Skocz do zawartości

Ruch planet...


astro_noob

Rekomendowane odpowiedzi

To kwestia wprawy. Na początku musisz się przyzwyczaić w którą stronę popychać teleskop itd. Ja nie miałem problemu ze śledzeniem Jowisza przy 400x w Syncie 8". Bardzo jednak przydaje się sprawny teleskop bez luzów, z dobrze działającymi łożyskami.

Zależy to też trochę od okularu. Co innego będzie w Ethosie 6mm, co innego w Ortho 6mm - im większe pole widzenia tym więcej czasu planeta ma na przemierzenie go.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie używać aż tak wielkiego powiększenia. Tak wielkie powiększenie nie wnosi już nic nowego w kwestii detali, które można zobaczyć bo atmosfera (tak zwany seeing) i tak prawie zawsze rozmywa najdrobniejsze elementy obrazu planety (gdyby tę obserwować w kosmosie to by nie rozmywała). Jeśli tak duży power uzyskujesz korzystając dodatkowo z Barlowa to ... wyjmij ;)

 

p.s.

Ja w znacznie mniejszych powerach podążam za Saturnem moim dobsonikiem (130/650) bez problemu, choć trzeba być czujnym - żadne tam rozglądanie się na boki za nietoperzami itp. :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta synta o której mówisz jest na dobsonie?

 

Tak, na Dobsonie.

 

A może nie używać aż tak wielkiego powiększenia. Tak wielkie powiększenie nie wnosi już nic nowego w kwestii detali, które można zobaczyć bo atmosfera (tak zwany seeing) i tak prawie zawsze rozmywa najdrobniejsze elementy obrazu planety (gdyby tę obserwować w kosmosie to by nie rozmywała). Jeśli tak duży power uzyskujesz korzystając dodatkowo z Barlowa to ... wyjmij ;)

 

Tutaj akurat się nie do końca zgodzę. Czasem, gdy warunki są świetne, warto wycisnąć ze sprzętu wszystko, do granic możliwości optyki. Dla Synty 8" jest to właśnie około 400-krotne powiększenie. Przytoczę tutaj swój temat sprzed ponad roku, kiedy właśnie Syntą 8" przy 400x obserwowałem tarcze księżyców galileuszowych, w tym tarczę Europy (rozmiar 0.9"). Nigdy wcześniej, ani później, nie zdarzyły mi się takie warunki. Wyglądało to jakby nie było atmosfery, jakbym patrzył na zdjęcie.

http://astropolis.pl/topic/47503-jowisz-2627-grudnia-tarcza-europy-w-wizualu/

 

I oczywiście, podczas ogromnej większości nocy nie użyjemy więcej niż 200x, ba, nawet 200x to będzie za dużo. Ale jak już się trafi noc z seeingiem 10/10... To nie ma co oszczędzać na powiększeniu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 cali
Zdolność rozdzielcza 0.7 sekundy

0.7 * 400 = 280 sekund = 280/60 = 4.5 minuty

No to już nawet starsze osoby z łatwością zauważą najdrobniejsze osiągalne tym teleskopem detale

W sumie masz rację, przy idealnym seeingu (poniżej jednej sekundy) power rzędu 300 - 400x ma sens, zwłaszcza dla osób nieco starszych np. o zdolności rozdzielczej oka rzędu 4 minuty

 

dlatego czujnie napisałem w poprzednim poście "prawie zawsze" (rozmywa). Prawie czyni wielką różnicę ;):)

 

Pozdrawiam

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.