Skocz do zawartości

Epoka J2050


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam parę pytań odnośnie wyznaczania pozycji gwiazd w danej epoce. Obecnie korzystamy z J2000, zastępując wcześniejszą J1950. Natomiast w przyszłości, zaczniemy korzystać z J2050. I teraz:

- Od kiedy do kiedy daną epokę bierze się pod uwagę? Jeśli mamy J2000, to są lata 1950-1999, 1975-2024 czy 2000-2049?

- Jak określić pozycję danej gwiazdy w epoce J2050? Chciałem do tego wykorzystać Stellarium, ale nie ma możliwości modyfikacji siatki. Mogę jedynie w czasie ją zmienić. Na przykład, gdyby dla epoki J2000, początek miał miejsce 1 stycznia 2000 roku... to zrobiłbym analogicznie w 2050 roku (i pobierałbym dane po przejściu na tę datę). No ale dlaczego siatka równikowa J2000 i aktualna pokrywają się... 16 lutego 2000 roku?

- Na co zwraca się uwagę przy określaniu początku danej epoki? Zjawisko nutacji nieco przesuwa o parę sekund kątowych, dlatego bierze się średnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mam parę pytań odnośnie wyznaczania pozycji gwiazd w danej epoce. Obecnie korzystamy z J2000, zastępując wcześniejszą J1950. Natomiast w przyszłości, zaczniemy korzystać z J2050. I teraz:

- Od kiedy do kiedy daną epokę bierze się pod uwagę? Jeśli mamy J2000, to są lata 1950-1999, 1975-2024 czy 2000-2049?

- Jak określić pozycję danej gwiazdy w epoce J2050? Chciałem do tego wykorzystać Stellarium, ale nie ma możliwości modyfikacji siatki. Mogę jedynie w czasie ją zmienić. Na przykład, gdyby dla epoki J2000, początek miał miejsce 1 stycznia 2000 roku... to zrobiłbym analogicznie w 2050 roku (i pobierałbym dane po przejściu na tę datę). No ale dlaczego siatka równikowa J2000 i aktualna pokrywają się... 16 lutego 2000 roku?

- Na co zwraca się uwagę przy określaniu początku danej epoki? Zjawisko nutacji nieco przesuwa o parę sekund kątowych, dlatego bierze się średnią?

 

 

"Obowiązywanie" epoki to kwestia czysto umowna. Ja np. mam Astronomiczeskij Jeżygodnik SSSR na 1989 roku i generalnie prawie wszystko tam jest w epoce J2000, ale są też np. pozycje gwiazd na epokę J1989.5. Wydawnictwa z lat 70-tych posługiwały się jeszcze B1950. Widziałem też katalogi na epokę J1975.0

Z praktycznego punktu widzenia lepiej posługiwać się epoką jak najbliższą bieżącej dacie, bo daje wyniki najbliższe prawdziwym, a i błędy wynikające z rozmaitych przeliczeń są mniejsze (np. ruch własny gwiazd).

W tym wspomnianym sowieckim wydawnictwie jest też opisana "Procedura przejścia z systemu fundamentalnego katalogu FK4 (B1950.0) do systemu FK5 (J2000.0)". Jeśli znasz rosyjski mogę Ci to zeskanować (niecałe 2 strony).

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Na co zwraca się uwagę przy określaniu początku danej epoki? Zjawisko nutacji nieco przesuwa o parę sekund kątowych, dlatego bierze się średnią?

 

BTW Epoka J2000 oznacza 1.01.2000 roku o godz. 12:00 w południe. Czas juliański biegnie jednostajnie, bez żadnych poprawek, tzn. rok juliański ma równo 365.25 doby po 86400 sekund każda.

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.