OSB papą i kopula. Niestety to już historia z wielkim ale to naprawdę wielkim zalem bo upadlo marzenie od wielu wielu lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.