Skocz do zawartości

Teleskop na podróż


BlackAdder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym sobie zakupić mały teleskop do zabrania w podróże + statyw fotograficzny. Zależałoby mi także na możliwości podłączenia do tego teleskopu aparatu, kamery planetarnej. Zastanawiam się nad tymi dwoma, czy ktoś może miał taki teleskop?

 

- Sky-Watcher BK804 OTA

- Sky-Watcher MAK 90 OTA

 

ps. Widzę, że BK 804 występuje w wersji OTA i EQ/TA (z szukaczem optycznym i Red Dot)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 804, super teleskop. Aberacja chromatyczna nie przeszkadza wcale tak mocno, jedyny element do którego można się przyczepić to wyciąg, który jest MASAKRYCZNY, 1.25" i plastikowy szajs który lata luzem. Dovetail też plastikowy ale daje rade. Optyka nawet okej. Zależy od powiększeń których chcesz używać: 80/400 to teleskop do szerokich pól DS, nie do obserwacji planetarnych

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 804, super teleskop. Aberacja chromatyczna nie przeszkadza wcale tak mocno, jedyny element do którego można się przyczepić to wyciąg, który jest MASAKRYCZNY, 1.25" i plastikowy szajs który lata luzem.

Plastikowy wyciąg jest w wersji EQ/TA. Wersja OTA ma chyba taki sam wyciąg jak SW R90/910, a ten da się bez trudu wyregulować tak by pracował płynnie i bez luzu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg w 80/400 można łatwo polepszyć paskiem/paskami ceratki teflonowej.

Miałem, dobrze wspominam.

Można też wymienić wyciąg na 2 calowy. Wymieniłem na 2 calowy od Newtona, tylko musiałem zamówić adapter u tokarza. Ale czy warto?...

 

Teraz jako travelerek mam TS ED Individual 102/714. Niewiele większy ale inna jakość obserwacji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 80/400 i swojego czasu używałem go na statywie foto i głowicy kulowej. Da się ale to nie jest komfortowy sposób prowadzenia obserwacji. Po wymianie wyciągu na 2" i 2" kątówkę całość na tyle długo tłumiła drgania (mimo posiadania markowego statywu i jeszcze lepszej głowicy) że zdecydowałem o kupnie montażu AZ4 + statyw LT1. Komfort obserwacji - niebo a ziemia.

 

Jeśli chodzi o fotografię to pamiętaj że będzie wyraźna krzywizna pola i wyraźna aberracja chromatyczna. Do zastosowań foto bez konkretnych wydatków 80/400 nie nadaje się. Na statywie fotograficznym pozostają Ci obserwacje wizualne z powiększeniem do 30x.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment, ale co/gdzie z tym paskiem?

Poszukaj w sieci. Było tu albo na astromaniaku. O ile dobrze pamiętam, to musisz wykręcić wyciąg (a może wystarczy wysunąć na max). Kupujesz taśmę z ceratką teflonową. Z klejem. Obcinasz odpowiedniej długości pasek i naklejasz na rurę wyciągu. Znowu o ile dobrze pamiętam ;-), to w 80/400 wystarczyły dwa paski, szerokość ok 1.5 - 2cm.

Tak można trochę poprawić i większe wyciągi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.