Skocz do zawartości

Newton 12 cali


berkut123

Rekomendowane odpowiedzi

Który teleskop jest optycznie, mechanicznie lepszy?

GSO Dobson 12 deluxe M-CRF (biały)

GSO Dobson 12 deluxe M-CRF (niebieski-Delta Optical)

Sky- Watcher synta SK dobson 12

Sky -Watcher synta Dobson 12 (rozsuwany)

Mobilność bez znaczenia , będzie używany na własnym podwórku.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie GSO. Ma lepszy wyciąg z mikro-ruchami oraz lepsze łożyskowanie na stalowych rolkach oraz solidniejsze mocowanie na podstawie.Kolor nie ma znaczenia bo raczej niebieski jest specjalnie robiony pod deltę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak obstawiam SW. To są naprawdę dobre lustra - pyrex.

Poza tym wyciąg w ŚW niczym nie ustępuje GSO szczególnie w wersji dual speed.

Wyciągi w ŚW posiadają rownież możliwość klimacji położenia względem tuby.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech użyktownik 12" potwierdzi, ale jeśli dobrze pamiętam, to od tego rozmiaru SW ma już lepsze łożyskowanie. Ja widziałem łożyska w 14 i 16" i są one jak najbardziej na poziomie tych z GSO.

Moim zdaniem GSO ma więcej niedoróbek, niż SW. Po pierwsze idiotyczne rozmieszczenie śrub kolimacyjnych LG, które generuje ugięcia celi a po drugie w niektórych (może wszystkich?) GSO nie ma ustawionego offsetu LW! Pyrtex to też istotna różnica przy większym lustrze. No i nowsze SW mają już w zestawie prawdziwe super possle, więc argument za lepszymi kitowcami upada. GSO ma też za nisko ognisko, jeśli myślisz o o jakiś zdjęciach lustrzanką.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć nie zamierzam robić , tylko obserwacja , mam refraktor na azymutalnym montażu i lornetki .

No mam niby lustrzankę Pentax , obiektywy M-42 , wiem jak manualnie robić zdjęcia , ale to była by proteza jakaś , czytałem jakimi kamerkami ludzie się posługują , montaże paralaktyczne do tego interesu i jeszcze jakieś ustrojstwa do wprowadzania korekt napędu .Także tylko oglądactwo mnie czeka.

 

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kupiłem ten : GSO Dobson 12 deluxe M-CRF (biały)

Wyczytałem gdzieś, że można ustawić położenie łożysk względem tuby , wtedy teleskop będzie w równowadze , nie przeciąży go ciężki okular , faktycznie tak jest

https://www.astrozakupy.pl/images/products/zoom/Teleskop-GSO-DOBSON-12-304-1500-M-CRF-deLuxe.3830.jpg

Sam wyciąg działa bardzo dobrze , ( te mikro-ruchy), podoba mi się też kitowy okular 2 cale -30 mm, ten drugi to badziew. Dziś go skolimowałem , działa maszyneria, testowałem na Księżycu , Porównywałem z refraktorem 150/760 , jest ok, jest skok apertury odczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.