Skocz do zawartości

Zakup sprzętu używanego w USA


Ciechan

Rekomendowane odpowiedzi

jak kupisz sam albo ktos dla ciebie w czasie wycieczki i unikniesz kontroli na lotnisku to nie zaplacisz żadnych opłat.

Inaczej musisz liczyć cło.

Kupowałem w obydwu przypadkach i zawsze tak bylo.

 

Od znajomych słyszalem tez ze jest "myk" kopowania "maintrenance parts" i wtedy w niektorych przypadkach mozna uniknac cla.

Ale tu nie mam doswiadczenia wiec sie nie bede wypowiadal.

 

Poza tym chyba bylo kilka watkow na ten temat juz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. dzięki Widziałem jeden wątek dotyczący nowego sprzętu. Ale nie wiedziałem, czy dotyczy to też używanego, dlatego chciałem dopytać.

Niestety nie mam znajomego podróżującego do stanów, a sam się nie wybieram ;)

Czy oprócz cła trzeba również zapłacić VAT?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, zamawiając nową klawiaturę z usa o wartości grubo powyżej 50$, ominęło mnie i cło i vat, więc wszystko zależy od szczęścia, i tego czy urzędnik weźmie akurat twoją paczkę. Na mojej była deklarowana wartość 190$ i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dlaczego za sprzęt używany też ma być cło i VAT? Ja się nie znam, ale przecież w Polsce nie muszę płacić drugi raz VATu od czegoś kupionego na giełdzie (czy tam jakimś Allegro). To chyba przeczy w ideę VATu. Z cłem też na logikę wydawało mi się, że się nie płaci, bo ktoś wysyłający sprzęt używany wysyła go jak kolega koledze - nie rozlicza się z nikim, ot zwykła paczka. W dokładnie taki sam sposób, jak by mi ciocia z ameryki wysłała cukierki na urodziny. Co więcej, to jest taka sama sytuacja, jakbym to ja sam sobie wysłał teleskop zza wielkiej wody (np wracam z wakacji, teleskop nie wchodzi do bagażu, to go wysyłam kurierem). I ktoś mi każe płacić cło za mój własny sprzęt, który legalnie kupiłem już dawno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca, zamawiając nową klawiaturę z usa o wartości grubo powyżej 50$, ominęło mnie i cło i vat, więc wszystko zależy od szczęścia, i tego czy urzędnik weźmie akurat twoją paczkę. Na mojej była deklarowana wartość 190$ i nic.

Teraz będziemy bawić się loterię czy celnik przyczepi się czy nie. Tu nie chodzi o myszkę czy o klawiaturę tylko o sprzęt astro, który to zapewne będzie duużo przekraczał. Więc nie pisz o "szczęściu", że takie coś przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale np. sprzedaję coś firmie z Litwy to wystawiam fakturę WDT z 0 stawką VAT (warunek państwo w UE i podatnik musi być aktywnym płatnikiem VAT EU) i taka firma nie płaci tego. Natomiast, zwykły Kowalski płaci VAT. Ewentualnie istnieje coś takiego jak TAX FREE ale nie wszystkie firmy w ten sposób sprzedają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co za polityka. A jak sobie sam sprzęt wysyłam, to nie płacę chociaż?

Nie płacisz, ale procedury udowadniania tego są dosyć skomplikowane. Ilekroć coś wysyłam np. do serwisu w USA, to zawsze próbują mi potem jeszcze raz dowalić cło i VAT. Z natury jesteś traktowany jak ktoś, kto chce coś przemycić, więc muszę zawsze robić dokumentację dokładną, włącznie z fotograficzną (przed wysłaniem czegoś).

 

VAT musi być doliczony do wszystkiego, co jest w obrocie gospodarczym. Jeżeli kupujesz coś tu na giełdzie, to w domyśle jest tak, że ten VAT już ktoś kiedyś zapłacił. Jeżeli importujesz coś do Polski, to VAT musisz zapłacić ty.

 

Wracają do giełdy na chwilę, to mam nadzieję, że wiecie, że obowiązuje podatek od takich czynności? Hę? Kupujący musi zgłosić taką transakcję i zapłacić podatek PCC (każda transakcja powyżej 1000 zł). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.