Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie lustrzanek od Nikona


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisałem że używam LR (Lightroom) i usunąłem jedynie szum chrominacji (te kolorowe plamki w tle). Akurat odszumianie to jedna z mocniejszych stron LR. Po drugie zarówno usuwanie szumu luminacji jak i chrominacji w przypadku D700 prawie nic nie daje, bo sam Raw jest już mocno "przeprocesowany" w aparacie. W przypadku Raw'a z Canona 450D jest bardzo duża różnica przed-po odszumianiu w LR.

Być może LR też ma domyślnie to odszumianie włączone, tak jak Capture NX? To jest parametr zapisany w rawie, ale nie zaaplikowany na etapie zapisu zdjęcia. Podeślij swojego nefa, to zweryfikuję tą sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie z D700 jest autorstwa Loki'ego i jest wg mnie minimalnie nie trafione z ostrością. Ale zobacz na kształt słabych gwiazdek w tle i samego tła. Tam jest bardzo duża ingerencja aparatu, co szczególnie widać w zestawieniu z Canonem.

Miejmy nadzieję, że Loki ma jeszcze tego nefa i go podeśle :) Chodzi o którego Lokiego?

Tak, na tym zdjęciu zgadzam się, że widać artefakty odszumiania i sam szum jest za mały. Odszumianie było obecne, ale poddaję w wątpliwość, czy ingerencja jest zaszyta nieodwracalnie w obrazie. Jak sam potwierdziłeś, u mnie szum jest już bardziej przyzwoity, więc może to kwestia wywołania? Oczywiście też możliwe, że w jednym aparacie nieodwracalne odszumianie jest silniejsze, niż w drugim i porównywalnie nie jest miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może LR też ma domyślnie to odszumianie włączone, tak jak Capture NX? To jest parametr zapisany w rawie, ale nie zaaplikowany na etapie zapisu zdjęcia. Podeślij swojego nefa, to zweryfikuję tą sprawę.

 

Tak, aparat potrafi w przy Rawie zapisać jakieś dane które zostaną automatem zaaplikowane w sofcie wywołującym, ale taka współpraca ogranicza sie tylko do dedykowanego oprogramowania czyli: Nikon - Capture NX, Canon - DPP itp. Inne wywoływarki np. LR nie potrafią korzystać z tych danych.

 

Po drugie, jak wspomniałem, wyłączyłem odszumianie w LR, z wyjątkiem lekkiego odszumienia chrominacji.

 

Nef'a mam u siebie. Napisze do Lokiego i jak nie będzie miał nic przeciwko to Ci go udostępnię :)

 

Może być też tak, że Loki włączył jakieś odszumianie długich czasów itp - niestety w LR nie ma nigdzie takich informacji. Może Capture NX potrafi to potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być też tak, że Loki włączył jakieś odszumianie długich czasów itp - niestety w LR nie ma nigdzie takich informacji. Może Capture NX potrafi to potwierdzić.

Odszumianie długich czasów to akurat taki autodark, więc bez znaczenia. A odszumianie "wysokiego ISO", o którym zapewne myślisz, z tego co zauważyłem działa tak, że na rawie nie jest aplikowane i robi to własnie dopiero np Capture NX. Tak więc każdą operację "zwykłego" odszumiania można cofnąć w razie czego.

 

Całe metadane można wyświetlić np w ViewNX, darmowej przeglądarce zdjęć Nikona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.