Skocz do zawartości

NEWTON 320/9200mm - Teleskop modyfikowanego systemu newtona (minimalna obstrukcja)


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli by dać soczewekę x 1,5 będzie mniejsza ogniskowa? O ile i jak to policzyć?

 

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Jeśli dasz soczewkę 1,5x ale skonstruowaną dla tej krotności dla odległości od ogniska okularu np. 3-4cm, to po włożeniu jej w miejsce Hyperiona 2,25x może się okazać że uzyskasz ogniskową 40 metrów a nie 9m mimo jej mniejszej krotności. Hyperion prawdopodobnie swoją ostatnią bardzo wypukłą soczewką częściowo "wyrównolegla" wiązkę światła, aby lepiej współpracowała z jego szerokokątnymi okularami, a właśnie ta cecha sprawia jego mały przyrost krotności przy zwiększaniu odległości i pozwoliłam wykorzystać mi tą cechę w moim teleskopie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mam tę soczewkę. I 10" Newtona. Spróbuje na szybko coś sprawdzić... choć wolał bym 3-5m ogniskowej czyli chyba zostaje porzadny barlow x2-3 w wyciągu....

 

Jak masz zamontowane rurki? Odchudzanie mojego Newtona trwa i zamiast obręczy i mocowań 6 rur chciałem dac 3-4 sztuki i głowie się nad mocowaniem.

 

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jedna długość konieczna, tzn odległość od barlowa i LW do wyciągu, w teleskopie nap 10" (25cm zwierciadło) będzie to ok 12.5cm plus z 2-3 cm na zakręt wiązki światła barlow i LW oraz z 2 cm na wystawanie ogniskowania ponad brzeg tuby łącznie ok 18 cm, mniejsza być nie może bo po zbudowaniu takiego telepa ostrość wypadnie nam w środku tuby. Trzeba wziąć rurkę pcv średnicy 50mm i uciąć długości 18cm (może być rurka zwinięta z brystolu) na jednym jej końcu umieścić okular 30mm 2" a na drugim badanego przez nas barlowa. Takie ustrojstwo pchamy do wyciągu celując w księżyc lub drzewa w dzień i juz wiemy jakiej krotności możemy oczekiwać z tym barlowem w zbudowanym przeze mnie typie teleskopu. A jeśli jeszcze zamiast okularu użyjemy bladego kawałka kliszy rtg i zmierzymy na niej średnicę czegoś w ognisku teleskopu bez barlowa a potem z barlowem z tą rurą pcv (bez okularu) to już możemy dokładnie zmierzyć jaka ogniskowa nam wyjdzie

 

To wszystko robimy na normalnym teleskopie z normalnym LW jeszcze przed przebudową.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec dodam. Tak naprawdę zmniejszyliśmy jedynie obstrukcję centralną, nie ma żadnych gwarancji że to cokolwiek w naszych warunkach seeingowych wniesie (w doskonałych też może się okazać że różnice będą marginalne) a stopień utrudnienia kolimacji oraz wymogi jakości i czystości tak małego LW (gdzie na 1cm skupia nam się całe lustro 32cm a pyłek na nim to niczym plama 3-4cm na LG) mogą sprawić że nie warto pchać się w to, a przejście z 30cm na 40cm LG przyniesie nam 20x więcej korzyści. Dla mnie to eksperyment który ma podtrzymać emocje związane z tym niewdzięcznym hobby, ale pchać się w to przy braku możliwości technicznych dla samego posiadania czegoś takiego to nie wiem czy warto.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno się rzuca w oczy w tym teleskopie w odniesieniu do klasycznego 320/1500, cienie księżyców na tarczy Jowisza wdają się być mniejsze a to nie może być przypadek. Wiele lat obserwacji mam za sobą i myśl "a co one takie drobne" ot taka sobie nie przyszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę jeszcze dodać :) mam teraz w czasie obserwacji obok siebie dwa teleskopy, 305/1500 klasyczny newton, rozpracowany tak do cna że wyciągam z niego co się da i obok nowa konstrukcja 320/9200 mam więc okazję na bezpośrednie porównanie uzyskiwanych obrazów z teoretycznie identycznego sprzętu bo dodając do 305/1500 klasycznie wyciągu barlowa o stosownej krotności i okular o małej ogniskowej mogę spokojnie uzyskać identyczne powiększenie co w 320/9200.

Wnioski są dla mnie jednak troszkę zaskakujące bo na wiele nie liczyłem ale faktycznie w 320/9200 jest moc. Gdyby mnie ktoś zaprosił i pokazał obraz z obu a potem pozwolił wybrać jeden i zabrać brał bym w ciemno 320/9200 a przecież ma słabej jakości LG z mieniącymi się od korozji powłokami.

Tyle przemyśleń, nie piszę aby się chełpić bo nikogo do niczego nie zachęcam, lecz jedynie z czystej chęci podzielenia się swoją radością :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że coś jest w tych otwartych konstrukcjach. Przepływ powietrza? Lepiej schłodzone lustro? Ja byłem mocno zaskoczony jakością obrazu z mojej przerobionej trzysetki.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i 15mm lustra więcej po obwodzie swoje doklada.

 

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka

No właśnie jestem ciekaw jaki to ma wpływ, teoretycznie rozdzielczość rośnie o promil ale powierzchnia już nie, ale w obserwacjach lepszy ciemny Jowisz. Ostatecznie mogę przyciąć 320 do 305 pierścieniem kartonowym i wtedy oceniać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.