Jump to content
Sign in to follow this  
teha

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia

Recommended Posts

Przez cały dzień lało, jednak po południu silny wiatr rozwiał chmury i zrobiło się naprawdę ładne niebo. Obserwacje prowadziłem z balkonu (centrum Wrocławia) lornetką BPC 20x60mm, albowiem nie posiadam aktualnie montażu pod teleskop. Zasięg gołym okiem co najmniej 4,5 mag.

Do godziny 22 wykonałem 14 ocen jasności gwiazd zmiennych, wśród nich obserwowałem mirydy: T Cep, T UMa oraz Mirę.

Na podstawie map ze Sky&Telescope nr 11/2004 odnalazłem Urana (położenie RA 22h20m, decl -11o10’, jasność 5,8 mag.), który świecił między sigma Aqr a 38 Aqr oraz planetoidę Westę niedaleko 21 Aqr (położenie RA 23h16m, decl. -15o10’, jasność 6,4 mag.). Obydwa obiekty świecą w Wodniku.

Poza tym oglądałem gwiazdy podwójne w Łabędziu. Lornetką obserwowałem szerokie pary mu Cygni (198” separacji) oraz 79 Cygni (150”), a także ciaśniejszy układ 61 Cygni (31”), który szczególnie mi się podobał.

Koledzy na Strzegomskiej na pewno fotografują i liczę również na ich relację!

Do godziny 22 wykonałem 14 ocen jasności gwiazd zmiennych, wśród nich obserwowałem mirydy: T Cep, T UMa oraz Mirę.

Czyżbyś się czaił na 1000ną ocenę Miry w polskiej bazie u SSW? :wink:

Fotki moje i Dawida są już na astrofoto . Dave dał też zagadkę z tej sesji .

Słuchajcie bedzie dzis niebo czy nie ? jak tak to może bysmy skoczyli na jakies obserwacje ? Mam skyluxa do testowania a zaraz jade po drugiego . jak by co to sendnijcie mi smsa na 607-290-971 to prosto ze sklepu moge dojechać

pozdr

DaVe

Faktycznie zrobiła się pogoda. Po małym nieporozumieniu co do miejsca spotkania (ja stałem pod jednym Lidlem, a DaVe pod drugim) udało sie nam spotkać u Piotra. Wystawiliśmy Sky Luxa i rozpoczęliśmy od Księżyca. Przedstawiał się w tym małym refraktorku zupełnie dobrze. Pote, oglądaliśmy Plejady, M31 i M32 oraz słabo widoczną M57. Następnie ładana para Albireo. Potem jeszcze Ha Hi, M35 i M42 - hmm bez rewelacji. Na koniec Saturn - widoczny ładnie pierścień i Tytan. Ale bez żadnych szczegółów. Ogólnie można powiedzieć, że cena za ten refraktorek jest dobra. Od sprzętu zaś za wiele właśnie z uwagi na cenę wymagać nie można. Rozważyć można ten teleskop jako pewne minimum do obserwacji za niewielką cenę. Jednym słowem kolejny sprzęt do kolekcji jednego z naszych kolegów :roll:

faktycznie po tej krótkiej sesji obserwacyjnej zaczolem doceniac ten sprzet. Moon i Albireo wygladaly bardzo interesująco. Spodziewalismy sie znacznie gorszych efektów. Faktem jest tez że sprzet objawił kilka niedopracowanych miejsc .

Piotr pokaz foty z obs.

Pozdr

DaVe

sprzet objawił kilka niedopracowanych miejsc .

Tak kilka miejsc jest niezbyt dopracowanych.

No dzisiaj nie dałem rady, a chęcią bym zobaczył czy w moim egzemplarzu braki są "zgodne". Popatrzyłem tylko trochę z balkonu na Saturna, M42 i M35 i ...żegnaj Gienia, pogoda się zmienia :mrgreen:

Fotki z testów Sky Luxa jutro bo komp sirPaqa już śpi i nie widzę go w sieci . Pogoda jednak w nocy wróciła na ponad godzinkę i zrobiłem fotki M-31 i M-33 już swoim ref czyli 80 ED . Część klatek przez pędzące chmury więc nic wielkiego , ot zapis fotograficzny z pierwszej od dwóch tygodni pogodnej nocy . W jednym jak i drugim przypadku stosowałem dodatkowy filtr Light Pollution Oriona .

33z.jpg

31z.jpg

Co do testów Sky Luxa to jak na taką zabawkę zaimponował mi obraz w okularze 20mm gdzie nie było widocznej aberracji na księżycu i żadnej komy na Hiadach . Albireo też pięknie wyglądał z kolorkami składników . Saturn widoczny oczywiście maleńki ale wyraźnie tarcza oddzielona od pierścienia , oczywiście żadnych szczegółów . Zalecał bym małe powiększenia max do 60x . Cena 299zł w markecie jest wręcz niemożliwa do wykonania w Europie w produkcji tu Chińczyk przebił samego siebie , mamy w zestawie montaż , refrektor , złączkę kątową 1,25 , Barlowa , dwa okularki i opakowanie . Sam montaż jest wart tej ceny z zastosowaniem jego podzespołów do ATM . Słowem refraktorek pod choinkę za niewielką cenę a na drugi rok dać w prezencie rodzince z dzieckiem aby zaciekawiło się niebem .

Obiecane zdjęcia z testów Sky Luxa .

lux.jpg

lux1.jpg

lux2.jpg

lux3.jpg

lux4.jpg

lux5.jpg

lux6.jpg

Były cztery w Lidlu na Nowym Dworze , dziś już żadnego nie widziałem .

Były cztery w Lidlu na Nowym Dworze , dziś już żadnego nie widziałem .

Niejeden Lidl jest we Wrocławiu jak się okazało. W piątek widziałem trzy koło bunkra na Legnickiej.

Niejeden Lidl jest we Wrocławiu jak się okazało. W piątek widziałem trzy koło bunkra na Legnickiej.

No co Ty . 3 lidle obok siebie wybudowali ??? :rr: Czy one sie tylko tam spotykają. :Pig:

pozdr

Dave

Czy one sie tylko tam spotykają.

Tak na obserwacje Sky Luxami! Złośliwiec.

Tak na obserwacje Sky Luxami! Złośliwiec.

Przynajmniej wiedza pod KTÓRYM LIDLEM maja sie spotkać !!!!!!! :salu:

DaVe

Przynajmniej wiedza pod KTÓRYM LIDLEM maja sie spotkać !!!!!!!  

W przeciwieństwie do autora powyższego postu.

W przeciwieństwie do autora powyższego postu.

O teraz sie zgadza. Ja stałem pod dobrym Lidlem . Kolo Piotra. Tak jak Mowiłem trzy razy we wcześniejszej rozmowe telefonicznej !!!!

no i dogadaj się tu :mrgreen:

wniosek :

nie ...................

słyszałem

:buahaha: :buahaha:

:rr:

Tak jak Mowiłem trzy razy we wcześniejszej rozmowe telefonicznej !!!!

To wpadłeś koleżko! Przez telefon w ogóle nie rozmawialiśmy o tym, tylko przez GG i z zapisu wszystko jasno wynika. Więc łżesz jeśli twierdzisz, że mówiłeś :evil:

Patrz tylko jak klub sie rozpadnie :rr: :lol:  :lol:

Nie tak szybko CDev!

Oskar z Dave umówili się że bądą kupować dla kogoś Sky Luxa w Lidlu . Tak się dogadali że jeden czekał na Braniborskiej a drugi na Gubińskiej . To dwa różne markety Lidl :slon: