Skocz do zawartości

Mak SW 127,apertura czynna,obliczanie powiększenia.


Rekomendowane odpowiedzi

Mierzyłem aperturę czynną Maka 127 SP (1,25") i niezależnie od długości toru optycznego na wylocie,nawet do 290 mm,apertura czynna była taka sama 118 mm.Obcięcie apertury jest spowodowane zamałą średnicą LG.

http://www.optyczne.pl/78-s%C5%82ownik-Teleskop_Maksutowa-Cassegraina.htm

Jeżeli porównuję SW ED 120 i Maka 127,to wychodzi wzrokowo,że do obliczania powiększenia,powinna byc wstawiona apertura czynna,czyli 118mm.

Na szczęście w Maku 127 wartośc stała,niezależnie od kątówki,czy nasadki bino.

W innych Makach SW ,apertura czynna,nie jest wartością stałą,bo po dodaniu,dodatkowych akcesoriów,LG przesuwa się blizej LW i wiązka światła jest obcinana,na osłonce stożkowej przy LW i na zamałym przelocie rury wyciągu.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam starą "niebieską" wersję Mak-a 127. Kiedyś zmierzyłem aperturę czynną i wyszło mi 122mm

aperturę ogranicza nie LG ale menisk. Od wewnętrznej strony ma taką samą średnicę jak z zewnątrz, a przecież wiązka rozszerza się w nim

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maku SW 150mm,menisk od zewnątrz ma średnicę 151mm,od wewnątrz 158mm,a LG ma 164mm i to jest dobrze.Ale obcięcie wiązki swiatła występuje na osłonce stożkowej przy LW i po usunięciu osłonki (tylko do sprawdzenia),na wlocie do rury wyciągu (apertura czynna ~140mm).Przy dodaniu nasadki bino,lub reduktora,jeszcze większe obcięcie apertury czynnej,bo LG,bliżej LW.

===========================================================================================================================

Zapytałem w DO o średnicę LG w Maku 127,to fabryka podaje 127mm,czyli zamało.

Postawiłem Maka 127 na montażu pionowo i od czoła położyłem szybę.Kolimator laserowy Baadera,miałem zamocowany w redukcji 2"/1,25".Przesuwając po szybie kolimator,aż wiązka zeszła z krawędzi menisku,to laser świecił poza LG,po pokrywie tylnej.

Nie przeczę,że jakby LG było większe,to częściowe obcięcie apertury,by wystąpiło,na zamałej średnicy pod meniskiem.

Wogóle nie wiadomo,czy jakby wszystko na wlocie i z LG było OK,to czy nie byłoby problemów,na osłonce stożkowej przy LW.

Zmienic nazwę na Mak 120 i będzie ok.Jeszcze ogniskową trzeba pomierzyc,z kątówką 2"/mono,tak,jak fabryka daje,przy Maku 127 2" i po dodaniu nasadki bino.

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.