Skocz do zawartości

Pytanie o teleskop


Maciek7373

Rekomendowane odpowiedzi

Nie podważam tego co pisałeś[emoji113]. Po prostu testuję sam sprzęt, samemu ucząc się przy tym, kiedy, jak, co, czym. Pewnie samemu kiedyś to przerabiałeś? Teleskop nie jest mój jak wspominałem, Może sobie jakiś sprawię. Dlatego wypytuję. Tu przyznaję poleciałem trochę w power, stąd obraz był marny. Lornetka dawała więcej "radochy". Stellarium mam, z symulacji nie korzystałem (czas najwyższy, aby zacząć)[emoji54].

Inne pytanko- w jaki sposób ustawić sam montaż paralaktyczny nie korzystąc z Gwiazdy Północnej. Wysokie drzewo, północ zasłonięta. Czy jest w ogóle taka możliwość? Dzięki pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

 

Jasne, ze też sam chciałem sie przekonać jak będzie z duzym powiekszeniem ;) Tak wiec spoko - testuj :)

 

Montaż najlepiej zoreientować na podstawie googlemaps (jak nie widzisz Polarnej). Ja kiedyś drukowałem sobie w powiekszeniu wycinek mapy z moim blokiem (i zaznaczona północą oczywiście, a własciwie to południem) a następnie na balkonie orientowałem przy pomocy krawędzi balkonu. Można też i za pomocą kompasu, ale dawało to gorsze wyniki.

PS na montażu ustawiłeś swoją szegrokośc geograficzną? Od tego trzeba by zacząć...

 

w tym symulatorze włącz seeing 3, ustaw mała (krótką ) ogniskową okularu, długą ogniskową lustra , dużą aperturę i poczekaj kilka sekund , obraz będzie tracił ostrość, taka to symulacja

Dzieki! Faktycznie! Działa :) Może niezupełnie tak jak w naturze... ale jednak ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Pewnie tracisz już cierpliwość JSC[emoji481]. Szerokość jest 50° co odpowiada położeniu w którym się znajduję (południe Polski).

0f818846dcd854b451624e372b81f1c5.jpg

Domyślam się że powinienem ustawić montaż, w stronę południa przeciwwagą. W ten sposób.

f64f6ebd09211c7b625dbfaddef0fe84.jpg

Szukaczem precyzyjnie ustawić teleskop na południe (cel na południu ustalić według mapy).

Nie wiem jak korzystać ze skali deklinacji, ani R.A. Liczby nic mi nie mówią?

0e93cf704e0c056796c91ae9e0a7e900.jpg

f17e67d4b2d73b5f2214e189f3d3cb0f.jpg

Do czego je odnieść?

Zauważam że oś deklinacji przy ustawieniu na 0, jest w innej pozycji niż pion. Czy to jest błąd w skali?

c975dcedcc39a028de92993468bd8197.jpg

Podwójna skala R.A. również nijak się ma do stopni. W Stellarium również wychodzi mi że przy okularze 4mm uzyskuję lepszy obraz.

fc411fc46ae69037b63d6280ed222749.jpg0c2a136706d41c2e51de1b53898a905a.jpg3f06d7049d17dde129f34a5ac9805e5d.jpg77197deec52ee337776b5ba2e5aa8b5f.jpgcba0c2440d31af93324a3981a9f2c589.jpg069700278b415fb112e8ddf647168bf0.jpg03d841abe1de4097de725e9beb5c6a84.jpg

Pewnie coś źle wpisuję?

Bardzo proszę o pomoc w tych kwestiach[emoji20] . Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Szerokość geograficznie ustawiona perfekcyjnie :thmbup:

2. Pólnoc-południe - ma byc na odwrót.

3. Podziałkami na osiach nie zawracaj sobie głowy. ;)

4. Symulacje Stellarium nie pokazują seeingu, rozdzielcvzości, ani jasności obrazu, więc na jakośc obrazka nie patrz. Wazne jest wielkośc i szybkośc ucieczki z okularu (kliknij na okular i planeta zacznie zwiewać - zobaczysz jak szybko :)

 

PS Spoko pytaj dalej - pamietam, ze za pierwszym razem tez miałem z tym ustrojstwem problem.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświęciłem dziś większą część nocy, na obserwacjach nieba. Tyle że, w większości używałem do tego lornetki, teleskop pochłaniał zbyt wiele czasu. Powodem tego było; zbyt długie ustawianie samego montażu, oraz inne mniej istotne w tym momencie aspekty. Gwiazdę Polarną umiem już ustawić, problem w tym, że chciałbym oglądać inne, nie mniej ciekawe objekty. Kręcąc pokrętłem R.A. do momentu aż "telep" będzie ustawiony na pd. Schodzi coraz niżej, a mrówek oglądać nie chcę [emoji35](jest za ciemno). :szczerbaty:

Obracając całością mija się z celem ustawianie "Polarnej" czy określania pn. Kółko się zamyka (paradoks). Proszę kogoś aby wskazał mi co robię nie tak[emoji121]. Pozdrawiam

 

 

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiając na dany obiekt musisz miec odblokowane obie nosie! - teleskop musi chodzić lekko na wszystkie strony. Pokreteł mikroruchów używasz tylko jak już obiekt masz okularze w celu jego utrzymania.

Wiem, ze dziwnie trochę może sie wydawać, że przeciwwaga "patrzy" na północ, a my chcemy na południe, ale jak odblokujesz osie to zobaczysz, że teleskop sam sie ustawi.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.