Skocz do zawartości

Zoomion reaktywacja


_vk_

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba jeszcze raz wielkie dzięki. Test Ronchi zrobiłem i wyszło, że to jednak sfera.

Ale po kolei.

Wydrukowałem pdf, przyciąłem, by pasował do okularu. Na okular dałem filtr nd5. W okolicach ogniskowej (nie wiem czemu w niektórych testach zamiast f stosują 2f) położyłem laser i okular z siatką dyfrakcyjną. Wycelowałem laserem w okular przez lustro a potem obserwowałem prążki idealnie równoległe niestety. Może powtórzę jeszcze wieczorem test i wrzucę fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba jeszcze raz wielkie dzięki. Test Ronchi zrobiłem i wyszło, że to jednak sfera.

 

Jak zobaczyłem Twój pająk i celę lustra to mój Nostrus z lustrem sferycznym wygląda identycznie...

Ja figuryzowałem swoje, wyszło bardzo przyzwoicie, ale miałem opuszczony brzeg (o szerokości około centymetra) i jak "poprawiłem" na grubszym tlenku ceru to dołożyłem astygmatyzm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam, czy to lustro nie wrzucić do ATM z kartonu + kamerka planetarna z małym pixelem, dzięki czemu (tak mi się przynajmniej wydaje) częściowo pozbył bym się wad optycznych wynikających z dużej światłosiłły i znaczaco zmniejszył masę. To odnowionej tuby planuję wypatrzeć na giełdzie lustro 800/200 np GSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by przesłonić i zrobić z f/10 to coś by było sensownego widać. Na giełdzie przez 2 lata nie było takiego lustra jak potrzebujemy, więc marna szansa że coś się trafi - jeśli już to cały teleskop. W Twoim przypadku (lustro bez wad) myślę że spokojnie ktoś mógłby zrobić figurację i napylenie - musisz poszukać - gra warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem porównanie kształtu paraboli i sfery. Różnica na końcu lustra wynosi ok. 0.5mm. Zastanawiam się, czy:

- przysłonić lustro na brzegu do np. F8 (trochę szkoda straconej powierzchni pracującej)

- przysłonić lustro na środku uzyskując delikatnie inną charakterystykę lustra,

- pobawić się w szlifowanie płyty korekcyjnej Schmidt’a.

Sfera_parabola.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakara - newton ze sferą f4 :/

I sprzedają to uznane sklepy astro - na przykład tutaj: http://www.astroshop.pl/zoomion-teleskop-genesis-200-eq/p,45319

Z szlifowaniem korektora schmidta to jest trochę zabawy, choćby trzeba mieć specjalny przyrząd, żeby wstępnie zdeformować płytę podciśnieniem: http://www.considine.net/drowesmi/pfaff/pfaff.htm

Meade kiedyś sprzedawał takie shmidty-newtony, ale jakoś się nie przyjęły, w Polsce było kilka sztuk, z tego co pamiętam. Chyba najprościej byłoby przeszlifować to lustro na parabolę.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakara - newton ze sferą f4 :/ I sprzedają to uznane sklepy astro - naprzykład tutaj: http://www.astroshop.pl/zoomion-teleskop-genesis-200-eq/p,45319 Z szlifowaniem korektora schmidta to jest trochę zabawy, choćby trzeba mieć specjalny przyrząd, żeby wstępnie zdeformować płytę podciśnieniem: http://www.considine.net/drowesmi/pfaff/pfaff.htm Meade kiedyś sprzedawał takie shmidty-newtony, ale jakoś się nie przyjęły, w Polsce było kilka sztuk, z tego co pamiętam. Chyba najprościej byłoby przeszlifować to lustro na parabolę.

 

Niestety koszt przeszlifowania i napylenia to ok 500pln ;-(

 

Ciekawa opcja to powiększenie środka i zmniejszenie średnicy przysłoną do ok 165mm. (Jak na obrazku) Pozwoliłoby to uzyskać dokładność jak przy F10 a jednocześnie światłosiła powinna wynieść ok F5.5?

newton_mod.jpg

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem obrazek, by pokazać o co mi chodzi.

 

Kolor różowy to idealna sfera.

 

Kolor morski to parabola do której dążę

 

Kolor czerwony to tak przesunięta/przysłonięta sfera, by lepiej pokryć parabolę.

 

 

Dla przysłonięcia F10 zobaczyłem odchyłkę pomiędzy różem a morskim. Tą samą odchyłkę użyłem dla przesuniętej sfery. Miejsca te zaznaczyłem zielonymi kreskami.

 

Promienia przysłonięcia wyszły odpowiednio 43mm I 75mm. Co wg mnie daje światłosiłę ok F6.

 

 

Proszę o opinię, czy nie popełniłem jakiegoś podstawowego błędu.

 

sfera_parabola_75_43.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem szybkie przeliczenie i moim zdaniem coś w Twoich obliczeniach jest nie tak. Ściągnij programik FigureXP:

https://stellafane.org/tm/atm/test/software.html

Wprowadź średnicę lustra po przysłonięciu, ROC (promień krzywizny lustra =2 x ogniskowa), średnicę obstrukcji centralnej po przysłonięciu i "odczyty" z noża 0, 0, 0, 0...(bo to kula). Na wykresie otrzymasz błąd kształtu od paraboli (przesłonięty środek trzeba pominąć).

xp.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, a możesz rozwinąć. Przyjąłem dopuszczalny błąd na poziomie 250nm. Czy powinienem przyjąć mniejszy?

Drugie pytanie to czy jeśli zakładam błąd 120 nm zostawiam okno R=55 mm do 83 mm?

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, a możesz rozwinąć. Przyjąłem dopuszczalny błąd na poziomie 250nm. Czy powinienem przyjąć mniejszy?

 

Przyjmuje się że dla "standardowego", "amatorskiego" "masowego" lustra dokładność wykonania P-V (szczyt-dolina) nie powinna być gorsza od lambda/4, czyli około 125nm. Im lustro dokładniejsze tym więcej szczegółów ujawnia, szczególnie przy dużych powiększeniach - zobacz Marsa kolegi Lysy z dobrego lustra 150mm lambda/8 przysłoniętego lekko do 145mm (a więc pewnie o jeszcze większej dokładności).

http://astropolis.pl/topic/52166-mars-2016/page-21#entry629606

Drugie pytanie to czy jeśli zakładam błąd 120 nm zostawiam okno R=55 mm do 83 mm?

Tak wynika z wykresu. Swoją drogą moje lustro miało ogniskową 750mm, a więc ROC był 1500, jak jest u Ciebie to nie wiem, ale nie powinno to mieć znaczącego wpływu na obliczenia.
Edit: Żeby być dokładnym długość fali światła przyjmuje się 550nm, więc 1/4L to 137.5nm.
Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem skolimowałem teleskop. Dzisiaj przyszedł czas na testy. Wyostrzyłem na słupie oddalonym o parę kilometrów i szału nie było. Nie byłem pewien czy to wina kolimacji, bo newtona kolimowałem pierwszy raz. Na szczęście miałem jeszcze kartonowy dekiel z kolimacji. Po założeniu przysłony teleskop pokazał pazur. Obraz ostry jak żyletka. Uczucie satysfakcji nie do opisania.

20160708_214959_HDRs.jpg

20160709_102427_HDR_-4,0Evs.jpg

20160709_103313_HDR_-4,0Evs.jpg

20160709_103403_HDR_-4,0Evs.jpg

20160709_103445_HDR_-4,0Evs.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę przykładowych fotek dla ogniskowej 800mm i troszkę za małej przysłonie, która z teleskopu o średnicy 200 mm robi teleskop o średnicy 160mm. Wg mnie ten Newton i tak bije Maka102. Tylko ten ciężar.

20160713170709_s.jpg

20160713171907_s.jpg

20160713171943_s.jpg

20160713172031_s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki zostały zrobione z przysłoną o średnicy 178-98. Widać ją na zdjęciu teleskopu. Teoretyczna odchyłka od paraboli przy takiej przysłonie wynosi 240nm (patrz załączony screen shot z figurexp).

Wg moich obliczeń (nie potwierdzonych) przysłona taka daje światłosiłę F5. Docelową przysłonę chcę jeszcze zmniejszyć do F6.

20160713_171712_HDR_-2,0Evs.jpg

przysłona_89_49.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.