Skocz do zawartości

Teleskop dla osoby niepełnosprawnej ruchowo


klusek1

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega chyba się zakręcił na ETX'a:-) A fotelik przedni, zdjęcie sobie zapisałem, może coś się zmajstruje:-D

Wpisz w wyszukiwarkę tekst "Chair bino" lub "chair binocular", zaznacz wyszukiwanie "grafika" . Wyświetlą się zdjęcia takich wynalazków.

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klusek1, kluczowe pytanie: Skoro dysponujesz podwórkiem na wsi, czy masz pomieszczenie (typu garaż, składzik, komórka itp.), z którego sprzęt na obserwacje mógłbyś po postu wytaczać po płaskim? Bo wtedy można by myśleć o zrobieniu jakiejś podstawy montażu na kółkach z blokadą (można dorobić jakieś cięgna/drążki do blokad kółek, abyś mógł wygodnie sięgać z wózka bez schylania się).

Mógłby to być fabryczny montaż AZ z bocznie podwieszaną tuba, tylko trochę zmodyfikowany dodatkową przeciwwagą, albo lepiej (zero hardwarowej modyfikacji) montaż EQ (EQ3-2, EQ5) bez napędu (za to mikroruchy, są w zestawie) użyty w takiej konfiguracji (jako AZ). Chodzi o to, byś miał dostęp z boku do tuby zaopatrzonej w kątówkę -albo krótkoogniskowy refraktor 100-120mm, albo Maksutow 127mm

Inny pomysł (mój z ze wspomnianego wątku Hansa) dotyczy lekkiej ramy z blatem w kształcie litery T lub 3-kąta, opartej na nogach z kółkami, a teleskop zamontować na niej na jakiejś prostej głowicy AZ (konieczna regulacja wysokości takj głowicy nad podstawą, jakaś ruchoma kolumienka). Wysokość takiego "stolika" musiałaby być dostosowana do wysokości Twojego wózka, abyś mógł pod niego niejako wjeżdżać.

Pod montaż z I-szego pomysłu zamiast trójnogu można by zrobić słup na podstawie w kształcie T (+nieśmiertelne kółka). Taki kształt umożliwi bliższy podjazd wózkiem pod sam teleskop. Przydałby się jakiś prosty sposób regulacji wysokości takiego montażu (w opcji nr II też) w zakresie przynajmniej 20-30cm, dla wygody obserwacji pod różnymi kątami podniesienia. Tu niestety kończy mi się wena, może jakiś podnośnik samochodowy pod głowica montażu?

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Może w ziemie coś się zmajstruje. Tyle że żona chyba nie będzie zadowolona gdy jej jeden z foteli ogrodowych zmieni przeznaczenie:-) Pozdrawiam

Wpisz w wyszukiwarkę tekst "Chair bino" lub "chair binocular", zaznacz wyszukiwanie "grafika" . Wyświetlą się zdjęcia takich wynalazków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Może w ziemie coś się zmajstruje. Tyle że żona chyba nie będzie zadowolona gdy jej jeden z foteli ogrodowych zmieni przeznaczenie:-) Pozdrawiam

 

Takie coś ja mam z marketu, na zdjęciu nie widać , ale ten leżak ma "oś obrotu" , można go odchylić w położenie dalsze , da radę z tego patrzeć w zenit. Dobrze też służy jako zwykły leżak. Ja planuje skonstruwać fotel specjalnie do celów lornetkowych od zera (dlatego tak sie czepiłem tych foteli). http://images4.okazje.info.pl/p/dom-i-ogrod/2481/th300/happy-green-lezak-plazowy-metal-plus-siatka-jasnozielony.jpg

 

Jeszcze coś ekstra, fotel z dwoma teleskopami newtona , czyli chyba najlepsze co można osiągnąć w wizualu , niech będzie dwa newtony 20 cali , fotel samochodowy podgrzewany elektrycznie , okulary szerokokątne , zasilanie z sieci energetycznej (230V), to jest coś ! ( na zdjęciu są jakies małe newtoniki , nie jest tak łatwo, takie coś zrobić , kolimacja , cena i inne drobiazgi).

http://www.stonehavenobservatory.com/Astronomy/ATM/BinoChair/Rebuild/Redesign/SDBinoChair1.gif

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś myślałem nad wykorzystaniem obrotowego fotela z samochodu. Są takie w voyagerach i vw seri t, czy innych maluchach:-) Tyle że cena wysoka:-( Miałem to osadzić na wzmocnionej palecie. Takie były plany, ale trzeba zejść na ziemię i coś tańszego wykombinować:-) A te newtony w dualu to cudeńko :icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotel zwykły od samochodu , a na osie obrotu: czop z bębnem i łożyskami ( może być i z felgą ) od nienapędzanej tylnej osi samochodu osobowego. Ostatnio wymieniałem sobie sam, łożyska , bębny i okładziny hamulcowe , obadałem dokładnie tą konstrukcję , jest idealna :tania , dobra i precyzyjna (trochę waży -ale to dla mnie nieistotne ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem jak rozwiązać sprawę przekładni , czyli czegoś co ma średnice ze 2 metry , w miarę drobne zęby i jest tanie. Wpadłem na pomysł żeby zamiast zębów dospawać łańcuch rowerowy do okrągłej ramy, a kółko napędowe od przerzutki rowerowej, i cała resztę przekładni też z rowerowych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.