Skocz do zawartości

Lista zatwierdzonych zwyczajowych nazw gwiazd


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowa Unia Astronomiczna zatwierdziła oficjalnie nazwy 227 gwiazd. Organizacja skupiająca zawodowych astronomów z całego świata postanowiła sformalizować nazewnictwo gwiazd i oficjalnie usystematyzować nazwy stosowane dla wielu z nich od stuleci.

 

W maju 2016 r. władze Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) ogłosiły powstanie specjalnej grupy roboczej ds. nazw gwiazd (Working Group on Star Names – WGSN). W jej skład weszło ośmioro astronomów z różnych krajów. Ich zadaniem jest przeanalizowanie nazewnictwa gwiazd pod kątem historycznym i kulturowym w celu skatalogowania oficjalnych nazw gwiazd i ustalenia jednolitej pisowni dla nich. W przyszłości grupa opracuje też kryteria i procedurę nadawania nowych nazw dla najbardziej znaczących obiektów gwiazdowych.
Już pod koniec 2015 roku 14 gwiazd otrzymało swoje oficjalne nazwy w ramach akcji NameExoWorlds. W tym gronie znalazły się słońca, które posiadają planety pozasłoneczne. Dalszym krokiem była chęć usystematyzowania pozostałych nazw gwiazd.
Etymologia nazw może być różna, ale przyjęto pewne podstawowe kryteria. Generalnie preferowane są nazwy krótsze, jednowyrazowe oraz takie, które mają swoje korzenie w dziedzictwie astronomicznym, historycznym lub kulturowym. Ma to na celu zachowanie ciągłości nazewnictwa na przestrzeni długiej historii astronomii.

 

Doniosłość akcji porównywana jest z zatwierdzeniem 88 gwiazdozbiorów w 1922 roku.

 

 

post-19663-0-65210300-1480872076.jpg

 

 

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412192,miedzynarodowa-unia-astronomiczna-zaaprobowala-oficjalnie-nazwy-227-gwiazd.html

https://www.iau.org/public/themes/naming_stars/

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ news!

"Porównywalne z zatwierdzeniem listy gwiazdozbiorów" !

 

Znakomity materiał dla gości, którzy chcą się zarejestrować. Biorą sobie jedną z nazw na nick i ... gotowe. :)

 

Kilka nazw jest już zajętych przez naszych aktywnych (częstokroć znakomitych) forumowiczów: Bellatrix, Hamal, Polaris, ... kogoś przeoczyłem?

 

Może warto mieć tu też listę posortowaną według nazw tych gwiazd?

 

Jaka jest przewidziana procedura zmian w przyszłości (dodawanie, skreślanie, zmiana nazwy, ...)?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomniałem :P Przeoczyłem ale zdążyłem przed Twoim dopiskiem ;)

Ciekawe czy notowane są sekundy edycji?

 

To dopowiem że ja ten temat już opisywałem w Historyjki lub Po prostu linki i zwróciłem wtedy uwagę na gwiazdę Zavijava - taka mi się swojska, słowiańska wydaje.

Nawet wtedy przez chwilę myślałem o zmianie nicka na nią :) ale z deczko zbyt niemęska chyba.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.