Skocz do zawartości

Celestron NexStar 6 (GoTo) - problem z prowadzeniem


Stalker

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z teleskopem Celestron NexStar 6 z systemem GoTo. Najkrócej mówiąc, teleskop prowadzi się "po swojemu" - nie śledzi ruchu nieba tak jak powinien. Używam go dość rzadko, czasem do obserwacji Księżyca lub planet. Z tego powodu zwykle korzystam z metody Solar System Align do wstępnego ustawienia sprzętu. Ostatnio miałem problem z prowadzeniem podczas tranzytu Merkurego - po zaledwie 2-3 minutach obraz Słońca był zupełnie niewidoczny w okularze i trzeba było łapać je ręcznie od nowa - trochę słaba metoda jak na sprzęt GoTo.

 

Uprzedzam ewentualne pytania: czas lokalny, strefa czasowa, czas letni, współrzędne geograficzne są ustawione prawidłowo i sprawdzam je zawsze przed obserwacją.

 

Czy jest na forum posiadacz Celestrona z serii NexStar, który mógłby mi pomóc w rozwiązaniu tego irytującego kłopotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam od wielu lat z NexStara SLT. U mnie również po dwóch minutach obiekty Układu Słonecznego uciekają z pola widzenia.

Metoda Solar System Align jest najbardziej niedokładną metodą alignowania. Ciężko wymagać, żeby montaż tej klasy, który ma plastikowe tryby śledził planetę dłużej. Sytuacja zmienia się, gdy w nocy alignuje na dwie gwiazdy. Wtedy znacznie lepiej prowadzi planety.

Zwróciłem tez uwagę na to, jak luzy pomiędzy zębatkami wpływają na śledzenie. Jeśli planeta ucieka mi w prawo, a ja próbując ją ustawić na środku pola widzenia, nacisnę kierunek w prawo, to planeta dostaje przyspieszenia i znika mi z pola widzenia w 10 sekund. Jeśli natomiast przelecę trochę dalej w prawo, a potem "skontruję" w lewo, to planeta znacznie dłużej utrzyma się w polu widzenia. Myślę, że to niedokładność zębatek na to wpływa. Gdy lepiej się "zejdą" ząbki to montaż prowadzi dokładniej.

Poza tym align jest na jeden obiekt, a montaż porusza się w dwóch płaszczyznach Alt-Az. Niedokładność w takich warunkach po prostu musi wyjść.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Uprzedzam ewentualne pytania: czas lokalny, strefa czasowa, czas letni, współrzędne geograficzne są ustawione prawidłowo i sprawdzam je zawsze przed obserwacją.

 

 

Wprawdzie nie jestem użytkownikiem ww. montażu ale zauważyłem, że w twojej wyliczance brakuje jednego kroku, mianowicie - dokładne wypoziomowanie montażu. Podobno, tylko o tym czytałem, to bardzo ważna kwestia w montażach tupu AZ.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wskazówki - cenna jest zwłaszcza ta od Wimmera, że prowadzenie na podstawie Solar System Align może być marne - ale aż tak? Poziomowanie rzecz jasna też sprawdziłem - na tyle, na ile pozwala niewielkie oczko poziomicy, którą mam na wyposażeniu. Spróbuję jeszcze z metodą Two Star Align w jakąś pogodną noc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pół roku intensywnie eksploruję NexStara i zgadzam się w 100% z Wimmerem. Zgaduję jakie są przyczyny takiego a nie innego zachowania prowadzenia po Solar System Alignment: wszystko sprowadza się do tego, by montaż "wiedział", jakie jest jego położenie przestrzenne względem sfery niebieskiej.

Jeśli spełnione są warunki:

a) dokładnie wypoziomowany montaż (określony jest kierunek na zenit)

b ) dokładne aliegnowanie na 1 obiekt o dokładnie znanych współrzędnych,

to powinno wystarczyć. ALE: ruch obiektów Układu Słonecznego podlega nieustannym zakłóceniom ze strony innych ciał, których montaż nie liczy, a pozycje planet przyjmuje z rozwiązania równań keplerowskich. Jako, że oprogarmowanie NexStara ma już swoje lata (bazuje na niezbyt aktualnych elementach orbit), możemy spokojnie założyć, że wyznaczanie R.A. i Deklinacji nie jest dokładne. I druga sprawa - dokładność wypoziomowania za pomocą dołączonego do montażu oczka jest moim zdaniem niewystarczająca. Ja poziomuję wykorzystując do tego 1m poziomicę z Praktikera, którą kładę na ściągniętą pokrywę od baterii (wtedy mamy dopiero płaszczyznę) i wyznaczam poziom kładąc ją normalnie i do góry nogami, by wyeliminować błąd poziomicy :D. Oczywiście poziomuję w ten sposób w dwóch kierunkach (mniej więcej północ-południe i wschód-zachód). Wbrew pozorom cała procedura nie zajmuje mi więcej niż 5-10 min.

Mniejsza dokładność poziomowania potrzebna jest przy procedurze 2-star alignment, choć do końca nie jestem pewien jakie "wagi" przykłada montaż do poziomu, a jakie do położenia gwiazd.

Powiem tylko, że wypoziomowany montaż wraz z 2-star alignment trzymał mi ostatnio prowadzenie bez żadnej korekty przez 2 doby z dokładnością do kilku minut kątowych.

Oczywiście nie zaniedbuj też dokładności wyznaczenia współrzędnych (najlepiej wg GoogleMap lub GPSa) oraz czasu. No i nie wybieraj obiektów zbyt nisko horyzontu, jako, że ugięcie światła w atmosferze silnie zależy zarówno od temperatury i ciśnienia, a nasze montaże tych danych nie mają. Im wyżej tym wpływ jest mniejszy.

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.